لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۲:۵۱

پاسخ روسیه به اتهام «عدم همکاری» در زمینه کره شمالی از طرف آمریکا


نماینده آمریکا (راست) در کنار نماینده روسیه در سازمان ملل

نماینده روسیه در سازمان ملل روز جمعه، ۲۴ آذرماه، به اتهام «عدم همکاری» از طرف دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، و وزیر خارجه‌اش در قضیه کره شمالی پاسخ داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای ترامپ روز جمعه از روسیه انتقاد کرد که در قضیه کره شمالی و فشار بر این حکومت برای کاستن از فعالیت اتمی‌اش «کمک نمی‌کند».

رئیس جمهور آمریکا روز جمعه در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: «چین کمک می‌کند، روسیه کمک نمی‌کند. ما دوست داریم کمک روسیه را هم داشته باشیم.»

کاخ سفید روز جمعه در بیانیه‌ای اعلام کرد که دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین، همتای روس او، روز پنج‌شنبه، ۲۳ آذرماه، در خصوص بحران موشکی و هسته‌ای در شبه‌جزیره کره تلفنی گفت‌وگو کرده‌اند.

ساعتی پس از انتقاد دونالد ترامپ از «عدم همکاری» روسیه نیز رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، در شورای امنیت سازمان ملل به روسیه تاخت و از پکن و مسکو خواست که بیشتر بر کره شمالی فشار وارد کنند.

آقای تیلرسون همچنین مسکو را متهم کرد که هم‌چنان از کارگران کره شمالی که در شرایطی «همچون برده‌ها» کار می‌کنند، بهره می‌برد.

یافته‌های سازمان ملل حاکی از آن است که بیشتر کارگران کره‌ای که در چین و روسیه کار می‌کنند «مجبورند» بخش اعظم درآمد خود را به کشورشان بفرستند.

دولت ایالات متحده بر این عقیده است که حکومت کره شمالی با استفاده از درآمد این کارگران تحریم‌ها را دور زده و هزینه برنامه موشکی و اتمی خود را تامین می‌کند.

اما روز جمعه نماینده روسیه در شورای امنیت سازمان ملل به رکس تیلرسون و غیرمستقیم به رئیس جمهور آمریکا پاسخ داد و دولت آمریکا را در این قضیه مقصر دانست.

به گفته واسیلی نبنزیا، نماینده روسیه، کارگران کره‌ای در روسیه شرایط «برده‌ها را ندارند» و این آمریکاست که همکاری نمی‌کند.

آقای نبنزیا با تکرار اتهام معمول دولت روسیه چنین اظهار نظر کرد که این آمریکا و کره جنوبی هستند که با انجام رزمایش در شبه‌جزیره به تنش دامن زده‌اند.

به اعتقاد روسیه، این دو کشور باید دست از رزمایش بردارند و کره شمالی هم آزمایش‌های موشکی‌اش را متوقف کند تا شرایط برای گفت‌وگوهای صلح آماده شود.

نماینده روسیه در ادامه در «صداقت بیانیه‌های» آمریکا درباره مذاکره صلح ابراز شک و تردید کرد.

در سال جاری میلادی شبه‌جزیره کره به خاطر آزمایش‌های متناوب موشکی و اتمی کره شمالی و رزمایش‌های متقابل متحدان منطقه‌ای آمریکا دچار بحران شده است.

در این مدت کره شمالی شش آزمایش هسته‌ای انجام داده است. کره شمالی و آمریکا هر دو یکدیگر را به پاسخی کوبنده در صورت حمله طرف مقابل تهدید کرده‌اند.

به خاطر این آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی، تحریم‌های شورای امنیت در ماه‌های اخیر علیه کره شمالی بسیار شدیدتر شده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG