لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۰۱:۳۳

صالحی: ساخت تاسیسات هسته‌ای جدید در نیمه نخست امسال


علی اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران
رییس سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرد، کار ساخت تاسیسات جدید هسته‌ای در صورت موافقت محمود احمدی‌نژاد در نیمه نخست سال جدید خورشیدی آغاز خواهد شد.

علی‌اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران، روز شنبه به خبرگزاری کار ایران، ایلنا، گفته است، ایران در نیمه نخست سال جدید خورشیدی کار ساخت یک یا دو سایت جدید هسته‌ای را در «مناطق مختلف کشور» آغاز خواهد کرد.

وی با بیان این که این تاسیسات در صورت موافقت محمود احمدی‌نژاد ساخته می‌شود، افزوده است: «برنامه‌ریزی برای ساخت تاسیسات جدید هسته‌ای براساس سیاست‌های دولت برای بومی‌سازی دانش هسته‌ای صورت گرفته است و رییس جمهور نیز در سال گذشته آن را اعلام كرده بود.»

علی‌اکبر صالحی همچنین از اعلام ساخت تاسیسات هسته‌ای دیگر در آینده نزدیک خبر داده است.

در اوایل اسفند ماه سال گذشته خورشیدی نیز رئیس سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرده بود، ممکن است در سال جدید ساخت دو سایت جدید غنی‌سازی اورانیوم در ایران آغاز شود.

آقای صالحی با اعلام این که «۲۰ مکان بالقوه» برای ساخت تاسیسات هسته‌ای جدید مکان‌یابی شده است گفته بود، از این میان در نهایت ۱۰ مکان انتخاب خواهد شد.

به گفته وی تاسیسات جدید غنی‌سازی اورانیوم در «اطراف و اکناف ایران» و «در دل کوه» ساخته می‌شوند تا از هر گونه حمله‌ای در امان باشند.

به دنبال این اظهارنظر روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز به تازگی به نقل از منابع دیپلماتیک و برخی سرویس‌های اطلاعاتی گزارش داد، جمهوری اسلامی ایران علیرغم درخواست‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد احتمالاً سرگرم فراهم کردن مقدمات ساخت دو سایت جدید غنی سازی اورانیوم است.

به نوشته این روزنامه بازرسان آژانس‌ بین‌المللی انرژی اتمی که ماموریت نظارت بر برنامه هسته‌ای جنجال‌برانگیز ایران را برعهده دارند، هم اکنون تلاش می‌کنند، محل احداث دو سایت جدید هسته‌ای ایران را بر اساس شواهد موجود حدس بزنند.

دولت جمهورى اسلامى ایران، در اوایل آذرماه ۸۸، در مصوبه‌اى سازمان انرژى اتمى را «مكلف» كرده بود، تا ظرف دو ماه نسبت به آغاز احداث پنج سایت جدید غنى‌سازى اورانیوم و همچنین طراحى پنج سایت دیگر در مقیاس تأسیسات هسته‌اى نطنز اقدام كند.

این تصمیم پس از آن اعلام شد که شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سازمان ملل در نشست ماه دسامبر خود با تصویب قطعنامه‌ای جمهوری اسلامی ایران را به دلیل «ادامه پنهانکاری» در فعالیت‌های اتمی‌اش محکوم کرده بود.

با این حال روزنامه نیویورک تایمز با استناد به منابع خود نوشته است، ساخت تاسیسات جدید غنی‌سازی توسط ایران خطری فوری محسوب نمی‌شود و تغییری نیز در برآوردهای دولت آمریکا در این باره که جمهوری اسلامی برای ساخت جنگ افزارهای هسته‌ای به یک تا چهار سال زمان نیاز دارد، در پی نخواهد داشت.

به نوشته این روزنامه با توجه به پیچیدگی ساخت تاسیسات هسته‌ای جدید و بهره‌برداری از آنها، سال‌ها طول می‌کشد، تا ایران بتواند در سایت‌های جدید خود به غنی‌سازی اورانیوم مبادرت ورزد.

تصمیم جمهوری اسلامی برای ساخت تاسیسات غنی‌سازی جدید در حالی است که کشورهای غربی و به ویژه ایالات متحده آمریکا در تلاشند به دلیل خودداری ایران از توقف غنی‌سازی اورانیوم تحریم‌های تازه‌ای علیه این کشور به تصویب برسانند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد تاکنون با تصویب سه قطعنامه تحریم‌هایی را علیه جمهوری اسلامی وضع کرده و از ایران خواسته است، به فعالیت‌های حساس هسته‌ای خود که قابلیت کاربرد در ساخت جنگ‌افزارهای هسته‌ای را نیز دارد، پایان دهد.

ایران با سرپیچی کردن از پذیرش خواسته‌های شورای امنیت سازمان ملل به توسعه برنامه هسته‌ای و به ویژه برنامه غنی‌سازی اورانیوم خود پرداخته است.

کشورهای غربی و به ویژه ایالات متحده آمریکا جمهوری اسلامی را متهم می‌کنند که در پوشش یک برنامه هسته‌ای غیرنظامی در صدد ساخت جنگ‌افزارهای هسته‌ای است، در حالی که ایران برنامه اتمی خود را صلح‌آمیز می‌داند.

پس از آن که ایران پیشنهاد آژانس بین‌المللى انرژى هسته‌اى را در زمینه مبادله اورانیوم غنى‌شده خود با سوخت هسته‌اى رآکتور تحقیقاتى تهران نپذیرفت، تنش بر سر برنامه اتمى ایران بالا گرفته است.

دیدن نظرات (۱۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG