لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹ تهران ۱۹:۰۶

ائتلاف به رهبری آمریکا: خروج نیروها از سوریه آغاز شده است


دونالد ترامپ ماه گذشته اعلام  کرد دو  هزار نظامی آمریکایی از سوریه خارج می‌شوند.

یک سخنگوی ائتلاف بین اللمللی به رهبری آمریکا روز جمعه گفت روند خروج نیروهای این ائتلاف از سوریه آغاز شده است. این نشانه‌ای از خروج نیروی‌های آمریکایی به رغم توضیحات متناقض مقام‌های این کشور، ارزیابی شده است.

به گزارش رویترز، دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا ماه گذشته اعلام کرد دو هزار نظامی آمریکایی از سوریه خارج می‌شوند. این اقدام باعث تعجب مقامات ارشد آمریکا شد و جیم متیس وزیر دفاع نیز در اعتراض به این تصمیم استعفا کرد.

سرهنگ شان رایان، سخنگوی ائتلاف به رهبری آمریکا گفت:«روند خروج داوطلبانه نیروها از سوریه آغاز شده است. به دلیل ملاحظات امنیتی ما زمانبندی، محل و نحوه جابجایی نیروها را اعلام نخواهیم کرد.»

خبرگزاری روسی ریانووستی گزارش داد که دولت روسیه معتقد است برخلاف تصمیم دونالد ترامپ به نظر می رسد که آمریکا قصد دارد در سوریه باقی بماند.

ساکنان روستاهای اطراف گذرگاههای مرزی بین سوریه و عراق که نیروهای آمریکایی معمولا از آنها عبور می کنند گفتند که روز جمعه هیچ موردی از جابجايی نیروهای آمریکایی را ندیده اند.

تصمیم آمریکا برای خروج از سوریه به ابهامات در مورد آینده جنگ داخلی هشت ساله این کشور افزوده و در مورد نحوه پر کردن خلاء ناشی از خروج نظامیان آمریکایی از مناطق گسترده ای در شمال و شرق سوریه تماس های دیپلمایتک گسترده ای برقرار شده است.

از یک سو ترکیه می خواهد به گروههای مسلح کرد که در جنگ علیه داعش متحد اصلی آمریکا بوده اند حمله کند و از سوی دیگر نیروهای دولتی سوریه با حمایت روسیه و ایران شرایط را برای بازپس گیری بخش وسیعی از خاک کشور مناسب می بینند.

خبرگزاری رویترز می افزاید جان بولتن مشاور امنیت ملی آمریکا گفت حفاظت از کردهای سوریه یکی از پیش شرط های مهم خروج نظامیان آمریکایی است. رجب طیب اردوغان سخنان آقای بولتن را به شدت رد کرده و آنرا « یک اشتباه جدی» توصیف کرد.

مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا در سفر روزهای جاری به کشورهای خاورمیانه ضمن تاکید بر تعهد واشنگتن به امنیت منطقه روز پنجشنبه گفت با وجود تهدیدهای ترکیه خروج نیروهای آمریکایی از سوريه منتفی نخواهد شد.

ماریا زاخاروا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت با توجه به خروج نیروهای آمریکایی برقراری تماس و گفتگو بین کردهای سوریه و حکومت این کشور اهمیت فراوانی دارد. او افزود مناطقی که تاکنون تحت کنترل نیروهای آمریکایی بودند باید به حکومت سوریه منتقل شوند.

دولت ترکیه گروههای مسلح کرد سوریه را شاخه ای از حزب کارگران کردستان ترکیه ( پ ک ک) و تروریست قلمداد می کند.

با استفاده از گزارش رویترز؛ ش.ر

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG