لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ تهران ۰۲:۰۶

امروز روز جهانی کودک است


امروز هشتم اکتبر، شانزدهم مهرماه، روز جهانی کودک است. انجمن حمايت از کودکان در ايران به همين مناسبت برنامه هايی را در اين هفته به اجرا گذاشته است. از جمله نشست مطبوعاتی اين انجمن با موضوع "پيش گيری از کودک آزاری و مقابله با خشونت عليه کودکان"، و برگزاری نمايشگاههايی برای کودکان ايرانی و افغانی در خانه های کودک شوش و ناصر خسرو. اين انجمن همچنين امروز، پنج شنبه، جشنی را با همکاری چند نهاد غير دولتی ديگر در پارک شهر تهران از ساعت ۳ تا ۶ بعد از ظهر برگزار می کند.
خبرگزاری ايسنا نيز در گزارشی به همين مناسبت بنقل از حسن موسوی از مسئولان سازمان بهزيستی ايران می گويد سال گذشته حدود ۱۰ هزار و ۴۱۴ نفر از کودکان کار و خيابانی برای ساماندهی به ۴۵ مرکز بهزيستی ارجاع داده شدند‌. به گفته او ۷۸ درصد اين کودکان ايرانی و ۲۲ درصد از اتباع بيگانه و اغلب افغان بودند. فرشيد يزدانی، پژوهشگر مسائل کودکان در گفتگو با همين خبرگزاری آمار رسمی کودکان کار در ايران را ۷/۱ ميليون نفر ذکر کرده است.
سن کودکی در کنوانسيون جهانی حقوق کودک تا هجده سالگی در نظر گرفته شده، در حاليکه قوانين جمهوری اسلامی سن مسئووليت کيفری پسران را ۱۵ سالگی و دختران را ۱۳ سالگی تعيين کرده است

XS
SM
MD
LG