لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ تهران ۲۰:۴۵

«انفجار در مقابل استاندارى خراسان رضوی بمبگذار را کشت»


به دنبال انفجار یک بمب دست‌ساز در مقابل ساختمان استاندارى استان خراسان رضوى در مشهد و کشته‌شدن فرد بمبگذار، اخبار متفاوتى در باره این حادثه و انگیزه بمبگذار در رسانه‌هاى ایران منتشر شده است.

شبانگاه روز شنبه خبرگزارى‌هاى ایران از انفجار بمبى در مقابل ساختمان استاندارى در شهر مشهد خبر دادند.

بر اساس گزارش‌هاى منتشر شده، فرد بمبگذار که در جریان انفجار مواد منفجره‌ جاسازی شده در یک سه راهى چدنى آب به شدت زخمى شده بود، اندکى بعد از حادثه در بیمارستان جان سپرد.

به دلیل محدودیت‌های موجود برای فعالیت رسانه‌های مستقل در ایران، امکان تایید اخبار منشتر شده در این زمینه با استناد به منابع مستقل وجود ندارد.

به گفته امیرالله شمقدرى، سرپرست معاونت امنیتى استاندارى خراسان رضوى، این بمبگذارى «توسط سه جوان حدوداً ۱۸ ساله و با انگیزه‌هاى ماجراجویانه» برنامه‌ریزى شده بود.

این مقام محلى با رد هر گونه انگیزه سیاسى گفته است: «سه جوان یادشده هیچ گونه وابستگى سیاسى و قصد عملیاتى نداشته و محل انفجار را به صورت اتفاقى و به دلیل آشنایى با منطقه انتخاب کرده بودند.»

وى همچنین افزوده است: «بنا بر آخرین اطلاعات به دست آمده، دوستان فرد حامل مواد انفجارى در چندین مرحله وى را از انجام این اقدام خطرآفرین، نهى کرده بودند که به دلیل روحیات خاص و بحران‌ها و مسائل خانوادگى فرد حامل مواد انفجار، موفق به انصراف وى نشدند.»

سرپرست معاونت امنیتى انتظامى استاندارى خراسان رضوى در عین حال از «آمادگى نیروهاى امنیتى، انتظامى و اطلاعاتى استان» براى «برخورد شدید با هرگونه اقدام تحریک‌آمیز و مخل آرامش جامعه» خبر داده است.

شمقدرى پیشتر با اظهار بى‌اطلاعى از انگیزه فرد بمبگذار، در باره این حادثه به روزنامه «خراسان» گفته بود: «این عمل اقدام کورى بوده است که با توجه به وجود استعداد و آمادگى در پلیس ما، این حرکات کور نمى تواند آسیبى به آرامش کشور، استان خراسان رضوى و شهر مشهد بزند.»

حادثه انفجار در مشهد حدود یک هفته پس از آن صورت مى‌گیرد که مسعود على‌محمدى، استاد فیزیک دانشگاه تهران، بر اثر انفجار یک بمب کنترل از راده دور در مقابل خانه‌اش در تهران کشته شد.
XS
SM
MD
LG