لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۴:۴۱

آمریکا از خبر بازداشت وکیل محمد ثلاث ابراز نگرانی کرد


​​زینب طاهری گفته بود، قصد دارد «اسناد بی‌گناهی» محمد ثلاث را منتشر کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا روز سه شنبه ۲۹ خرداد از گزارش‌ها در خصوص بازداشت زینب طاهری، وکیل محمد ثلاث، «عمیقا» ابراز نگرانی کرده است.

هدر نائورت در توییتر خود نوشته است: «ایالات متحده عمیقا درباره گزارش‌ها مبنی بر دستگیری زینب طاهری، وکیل محمد ثلاث که به تازگی اعدام شد، به اتهام تشویش اذهان عمومی در ایران نگران است.»

سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا اضافه کرده است: ما خواهان آزادی فوری او و پایان دادن به آزار و اذیت دروایش گنابادی توسط حکومت ایران هستیم.

زینب طاهری وکالت محمدرضا ثلاث، ۵۱ ساله، را به عهده داشت که بامداد روز دوشنبه به اتهام زیر گرفتن سه مامور پلیس را در جریان درگیری با دراویش اعدام شد.

خانم طاهری بر بیگناهی موکلش تاکید داشت. وی پس از اعدام محمد ثلاث در توئیترش نوشته بود که قصد دارد «اسناد بی‌گناهی» موکلش را منتشر کند.

یکی از نزدیکان زینب طاهری که نخواست نامش فاش شود، در گفت‌وگو با رادیو فردا ضمن تایید خبر بازداشت این وکیل دادگستری گفت که خانم طاهری روز سه‌شنبه پس از احضار به شعبه ۲ دادسرای فرهنگ و رسانه بازداشت شده است.

در همین حال کانال تلگرامی خانم طاهری اعلام کرد که وی «به ماموران گفته که در برابر این بی‌عدالتی ساکت نخواهد ماند و اعتصاب غذا خواهد کرد». اشاره وی به «بی‌عدالتی» ظاهرا به اعتراض او به اعدام محمد ثلاث، درویش گنابادی، بر می‌گردد.

اجرای «سریع» حکم اعدام محمدرضا ثلاث واکنش‌های بین المللی را به دنبال داشته است.

اتحادیه اروپا با محکوم کردن اعدام محمدرضا ثلات گفته است، او «تحت شکنجه» و بدون دسترسی به وکیل وادار به اعتراف، و در یک «روند قضايى شتابزده» به اعدام محکوم شده است.

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، نیز با «بی رحمانه» و «ناعادلانه» خواندن حکم اعدام محمد ثلاث، از متحدان واشینگتن در سراسر جهان خواست که این اقدام حکومت ایران را محکوم کنند.

با استفاده از توییتر و گزارش های رادیو فردا؛ خ.ک/ت.ت

دیدن نظرات (۲۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG