لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۵:۴۷

رئیس کمیسیون انرژی مجلس: خودکفایی در تولید بنزین غیرممکن و زیانبار است


در حالی که وزیر نفت جمهوری اسلامی گفته است، افزایش تولید بنزین در کشور به کاهش قیمت بنزین وارداتی منجر شده است، رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی «خودکفایی پایدار» ایران در زمینه تولید بنزین را غیرممکن و در درازمدت زیانبار دانسته است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نفت ایران، شانا، مسعود میرکاظمی، وزیر نفت جمهوری اسلامی روز دوشنبه با «مطلوب» دانستن تولید بنزین در کشور گفته است: «هم اکنون با تولید ضربتی بنزین واردات این فرآورده به کشور به حداقل رسیده که این امر موجب کاهش قیمت آن در بازار شده است».

وزیر نفت ایران همچنین با از افزایش تولید بنزین در کشور با عنوان «تودهنی محکم به غرب و دشمنان» یاد کرده و افزوده است: ‌«در صورتی که الان قصد خرید بنزین از کشورهای خارجی را داشته باشیم، این حامل انرژی با قیمت کاهش یافته خریداری خواهد شد».

علاوه بر تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه جمهوری اسلامی، ایالات متحده و اتحادیه اروپا نیز تحریم‌های یک‌جانبه گسترده‌ای علیه ایران اعمال کرده‌اند که محدودیت‌های فراگیری در زمینه سرمایه‌گذاری در بخش نفت و گاز ایران و فروش فرآورده‌های نفتی به این کشور را شامل می‌شود.

به دنبال تشدید تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی شرکت‌های بزرگ نفتی جهان مانند توتال فرانسه، شل هلند، بریتیش‌پترولیوم بریتانیا و شرکت‌های نفتی دیگری نظیر ویتول، اسمیت اینترنشنال و گلنکور سوئیس فروش فرآورده‌‌های نفتی از جمله بنزین به ایران را متوقف کرده‌اند.

هرچند ایران یکی از بزرگترین صادرکنندگان نفت خام در جهان به شمار می‌آید، اما پس از انقلاب سال ۱۳۵۷ به دلیل عدم توسعه و تجهیز پالایشگاه‌ها، این کشور رفته رفته به وارد کننده بنزین تبدیل شد و هم اکنون حدود ۴۰ درصد از نیاز روزانه خود را به این فرآورده نفتی از کشورهای دیگر وارد می‌کند.

پس از تشدید تحریم‌ها علیه ایران و در حالی که گزارش‌های مختلفی درباره خودداری شرکت‌های بزرگ نفتی از فروش بنزین به ایران منتشر می‌شد، مقام‌های جمهوری اسلامی همواره منکر هرگونه مشکلی در واردات بنزین می‌شدند؛ با این حال وزیر نفت جمهوری اسلامی به عنوان نخستین مقام عالی‌رتبه ایران برای نخستین بار از تحریم فروش بنزین به ایران سخن گفته است.

مسعود میرکاظمی در این باره گفته است: «تحریم بنزین در شرایطی صورت گرفت که واردات بنزین بسیار محدود شده بود».

در حالی وزیر نفت جمهوری اسلامی از «افزایش ضربتی» تولید بنزین و رسیدن به مرز خودکفایی در این زمینه سخن گفته است، رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، «خودکفایی پایدار ایران» در زمینه تولید بنزین را غیرممکن و در درازمدت زیانبار دانسته است.

حمیدرضا کاتوزیان، با بیان این که «خودکفایی بنزین قابل تقدیر است، اما امکان ادامه ندارد»، گفته است:‌ «هزینه تمام شده برای هر لیتر بنزین، از بهای بنزین سبد خلیج فارس که در بنادر جنوب تخلیه می‌شود خیلی بیشتر است. از طرف دیگر، بخش‌هایی از پتروشیمی که با هدف خودکفایی در تولید بنزین مورد استفاده قرار می‌گیرد، دچار مشکل تعمیر و نگهداری، فرسودگی و کمبود منابع می‌شوند».

در همین حال خبرگزاری ایسنا روز سه‌شنبه گزارش داده است که به‌دلیل سولفور‌خوردگی لوله‌های كوره واحد ریفرمینگ پتروشیمی برزویه (نوری)، از ۲۴ ساعت گذشته تاكنون تولید بنزین در این مجتمع به حداقل رسیده است كه و انتظار می‌رود، کار تعمیرات در این مجتمع پتروشیمی تا ۲۴ ساعت آینده نیز ادامه یابد.

بر اساس گزارش‌های پیشین این واحد پتروشیمی در راستای طرح «تولید ضربتی» بنزین روزانه شش میلیون متر مكعب بنزین تولید می‌کرد که هم اکنون به حداقل رسیده است.

به گفته رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، مراکز پتروشیمی از قبل تعهداتی برای تولید برخی محصولات دارند که باید بتوانند به آن عمل کنند. در چنین شرایطی استفاده از مجتمع‌های پتروشیمی برای تولید بنزین، مانع از اجرای این تعهدات می‌شود.

دو روز پیش اعلام شده بود كه تولید بنزین در مجتمع پتروشیمی بوعلی سینا متوقف شده است تا این واحد پتروشیمی به تولید مواد آروماتیکی مورد نیاز کشور بپردازد.

در حال حاضر واحدهای پتروشیمی بندر امام، امیرکبیر، جم، نوری و اراک در حال تولید بنزین هستند.

حمیدرضا کاتوزیان با انتقاد از استفاده از مجتمع‌ها پتروشیمی برای تولید بنزین اعلام کرده است، کمیسیون انرژی مجلس قبلاً از دولت خواسته بود، در مورد بهینه‌سازی پالایشگاه‌های موجود اقدام کند و به ساخت پالایشگاه‌های جدیدی مثل پالایشگاه ‌ستاره خلیج فارس سرعت بخشد.
XS
SM
MD
LG