لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ تهران ۰۱:۰۹

وزیر خارجه ایران از اروپا خواست تا نقش سازنده‌تری در حفظ برجام ایفا کند


محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران روز دوشنبه در دیدار با ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه از اروپا خواست تا نقش سازنده‌تری در حفظ برجام داشته باشد و آمریکا را برای اجرای تعهداتش در برجام، تحت فشار قرار دهد.

دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا دی‌ماه برای آخرین‌بار رفع تحریم‌های هسته‌ای ایران را تمدید کرد و هشدار داد اگر کنگره آمریکا و متحدان اروپایی این کشور،‌ آن را اصلاح نکنند، از این توافق خارج خواهد شد.

فرانسه خواستار ادامه توافق هسته‌ای است با این‌حال برنامه موشکی ایران را خلاف قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل نامیده است.

به‌گزارش خبرگزاری ایرنا، محمدجواد ظریف در این دیدار گفت که توان نظامی ایران، دفاعی و بازدارنده است. او گفته آمریکا و دیگر کشورهایی که خاورمیانه را با فروش سلاح به انبار باروت تبدیل کرده‌اند، باید این اقدامات را متوقف کنند. آمریکا و کشورهای غربی ایران را به دخالت در خاورمیانه متهم می‌کنند.

قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، در تایید توافق هسته‌ای بین ایران و شش قدرت جهانی، از ایران می‌خواهد از توسعه موشک‌های بالستیک که قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای دارند، خودداری کند. ایران می‌گوید موشک‌های آزمایش‌شده این کشور برای حمل کلاهک‌های هسته‌ای طراحی نشده‌اند.

XS
SM
MD
LG