لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ تهران ۰۱:۰۵

۳ نماینده زن مجلس تماشاگر بازی ایران - سوریه خواهند بود


در ماه‌های اخیر موجی از درخواست بازیکنان و پیشکسوتان فوتبال ایران برای تسهیل در ورود زنان به ورزشگاه‌ها مطرح شده است. عکس آرشیوی است

سه زن نماینده مجلس روز سه‌شنبه ۱۴ شهریور برای دیدن مسابقه فوتبال ایران و سوریه در قالب بازی‌های مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ در استادیوم آزادی حاضر خواهند شد.

طیبه سیاوشی، به کانال خبری «روزآروز» گفته که به عنوان رئیس کمیته، زنان خانواده، ورزش و جوانان در کمیسیون فرهنگی مجلس، تقاضا کرده است که همراه با دو نماینده زن دیگر که عضو این کمیسیون هستند، در زمان برگزاری این مسابقه در ورزشگاه حاضر باشد، که با این درخواست موافقت شده است.

این نماینده مجلس همچنین در پیام ویدئویی که به همین مناسبت منتشر شده،‌ گفته است «متاسفم که نمی‌توانم در کنار دخترانم به تماشای این مسابقه بنشینم».

وی همچنین از این که مردم ایران که مایلند در کنار دختران، همسران و والدینشان به تماشای مسابقات ورزشی بنشینند،‌اما از این کار منع شده‌اند، ابراز تاسف کرد.

پیش از این،‌ روزنامه شرق روز یکشنبه ۱۱ شهریور به نقل از پروانه سلحشوری، نماینده تهران در مجلس، نوشت:‌« کاش من هم بازی‌های تیم ملی را در آزادی می‌دیدم».

این عضو فراکسیون زنان مجلس به روزنامه شرق گفت: «این جای ناراحتی دارد که زنان باید خودشان را شبیه به مردان کنند و مویشان را بتراشند تا به استادیوم بروند. جلوگیری از ورود زنان یک وسیله شده است که حس تحقیرشدن را به زنان تحمیل می‌کند».

وی همچنین با تاکید بر این که «بحث بر سر حق انتخاب و حق حضور زنان است، گفت:«حق انتخاب سرگرمی باید برای همه انسان‌ها برابر باشد.»

فروش بلیط و بازگرداندن آن

موضع‌گیری نمایندگان مجلس پس از آن مطرح می‌شود که در روزهای گذشته موضوع حضور زنان در ورزشگاه‌ها بار دیگر بالا گرفت. حدود ۲۰۰ تن از زنان ایرانی روز شنبه یازدهم شهریور ماه توانستند از طریق وب سایت رسمی ورزشگاه آزادی بلیت تماشای بازی ایران- سوریه را خریداری کنند.

در حالی که فروش بلیت ویژه حضور در استادیوم در شبکه‌های اجتماعی به عنوان «صدور جواز ورود زنان به استادیوم» مطرح شده بود، حراست فدراسیون فوتبال این موضوع را «شایعه» خواند.

محمدحسین حمیسی به ایسنا گفت: «تاکید می‌کنم روند بلیت فروشی کمافی السابق انجام می‌گیرد و هیچ تغییری در آن صورت نگرفته است. لذا کلیه شایعات در این باره به دور از واقعیت است.»

علاوه بر این،‌ شرکت فروشنده بلیت‌های بازی ایران-سوریه، در روزهای بعد با زنانی که موفق به خرید بلیت شده بودند، تماس گرفتند و اعلام کردند بلیت‌ها باطل شده و پول آن بازگردانده خواهد شد.

ممنوعیت حضور زنان در ورزشگاه‌ها در حالی است که به گفته طیبه سیاوشی، نایب رئیس فراکسیون زنان مجلس، «هیچ منع قانونی برای ورود زنان به ورزشگاه‌ها وجود ندارد.»

در ماه‌های اخیر موجی از درخواست بازیکنان و پیشکسوتان فوتبال ایران برای تسهیل در ورود زنان به ورزشگاه‌ها نیز مطرح شد.

از جمله مسعود شجاعی،‌ کاپیتان تیم ملی فوتبال ایران در دیدار با رئیس‌جمهوری ایران، تقاضا کرد شرایط حضور زنان در ورزشگاه‌ها مهیا شود.

آقای شجاعی پیشتر نیز در این خصوص، بر حق قانونی نیمی از جمعیت جامعه در تماشای مسابقات فوتبال تأکید کرده بود.

⥶​​برای دریافت تازه‌ترین خبرها به تلگــــرام رادیو فردا بپیوندید⥸​

علیرضا بیرانوند، دروازه‌بان تیم ملی فوتبال ایران، هم به روزنامه «آسمان آبی» گفت: درخواست شجاعی از آقای روحانی، خواسته تمام ملی‌پوشان فوتبال ایران بود.

علی کریمی مرد سال ۲۰۰۴ فوتبال آسیا نیز گفته است: «ای کاش شرایط با کمک دکتر روحانی و مسئولان فدراسیون برای ورودی بانوان به استادیوم‌ها فراهم شود. این خواسته میلیون‌ها بانوی هوادار است که دوست دارند فوتبال و دیگر ورزش‌ها را از نزدیک ببینند».

سرمربی نفت تهران به خبرگزاری ایسنا گفت: «امیدوارم بسترسازی‌ لازم برای این اقدام ماندگار انجام شود و زنان بتوانند در فضایی مناسب، تماشاگر بازی تیم‌های مورد علاقه خود باشند. این غیر ممکن نیست و می‌توان رویای بانوان ورزش‌دوست را محقق کرد».

در مقابل این درخواست ها، وزیر ورزش گفت: «برای حضور خانواده‌ها در اماکن ورزشی نیاز به هماهنگی بین تمام عوامل تصمیم‌گیرنده داریم که باید سر فرصت این هماهنگی را به وجود بیاوریم. این به وجود آمدن دستوری نمی‌تواند باشد».

مسعود سلطانی‌فر که با خبرگزاری ایلنا مصاحبه می‌کرد، اشاره‌ای به زمان دقیق فرصت مناسب مورد نظرش نکرد.

او بدون نام بردن از کسانی که باید تضمین بدهند، گفت: «به باورهای ما، به مراجع قانونی و مذهبی این تضمین را بدهند که تمام ملاحظات دینی و مذهبی و فرهنگی برای حضور بانوان در ورزشگاه‌ها رعایت می‌شود».

وزیر ورزش تأکید کرد: «این طرح به آرامی در حال پیگیری و به دور از حاشیه و جنجال، نهایی شدنش را دنبال می‌کنیم».

XS
SM
MD
LG