لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۰۲:۳۸

ایران: اورانیوم ۲۰ درصدى ندهند، خودمان تولید می کنیم


نمایی از تاسیسات غنی سازی اورانیوم در نطنز
یک مقام سازمان انرژى اتمى ايران مى‌گويد، در صورتى كه كشورهاى ديگر از ارايه سوخت مورد نياز براى رآكتور تهران خوددارى كنند، اين كشور براى غنى‌سازى اورانيوم تا بيست درصد اقدام خواهد كرد.

با این حال، علی شیرزادیان، مدير‌كل روابط عمومى سازمان انرژى اتمى ايران، تاکید کرده است: در صورتی که ایران چنین تصمیمی را اتخاذ کند، این اقدام ايران تحت نظارت آژانس بين‌المللی انرژی اتمی خواهد بود

مدیرکل روابط عمومی سازمان انرژی اتمی ایران همچنین می گوید: در نشستى كه در روز ‌٢٧ مهر ماه ميان ايران و كشورهايى مانند ايالات متحده، روسيه و فرانسه و نيز نمايندگان آژانس بين‌المللى انرژى اتمى در وين برگزار مى‌شود، در باره تحويل سوخت با غناى ۲۰ درصد به ايران گفت و گو خواهد شد.

على شيرزاديان در اين باره به خبرگزارى ايسنا گفته است: «از نظر اقتصادى براى ما به‌صرفه‌تر است كه سوخت راكتور تهران را بطور يكجا خريدارى كنيم، تا اينكه بخواهيم براى حدود ‌٢٠٠ كيلوگرم، خط توليد اورانيوم با غناى پنج درصد را براى تامين سوخت با غناى ‌٢٠ درصد تغيير دهيم.»

ايران مى‌گويد، در تاسيسات غنى‌سازى اورانيوم خود مى‌تواند، اورانيوم را تا حد پنج درصد، كه براى توليد سوخت رآكتورهاى هسته‌اى لازم است، غنى سازى كند.

براى توليد جنگ‌افزارهاى هسته‌اى اورانيوم با غناى بالاى ۹۰ درصد مورد نياز است و كشورهاى غربى ايران را متهم مى‌كنند، كه در پوشش برنامه اتمى صلح آميز خود در صدد دست يافتن به چنين ظرفيتى است. ایران این اتهام را رد می کند.

ديپلمات‌هاى غربى مى‌گويند: ايران در نشست روز نهم مهر ماه در ژنو با نمايندگان گروه پنج بعلاوه يک موافقت كرده است، بخشی از ذخيره اورانيوم غنى‌شده خود را براى فرآورى بيشتر به روسيه و فرانسه بفرستد، تا براى استفاده در رآكتور تهران جهت مصارف پزشكى آماده شود.

به گفته مدير كل روابط عمومى سازمان انرژى اتمى ايران اين راكتور اصلى‌ترين تامين‌كننده راديو داروهاى مورد نياز در كشور است و سوخت موجود آن براى مدتى بيش از يك ‌سال و نيم كفايت مى‌كند.

در همين حال محمود احمدى‌نژاد، ریيس دولت دهم با اعلام اين كه برخى از كشورها به ايران پيشنهاد فروش اورانيوم غنى‌شده داده‌اند، گفته است، تهران حتى آمادگى آن را دارد كه از آمريكا هم اورانيوم غنى‌شده خريدارى كند.

وى بدون نام بردن از كشورهايى كه به گفته وى پيشنهاد فروش اورانيوم غنى‌شده به ايران را داده‌اند، اظهار داشت: «كارشناسان ما به زودى مذاكرات خود را با طرف‌هاى فروشنده آغاز مى‌كنند.»

در همين حال سرگئى لاوروف، وزير خارجه روسيه روز دوشنبه اعلام كرد: مسكو آمادگى دارد براى تأمين اورانيوم مورد نياز رآكتور تحقيقاتى تهران با فرانسه و آژانس همكارى كند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG