لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۶ تیر ۱۴۰۱ تهران ۱۲:۳۸

کاندیداهای اصلی واکسن کرونا «هفت تا هشت مورد است»


تدروس می‌گوید گزینه‌های اصلی تحت بررسی برای تولید واکسن احتمالی «هفت تا هشت مورد هستند. ولی بیش از صد نامزد (پیشنهاد شده) است». 

مدیرکل سازمان جهانی بهداشت می‌گوید بین هفت تا هشت نامزد اصلی در روند آزمایش‌ها و پژوهش‌ها برای تولید واکسن مقابله با ویروس کرونای جدید وجود دارد، در حالی که ده‌ها گزینه دیگر نیز پیشنهاد شده‌است.

تدروس آدانوم گبریسوس، مدیرکل سازمان جهانی بهداشت، روز ۲۲ شهریور ماه در کنفرانس خبری این نهاد گفت «کاندیداهای خوبی» برای تولید واکسن مقابله با ویروس وجود دارد.

تدروس افزوده است «گزینه‌های اصلی هفت تا هشت مورد هستند. ولی بیش از صد نامزد (پیشنهاد شده) است».

مدیرکل نهاد وابسته به ملل متحد اظهار کرده است که تمرکز بر چند گزینه اصلی به جای ده‌ها مورد پیشنهادی، برای این است که «بتوانیم به نتیجه بهتری برسیم، و بخت گزینه‌های اصلی برای رسیدن به نتایج بهتر را افزایش دهیم».

تدروس نامی از این گزینه‌ها نبرد. او اما تاکید کرد از ژانویه سال جاری سازمان جهانی بهداشت در همکاری با «هزاران پژوهشگر از سراسر جهان» در تلاش است تا اقدامات و رصد و بررسی گزینه‌های احتمالی تولید واکسن افزایش یابد.

تولید واکسن برای مقابله با همه‌گیری کووید-۱۹، یعنی تنها همه‌گیری جهانی ویروس کرونای جدید در تاریخ، اهمیت بسیار زیادی دارد؛ هرچند معمولا طولانی‌تر و سخت‌تر از تولید داروهای درمانی‌ست.

در این مسیر داروها معمولا از فشار بر خدمات درمانی و بیمارستان‌ها می‌کاهند، اما پژوهشگران بسیاری تولید واکسن را راه نهایی و اصلی مقابله با همه‌گیری می‌دانند.

در حال حاضر چند دارو در مراحل نهایی کارآزمایی بالینی قرار دارند که یک مورد از آن‌ها یعنی رمدسیویر، از سوی نهاد‌های دولتی غذا و دارو و ایالات متحده و ژاپن تائیده گرفته است.

با این حال حتی این دارو نیز فعلا تنها برای موارد اضطراری و برای بیماران در شرایط وخیم تجویز می‌شود، چراکه در مورد تاثیر و پیامدهای آن همچنان تردیدهایی مطرح است.

در حال حاضر شمار موارد اعلام‌شده یا تائیدشده‌ی ابتلا به کووید-۱۹ در جهان از ۴ میلیون تن گذشته است در حالی‌که نزدیک به ۲۷۵ هزار نفر نیز جان باخته‌اند.

منبع: اسوشیتدپرس
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG