لینک‌های قابلیت دسترسی

شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ تهران ۰۹:۰۹

رایزنی وزرای امور خارجه اروپا در مورد ایران


اتحاديه اروپا به ایران هشدار خواهد داد که در صورت عدم همکاری با شورای امنيت، اقدام های شديدتری بر علیه ايران اعمال خواهد شد.

وزيران امور خارجه کشورهای عضو اتحاديه اروپا، روز دوشنبه ۱۵ اکتبر در لوکزامبورگ، به رايزنی در مورد برنامه هسته ای ايران خواهند پرداخت.


به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، انتظار می رود وزيران امور خارجه ۲۷ کشور اروپايی، با ارسال پيامی قاطع به ايران، تاکيد کنند که زمان برای قبول خواست شورای امنيت سازمان ملل و تعليق غنی سازی اورانيوم در حال از دست رفتن است.


بر اساس همین گزارش، اتحاديه اروپا به ایران هشدار خواهد داد که در صورت عدم همکاری با شورای امنيت، اقدام های شديدتری از جمله تحريم های گسترده تر اقتصادی و سياسی بر علیه ايران اعمال خواهد شد.«اتحاديه اروپا به ایران هشدار خواهد داد که در صورت عدم همکاری با شورای امنيت، اقدام های شديدتری از جمله تحريم های گسترده تر اقتصادی و سياسی بر ايران اعمال خواهد شد.» آسوشیتدپرس

خاوير سولانا، رييس سياست خارجی اتحاديه اروپا و محمد البرادعی، مدير آژانس بين المللی انرژی اتمی در اواسط ماه نوامبر سال جاری به شورای امنيت گزارشی را در مورد همکاری ايران برای رفع ابهامات در مورد برنامه هسته ای اين کشور، ارايه خواهند کرد.


برنارد کوشنر، وزير امور خارجه فرانسه، در اوايل ماه اکتبر، در نامه ای به وزيران خارجه کشور عضو اتحاديه اروپا خواستار اقدامات شديدتر اين اتحاديه عليه ايران شده بود.


آقای کوشنر اعلام کرده بود که برای وادار کردن ايران به اجرای قطعنامه های شورای امنيت سازمان ملل و تعليق غنی سازی اورانيوم، ضروری است که اتحاديه اروپا به موازات مذاکرات با ايران، تحريم های يکجانبه ای را عليه اينکشور بر قرار کند.


برخی از کشورهای اروپايی از جمله اتريش با خواسته آقای کوشنر به شدت مخالفت کرده اند.


شورای امنيت سازمان ملل به خاطر عدم تعليق غنی سازی اورانيوم توسط ايران، تا کنون دو دور از تحريم ها را بر ايران اعمال کرده است.


کشورهای غربی ايران را متهم می کنند که قصد ساختن بمب اتمی را دارد ولی تهران همواره اين اتهامات را رد کرده و هدف برنامه هسته ای خود را توليد برق اعلام کرده است.


وزيران امور خارجه اتحاديه اروپا روز دوشنبه همچنین در مورد چگونگی افزايش فشار بر نظاميان ميانمار و کمک به پناهندگان دارفور، که به کشورهای همسايه سودان پناهنده شده اند، گفت و گو خواهند کرد.


XS
SM
MD
LG