لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ تهران ۰۳:۱۸

روسیه رادیو اروپای آزاد و صدای آمریکا را در لیست رسانه هایی که کشورهای خارجی را نمایندگی می کنند قرار داد


وزارت دادگستری روسیه رادیو اروپای آزاد ، صدای آمریکا و چندین رسانه وابسته به این دو نهاد را در لیست رسانه هایی قرار داد که کشورهای خارجی را نمایندگی می کنند. در بیانیه وزارت دادگستری روسیه گفته شده است که با استناد به قانون جدید درباره رسانه های عمومی، رادیو اروپای آزاد،‌ صدای آمریکا و زیر‌مجموعه های آنها بعنوان رسانه هایی که کشورهای خارجی را نمایندگی می کنند ، شناخته شده اند.

کنگره آمریکا بودجه رادیو اروپای آزاد و صدای آمریکا را تامین می کند.

پارلمان روسیه حدود دو هفته پیش طرح جدیدی درباره فعالیات رسانه های خارجی تصویب کرد . این مصوبه روز ۲۵ نوامبر به امضای ولادیمیر پوتین رسید و به قانون تبدیل شد.

مقامات روسیه می گویند این قانون واکنش متناسب آنها به اجرای قانون مشابهی در آمریکاست. چندی پیش آمریکا از دفتر شبکه خبری « آر تی » روسیه در آن کشور خواست خود را بعنوان « نماینده کشور خارجی » ثبت کند. مقامات آمریکایی می گویند این اقدام روسیه متناسب نیست زیرا دو کشور قوانین متفاوتی دارند و روسیه از قانون جدید رسانه ها در آن کشور برای ساکت کردن مخالفان و محدود ساختن آزادی تبادل افکار استفاده می کند.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه پیش از این گفته بود که با اجرای این قانون مجوز فعالیت رسانه های خارجی در آن کشور لغو نخواهد شد. اتحادبه اروپا و دیدبان حقوق بشر تصویب و اجرای این قانون را محکوم کرده اند.

XS
SM
MD
LG