لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ تهران ۰۶:۱۲

مقام آمریکایی: علیه هر کسی که به نفتکش ایرانی کمک کند، اقدام خواهیم کرد


آمریکا می‌گوید: این نفتکش با انتقال نفت به سوریه در حال کمک به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.

یک مقام آمریکایی روز پنجشنبه ۳۱ مرداد گفته است، ایالات متحده قاطعانه تحریم‌های خود را اجرا خواهد کرد تا مانع کمک بخش خصوصی به نفتکش ایرانی «آدریان‌دریا-۱» شود.

این مقام وزارت امور خارجه آمریکا به رویترز گفته است: ما به بخش کشتی‌رانی هشدار می‌دهیم که قاطعانه تحریم‌های ایالات متحده را اجرا می‌کنیم.

«آدریان دریا ۱» که ۱۳ تیرماه با نام دیگری، «گریس- ۱» توسط دولت جبل‌الطارق توقیف شده بود روز یکشنبه هفته جاری پس از ۴۵ روز توقیف، این منطقه را ترک کرد و هم اینک در دریای مدیترانه در حال حرکت است.

در حالی که گفته می‌شود این ابرنفتکش حامل نفت ایران در حال حرکت به سمت یونان است، نخست‌وزیر یونان می‌گوید مقصد نفتکش ایرانی «آدریان دریا ۱» به سمت آبهای این کشور نیست.

مقام وزارت امور خارجه آمریکا که خواست نامش فاش نشود، هشدار داد که ایالات متحده علیه هر فرد و نهادی که به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به این نفتکش کمک کند، اقدام خواهد کرد.

این مقام آمریکایی گفته است: همه کسانی که در بخش کشتی‌رانی حضور دارند، باید احتیاط لازم و ارزیابی‌های مناسب را داشته باشند تا اطمینان حاصل کنند که به طور مستقیم یا غیر مستقیم در حال تجارت یا تسهیل تجارت برای طرف‌های تحت تحریم یا محموله‌های مشمول تحریم نیستند.

گزارش‌های اولیه حاکی بود که این نفتکش با ۲.۱ میلیون بشکه محموله نفت به سمت بندر کالاماتای یونان در حال حرکت است، اما میلتیادیس وارویتسیوتیس، معاون وزیر خارجه یونان، روز ۳۰ مرداد گفت این نفتکش درخواست پهلوگیری در بنادر یونان نکرده و به هر حال هیچ یک از بنادر این کشور ظرفیت پهلوگیری ابرنفتکش ایرانی با ۳۳۰ متر طول را ندارد.

ارزش محموله این کشتی ۱۳۰ میلیون دلار اعلام شده است.

آمریکا می‌گوید: این نفتکش با انتقال نفت به سوریه در حال کمک به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است و ایالات متحده آمریکا سپاه پاسداران را سازمان تروریستی می‌داند.

وزارت دادگستری آمریکا یک روز قبل از لغو توقیف این ابرنفتکش اعلام کرده بود به خاطر «استفاده غیرقانونی از نظام مالی آمریکا جهت کمک‌رسانی و تأمین مالی سپاه پاسداران به منظور فروش نفت به سوریه» از دولت جبل الطارق خواست نفتکش گریس ۱ را دوباره توقیف کند.

اما دولت جبل الطارق این درخواست را نپذیرفت و این ابرنفتکش اواخر یکشنبه حرکت خود را آغاز کرد.

ایران، می‌گوید جمهوری اسلامی درباره توقیف دوباره نفتکش ایرانی به آمریکا هشدار داده و واشینگتن را از «عواقب بد» این اقدام برحذر داشته است.

با استفاده از رویترز و رادیو فردا؛ خ

دیدن نظرات (۱۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG