لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۷:۰۲

هشدار آمریکا در مورد «واکنش گسترده نظامی» به هرگونه تهدید کره‌شمالی


از راست: ژنرال دانفورد و متیس

وزیر دفاع آمریکا به کره شمالی هشدار داده‌است در صورتی که دست به هرگونه تهدیدی علیه آمریکا یا متحدان آن بزند با واکنش بسیار شدیدی مواجه خواهد شد. کره شمالی روز یک‌شنبه شـشمین آزمایش هسته‌ای خود را انجام داد که پیونگ‌یانگ می‌گوید یک «بمب هیدروژنی» بود.

جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا و ژنرال جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک ارتش آن کشور، ۱۲ شهریور ماه در جمع خبرنگاران حاضر شدند. این دو مقام ارشد نظامی می‌گویند هرگونه تهدیدی از طرف کره شمالی با «واکنش عظیم نظامی» روبه‌رو خواهد شد.

وزیر دفاع آمریکا می‌گوید «هر تهدیدی، علیه خاک آمریکا یا مناطق تحت حاکمیت آن، از جمله [جزیره] گوام، یا متحدان ما، با یک واکنش گسترده نظامی روبه‌رو خواهد شد. واکنشی که هم موثر خواهد بود و هم منکوب‌کننده.»

متیس می‌گوید «ما به دنبال نابودی کامل کشوری، برای مثال کره شمالی، نیستیم». او در عین حال افزوده است «اما اگر بخواهیم گزینه‌های بسیاری داریم».

این اظهارات پس از واکنش رئیس‌جمهوری آمریکا، دونالد ترامپ، مطرح شده‌است. آقای ترامپ گفته است مماشات با کره شمالی نتیجه‌ای ندارد. او در عین حال در حساب کاربری خود در توئیتر نوشته‌است کشورش در حال بررسی گزینه توقف تجارت با هر کشوری است که با کره شمالی داد و ستد تجاری دارد.

استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا، نیز روز یکشنبه در مصاحبه‌ای با شبکه خبری فاکس، رفتار کره شمالی را «مطلقا غیرقابل قبول» توصیف کرده و از طرح جدید تحریم کره شمالی سخن گفت.

همزمان با تازه‌ترین واکنش‌ها به آزمایش هسته‌ای ظهر یک‌شنبه کره شمالی، کره جنوبی دست به یک رزمایش موشکی و هوایی، با حضور جنگنده‌های اف۱۵ خود زده‌است.

مون جه‌این، رئیس‌جمهوری کره جنوبی و شنیزو ابه، نخست‌وزیر ژاپن، توافق کرده‌اند دست به همکاری نزدیک‌تر برای اعمال تحریم‌های شدیدتری علیه پیونگ‌یانگ بزنند.

به گزارش تلویزیون ژاپن، نخست‌وزیر آن کشور با دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه نیز گفت‌وگو کرده‌است. به گفته خبرگزاری کیودو، ابه خواستار آن است که جامعه بین‌المللی «قوی‌ترین فشار ممکن» را در برابر کره شمالی به‌کار گیرد.

کره شمالی روز گذشته اعلام کرد دست به انجام شـشمین آزمایش هسته‌ای خود زده که به گفته پیونگ‌یانگ یک «بمب هیدروژنی» و «موفقیت‌آمیز» بود. پیونگ‌یانگ در عین حال مدعی شده این بمب قابل کارگذاری بر موشک‌های قاره‌پیمای آن کشور است. این اظهارات هنوز از سوی منبع مستقل دیگری تائید نشده‌است.

شورای امنیت سازمان ملل آزمایش‌های نظامی هسته‌ای و پرتاب موشک‌های بالیستیک از طرف کره شمالی را منع کرده و قرار است پیش از ظهر دوشنبه به وقت نیویورک، یک نشست اضطراری تازه در رابطه با آن کشور برگزار کند.

XS
SM
MD
LG