لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ تهران ۱۴:۱۸

دیپلمات بازداشت‌شده جمهوری اسلامی در بلژیک محاکمه می‌شود


تیرماه ۹۷ ابتدا گزارش‌هایی درباره بازداشت یک دیپلمات ۴۷ ساله جمهوری اسلامی منتشر شد و پس از آن رسانه‌های آلمان نام او را اسدالله اسدی ذکر کردند

دادگاهی در بلژیک روز چهارشنبه ۲۵ تیر حکم داد محاکمه یک دیپلمات جمهوری اسلامی و سه تن دیگر که مظنون‌اند دو سال پیش در صدد بمب‌گذاری در همایش سازمان مجاهدین خلق در پاریس بودند در ماه‌های پیش رو برگزار شود.

اسدالله اسدی، دیپلمات جمهوری اسلامی در اتریش، یکی از این چهار مظنون است.

اریک وان دِر سیپت، سخنگوی دادستانی کل بلژیک، روز چهارشنبه اتهام‌های این چهار مظنون را «اقدام به برنامه قتل با ماهیت تروریستی» و «مشارکت در اقدامات سازمان تروریستی» اعلام کرد.

تیرماه ۹۷ چهار تن در آلمان و بلژیک بازداشت شدند و اتهام آنها تلاش برای بمب‌گذاری در همایش مجاهدین خلق در پاریس اعلام شد.

ابتدا مقام‌های بلژیک از بازداشت یک زوج ایرانی‌تبار در خودرویی حامل مواد منفجره خبر دادند و سپس رسانه‌ها بازداشت دو تن دیگر را در ارتباط با این پرونده گزارش کردند.

اسدالله اسدی دبیر سوم سفارت ایران در اتریش بود و در سفر به آلمان بازداشت شد. به گفته «شورای ملی مقاومت»، طرح بمب‌گذاری و مواد منفجره را او به زوج دستگیرشده داده بود.

وزارت خارجه فرانسه نیز صراحتا نهادهای اطلاعاتی جمهوری اسلامی را در این ماجرا دخیل دانست و دو نهاد را تحریم کرد؛ اقدامی که با استقبال اتحادیه اروپا روبه‌رو شد.

جمهوری اسلامی دست داشتن در این موضوع را رد کرده و محمدجواد ظریف، وزیر خارجه، در توئیتی نوشت که همزمانی بازداشت‌ها با سفر حسن روحانی به اروپا «تعجب برانگیز» است.

بنابر رأی صادرشده در روز چهارشنبه، محاکمه این چهار مظنون در ماه‌های پایانی سال جاری میلادی و در شهر بندری آنتورپ برگزار خواهد شد.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG