لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۷ تهران ۲۱:۲۲

مقام‌های ارشد آمریکا و فرانسه در پاریس در حال گفت و گو درباره برجام هستند


همزمان با تلاش واشینگتن برای متقاعد کردن متحدان اروپایی به برطرف کردن آنچه دولت آمریکا «خطاهای» توافق هسته ای با ایران می داند، رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا روز سه‌شنبه با همتای فرانسوی ژان ایو لودریان دیدار کرد.

پیش از دیدار پاریس که دومین مقصد سفر یک هفته ای وزیرخارجه آمریکا به اروپاست، وزیرخارجه فرانسه پافشاری کرد که امضاکنندگان برجام که دو سال پیش در ازای توقف تحریمها علیه تهران گسترش برنامه هسته ای ایران را مهار کردند، به گفته او، «باید به تعهد خود پایبند بمانند».

ژان ایو لودریان همچنین یادآور شد که آژانس بین المللی انرژی اتمی که ناظر سازمان ملل بر فعالیتهای هسته ایران است تایید کرده که تهران تعهدات خود را در برجام اجرا کرده است.

بعد از دیدار با مقام‌های ارشد بریتانیا در روز دوشنبه رکس تیلرسون خوش‌بینی خفیفی درباره کسب حمایت اروپایی ها در این زمینه بروز داد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ماه گذشته گفت که می خواهد با متحدان اروپایی و کنگره آمریکا همکاری کند تا آنچه او «خطاهای فاجعه بار» توافق هسته ای با ایران توصیف کرد، برطرف شود. دونالد ترامپ همچنین هشدار داد که اگر متن برجام اصلاح نشود آمریکا تا چهارماه دیگر امضای خود را از زیر متن توافق هسته ایران با ۱+۵ پس خواهد گرفت. از سوی دیگر مقامهای تهران انجام هرگونه مذاکره مجدد در باره برجام را رد کرده اند.

XS
SM
MD
LG