لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸ تهران ۱۱:۲۴

خبرگزاری فارس: اورانیوم غنی شده ایران از ۳۰۰ کیلوگرم بیشتر شد


سانتریفیوژهای سایت اتمی نطنز

خبرگزاری فارس به نقل از یک «منبع آگاه» ناشناس خبر داد که میزان ذخیره اورانیوم غنی شده ایران از ۳۰۰ کیلوگرم عبور کرد. بر اساس توافق اتمی ایران و گروه پنج به علاوه یک در تیر ماه سال ۹۴ (برجام)، میزان ذخیره اورانیوم غنی‌شده در ایران نباید از سقف ۳۰۰ کیلوگرم بیشتر شود.

فارس به نقل از «یک منبع آگاه» که نام او ذکر نشده است، گفت که ذخایر اورانیوم غنی شده ۳.۶۷ درصد ایران از ۳۰۰ کیلوگرم عبور کرده است.

براساس این گزارش، بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه، ۱۰ تیر وزن تولید مواد غنی شده ایران را اندازه‌گیری کردند و ذخایر ایران از سقف ۳۰۰ کیلوگرم عبور کرده است.

مقام‌های جمهوری اسلامی تاکنون در این مورد اظهارنظر نکرده‌اند.

در این حال،‌خبرگزاری تسنیم نیز به نقل از منابع آگاه نوشت که با توجه به تامین نشدن شرایط ایران و ناکافی بودن بسیار زیاد اینس‌تکس (ساز و کار ویژه مالی سه کشور اروپایی برای تجارت با ایران)، تهران به طور قطع، گام دوم را در زمان تعیین شده که به احتمال بسیار زیاد روز ۱۶ تیر است عملیاتی خواهد کرد.

یک منبع آگاه که نامش فاش نشده است، به تسنیم گفت که «به احتمال زیاد، ایران از مرحله اول که تولید ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم با غنای ۳.۶۷ درصد گذشته است اما این موضوع از سوی ایران اعلام رسمی نخواهد شد، بلکه باید انتظار داشت در نخستین گزارش آژانس انرژی بین المللی اتمی به عنوان مرجع نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران اعلام شود».

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، پیشتر گفته بود که اگر منافع ایران از برجام تامین نشود، جمهوری اسلامی تا روز ششم تیرماه از سقف ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده عبور خواهد کرد و بعد از آن این میزان را باز هم افزایش خواهد داد.

ایران روز ۱۸ اردیبهشت خروج خود را از «برخی» تعهداتش ذیل برجام، اعلام کرد. هم‌زمان ایران به اروپا مهلتی ۶۰ روزه داد تا منافعش را از توافق اتمی در حوزه‌های اقتصادی و بانکی، تأمین کند. کشورهای اروپایی گفته‌اند که اولتیماتوم ایران را نمی‌پذیرند و خواستار حفظ پای‌بندی تهران به برجام شده‌اند.

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG