لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۴:۳۷

رایس و متکی، سوژه داغ رسانه های جهان


احتمال گفت و گوی مستقیم وزرای خارجه ایران و ایالات متحده در کنفرانس دو روزه امنیت و ثبات در عراق که از روز پنج شنبه در شرم الشیخ مصر آغاز شد، در رسانه های بین المللی بازتاب گسترده ای داشت.

احتمال گفت و گوی مستقیم وزرای خارجه ایران و ایالات متحده در کنفرانس دو روزه امنیت و ثبات در عراق که از روز پنج شنبه در شرم الشیخ مصر آغاز شد، در رسانه های بین المللی بازتاب گسترده ای داشت.

روزنامه باستون گلوب در مقاله ای به قلم ری تکیه می نویسد برای موفقیت چنین مذاکراتی، واشینگتن باید برای تعدیل گفته هایش درباره ایران آماده شود.

نشریه تایمز نیز می نویسد آمریکا و ایران می توانند پس از نزدیک به سه دهه، با گفت و گو با یکدیگر، واقعه ای تاریخی بسازند. با این حال شواهد بسیار کمی وجود دارد که هر دو طرف اختلافات را کنار بگذارند.

کنفرانس دو روزه شرم الشیخ با هدف کمک به دولت عراق و برای بررسی راه های ایجاد ثبات و امنیت در این کشور با حضور نمایندگان کشورهای عضو دایمی شورای امنیت سازمان ملل و اعضای گروه هشت کشور صنعتی جهان صورت می گیرد. دیگر اعضای شرکت کننده کلیدی در این نشست، ۶ کشور همسایه عراق هستند.


ایران و سوریه که از سوی ایالات متحده به حمایت از شورشیان در عراق متهم شده اند نیز از شرکت کنندگان مهم در این کنفرانس هستند. به این دو کشور هشدار داده شده که ازهرگونه فعالیتی در مرزهای خود با عراق دوری کنند.

این نشریه در ادامه می نویسد مهم ترین گفت و گوها در نشست های دوجانبه در حاشیه کنفرانس شرم الشیخ صورت خواهد گرفت.


نویسنده این مقاله اظهار امیدواری می کند ایران و آمریکا برای نخستین بار پس از انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ رو در روی یکدیگر به مذاکره بپردازند.

کاندالیزا رایس، وزیر خارجه ایالات متحده پیش از برگزاری این کنفرانس گفت اگر همتای ایرانی او رو در رویش قرار گیرد، تصمیم دارد مودب باشد و ببیند همتای وی چه برای او خواهد داشت.

خانم رایس همچنین گفت محور گفت و گوها بر روی مسایل عراق خواهد بود اما اگر سوالی درباره برنامه هسته ای جمهوری اسلامی شود، او پاسخ خواهد داد.


نشریه استراتفورد کامنتری با اشاره به بازداشت حسین موسویان، مذاکره کننده ارشد تیم سابق هسته ای جمهوری اسلامی می نویسد ایران با این کار قصد رساندن پیام روشنی به ایالات متحده داشت.

این درحالی است که محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران روز گذشته در سخنرانی خود در تهران بار دیگر از آمریکا خواست عراق را ترک کند و وعده داد حتی یک قدم از فعالیت های هسته ای عقب نشینی نخواهد کرد.

در همین حال روزنامه اینتر نشنال هرالد تریبیون در شماره روز پنج شنبه خود نوشت که تحلیلگران و حتی دیپلمات های آمریکایی معتقدند ایران با موضعی قوی در این کنفرانس شرکت کرده و حتی روابط نزدیکی با دولت عراق برقرار کرده است.

به نوشته این روزنامه، ایران حتی از فشارهای مقامات کشورهای عربی و برخی از آمریکایی ها بر دولت جرج بوش برای خرج نیروهای آمریکایی از عراق آگاه است و به نفع خود از آن استفاده می کند.

در همین حال نشریه استراتفورد کامنتری با اشاره به بازداشت حسین موسویان، مذاکره کننده ارشد تیم سابق هسته ای جمهوری اسلامی می نویسد ایران با این کار قصد رساندن پیام روشنی به ایالات متحده داشت.

این نشریه در ادامه می نویسد حال که جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده مذاکرات محرمانه خود را به فضای عمومی کشانده اند، ایران به دنبال اطمینانی برای این مذاکرات می گردد تا آمریکا را به هنگام این گفت و گو ها در مشت خود داشته باشد.

این نشریه در ادامه با نتیجه گیری از اینکه نخستین بار خبر دستگیری حسین موسویان مذاکره کننده ارشد تیم سابق هسته ای جمهوری اسلامی در خبرگزاری دولتی ایرنا منتشر شد، می گوید استراتژی ایران در اعلام این خبر در آستانه برگزاری کنفرانس شرم الشیخ، فرستادن این پیام به آمریکا بود که اکنون زمان گفت و گوهای جدی فرا رسیده است.


  • 16x9 Image

    فرین عاصمی

    فرین عاصمی از دبیران، خبرنگار و مجری رادیو فرداست. او از سال ۱۳۸۲ به رادیو فردا پیوسته و پیش از آن در بعضی از روزنامه‌های داخلی از جمله روزنامه ایران کار می‌کرد. او بین سال‌های ۱۳۸۷ تا ۱۳۸۹ مدتی در بی‌بی‌سی فارسی مشغول به کار بود و از سال ۱۳۸۹ تاکنون هم در رادیو فردا مشغول است.

    فرین عاصمی را در تلگرام در این کانال دنبال کنید: ​https://telegram.me/Fareenassemi

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG