لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ تهران ۰۲:۱۱

اتحادیه اروپا از اقدام فرانسه در تحریم اموال متعلق به وزارت اطلاعات ایران حمایت کرد


وزیران خارجه اتحادیه اروپا روز دوشنبه، ۲۸ آبان، از اقدام فرانسه برای تحریم وزارت اطلاعات و دو شهروند ایرانی متهم به تلاش برای بمب‌گذاری در آن کشور حمایت کردند و خواستار اجرای این تحریم در سطح اتحادیه شدند.

خبرگزاری رویترز به نقل از سه دیپلمات نوشته است که وزیران حاضر در این نشست تصمیم گرفتند که اقدام فرانسه در تحریم چند شخصیت حقوقی و حقیقی ایرانیِ مرتبط با حمله نافرجام پاریس در تمامی کشورهای عضو این اتحادیه به اجرا گذاشته شود و مراحل فنی این تصمیم آغاز گردد.

فرانسه دهم مهرماه اعلام کرد که دارایی‌های متعلق به وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی و همچنین دو شهروند ایرانی را به دلیل ارتباط با حمله نافرجام به همایش پاریس توقیف کرده است؛ هفته گذشته نیز اعلام شد که یک دیپلمات ایرانی از خاک فرانسه اخراج شده است.

همایش مجاهدین خلق نهم تیرماه در حومه پاریس برگزار شد و به دنبال آن مقامات فرانسه از خنثی سازی یک طرح حمله به این همایش خبر دادند.

پس از آن یک دیپلمات ایرانی در اروپا، به نام اسدالله اسدی، به عنوان مظنون اصلی این طرح نافرجام بازداشت شد.

این دیپلمات متهم شده است که حدود نیم کیلوگرم از ماده‌ای منفجره را در اختیار یک زوج ساکن بلژیک قرار داده تا آنها به همایش پاریس حمله کنند.

سازمان مجاهدین خلق این زوج را امیر سعدونی و نسین نومنی معرفی کرده است.

ایران به شدت این اتهام را رد کرده و آن را «نمایش مضحک» خوانده است.

خبرگزاری رویترز حمایت روز دوشنبه وزیران خارجه اتحادیه اروپا از تصمیم فرانسه را «عمدتا نمادین» خوانده اما گفته است که این اعلام حمایت، در واقع نقطه عطفی پس از چند ماه اختلاف نظر درباره چگونگی مجازات ایران برای «اقدامات بی‌ثبات کننده‌اش در اروپا و خاورمیانه» به شمار می‌رود.

خواسته دانمارک برای اقدام مشابه

خبرگزاری رویترز گزارش داده که دانمارک نیز در نشست روز دوشنبه وزیران خارجه اروپا خواستار حمایت مشابه شده است.

بنابر همین گزارش، دانمارک با اشاره به اینکه تحقیقاتش درباره طرح خنثی‌شده اخیر در این کشور همچنان ادامه دارد، خواستار اجرای تمهیداتی در سطح اتحادیه پس از پایان تحقیقات شد.

مقام‌های دانمارک سه هفته پیش با اعلام کشف طرحی برای ترور یکی از فعالان گروه «الاحوازیه» در خاک دانمارک، وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی را به دست داشتن در این طرح متهم کردند.

دانمارک ضمن احضار سفیر ایران در کپنهاگ، سفیرش را از تهران فرا خواند.

ایران چنین اتهامی را نیز رد کرده و وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی آن را «توطئه صهیونیستی» خوانده است.

خبرگزاری رویترز حمایت وزیران خارجه اتحادیه اروپا از تصمیم فرانسه برای تحریم چند فرد و نهاد ایرانی را «عمدتا نمادین» خوانده است.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز و سایت رادیو فردا / ج/ ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG