لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۳۷

سفر بوش به رم، این شهر را دگرگون کرده است


در تمام مدت حضور رييس جمهوری آمريکا، آسمان شهر رم بر پروازهای تجاری و خصوصی بسته خواهد شد و تنها هواپيماها و هلی کوپترهای نظامی و انتظامی حق پرواز خواهند داشت.

همزمان با ديدار رسمی رييس جمهوری آمريکا از ايتاليا، دو تظاهرات عليه اين سفر برگزار خواهند شد که يکی از آنها از سوی برخی از احزاب حاضر در ائتلاف دولتی سازمان دهی شده است. تدابير شديد امنيتی زندگی اهالی پايتخت ايتاليا را مختل کرده است.

رييس جمهوری آمريکا، جرج دبليو بوش، ساعت ۱۰ جمعه شب با هواپيمای رسمی موسوم به اير- وان AIR ONE به رم وارد خواهد شد.


فرودگاه بين المللی لئوناردو داوينچی رم از دو ساعت قبل از ورود هواپيمای جرج بوش بر ترافيک بسته خواهد شد. شنبه شب نيز هنگام سفرش از ايتاليا به آلمان فرودگاه دو ساعت قبل از پرواز اير- وان بسته خواهد بود.


در تمام مدت حضور رييس جمهوری آمريکا، آسمان شهر رم بر پروازهای تجاری و خصوصی بسته خواهد شد و تنها هواپيماها و هلی کوپترهای نظامی و انتظامی حق پرواز خواهند داشت.


بيش از ۱۰ هزار مامور انتظامی و پليس ايتاليا که يکصد تيرانداز حرفه ای را نيز در برمی گيرد در کنار هزار و ۵۰۰ مامور آمريکايی حفاظت از جان رييس جمهوری آمريکا و همراهانش را عهده دار خواهند بود.


مدارس شهر رم شنبه تعطيل خواهد بود و وزير کشور به صاحبان مغازه های محلاتی که جرج بوش از آنها بازديد به عمل خواهد آورد توصيه کرده است، کسب و کارشان را تعطيل کنند.


وزير کشور، جوليانو آماتو Giuliano Amato با در نظر گرفتن بيش بينی های هواشناسی که صحبت از آخرهفته ای آفتابی می کنند، به شهروندان رم توصيه می کند که شهر را ترک کرده و آخر هفته را در کنار دريا بگذرانند.


ديدار جرج دبليو بوش از مرکز سانت اجی ديو Sant’Egidio نهاد غيردولتی که به مثابه وزارت خارجه غير رسمی کليسای کاتوليک عمل می کند، به دلايل امنيتی در آخرين لحظه حذف شد و مسئولين اين نهاد در محل سفارت آمريکا با جرج بوش ملاقات خواهند داشت.


رييس جمهوری آمريکا در جريان حضورش در رم علاوه بر ديدار با مسئولين سنت اجی ديو، با رهبر کليسای کاتوليک بنديکت شانزدهم در واتيکان نيز ملاقات خواهد کرد.


رييس جمهوری ايتاليا جورجيو ناپولی تانو Giorgio Napoletano در کاخ کوئی ريناله Quirinale با همتای آمريکايی اش ملاقات خواهد داشت و ديدار جرج بوش با رومانو پرودی، نخست وزير ايتاليا، در کاخ رياست جمهوری انجام خواهد گرفت.


حزب احيای کمونيستی، حزب کمونيست ايتاليا، حزب سبزها و اقليت دموکرات های چپ در کنار سنديکاهای کارگری و جنبش های هوادار صلح از اين تظاهرات پشتيبانی می کنند.

شنبه بعدازظهر نيز دو تظاهرات عليه سفر رييس جمهوری آمريکا و در مخالفت با سياست های بين المللی کاخ سفيد در پايتخت ايتاليا برگزار خواهد شد.


هواداران جنبش ضد جهانی شدن، موسوم به نو گلوبال ها از ميدان مقابل ايستگاه مرکزی شهر رم تا ميدان معروف ناونا Navona راهپيمايی خواهند کرد.


رييس پليس پايتخت ايتاليا گفته است در صورتی که حتی يکی از شرکت کنندگان در اين تظاهرات قصد پوشاندن چهره خود را داشته باشد، از حرکت اين راهپيمايی جلوگيری به عمل خواهد آورد.


تظاهرات ديگری نيز روز شنبه بعدازظهر برگزار خواهد شد که برخی از احزاب حاضر در ائتلاف دولتی زيتون از جمله سازمان دهندگان آن هستند.


حزب احيای کمونيستی، حزب کمونيست ايتاليا، حزب سبزها و اقليت دموکرات های چپ در کنار سنديکاهای کارگری و جنبش های هوادار صلح از اين تظاهرات پشتيبانی می کنند.


رومانو پرودی نخست وزير ايتاليا، از وزرای کابينه اش که در اين احزاب عضويت دارند خواسته است از حضور در هر تجمعی در مخالفت با آمريکا و رييس جمهوريش پرهيز کنند.


رييس پارلمان ايتاليا که بنيانگذار حزب احيای کمونيستی است در گفت و گويی با راديو دولتی ايتاليا گفت اگر چه در تظاهرات شنبه حضور نخواهد يافت ولی از آن حمايت می کند.


فائوستو برتينوتی Fausto Bertinotti در پاسخ به خبرنگار شبکه سراسری راديوی دولتی ايتاليا که پرسيده بود آيا با رييس جمهوری آمريکا دست خواهد داد، گفت حاضر به پاسخ به اين پرسش نيست.


صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG