لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸ تهران ۲۰:۰۵

جرج بوش با پاپ در واتیکان دیدار کرد


پاپ با رييس جمهوری آمريکا در برج سنت جونز واقع در باغ شهر واتيکان ملاقات کرد. (عکس از AFP)

جرج بوش رييس جمهوری آمريکا در جريان سفر اروپايی خود با پاپ بنديک شانزدهم رهبر کاتوليک های جهان در واتيکان ديدار کرد.


رييس جمهوری آمريکا روز جمعه ۲۴ خرداد ماه در ادامه سفر اروپايی خود وارد واتيکان شد و مورد استقبال گرم و ويژه پاپ قرار گرفت.


پاپ با رييس جمهوری آمريکا در برج سنت جونز واقع در باغ شهر واتيکان ملاقات کرد. واتيکان اين محل ويژه برای ملاقات جرج بوش را در تلافی استقبال گرم کاخ سفيد در سفر دو ماه پيش پاپ تعيين کرده بود.


پاپ و جرج بوش در جريان ملاقات، به همراه هم عبادت کردند و پس از ملاقات خصوصی در باغ واتيکان به سمت بخش ديگری از ساختمان های واتيکان قدم زدند.


پاپ ژان پل دوم، رهبر فقید کاتولیک های جهان با حمله آمریکا به عراق مخالفت کرده بود. اما جانشین او، پاپ بنديک شانزدهم و جرج بوش، در برخی موارد اشتراک نظر دارند. از جمله ازدواج همجنسگرايان و تحقيقات بر روی سلول های پايه ای که می تواند در علم پزشکی برای ترميم اعضای بدن به کار برود.


در همين حال روزنامه ايتاليايی لارپوبليکا نوشته است که برخی ساکنان واتيکان از برنامه استقبال ويژه پاپ از جرج بوش رضايت ندارند.


اين روزنامه از قول يک کشيش که نامی از او برده نشده است، دليل اين نارضايتی را بی اعتنايی آقای بوش به مخالفت های پاپ ژان پل دوم به جنگ عراق عنوان کرده است.


تاکنون گزارشی از محتوای مذاکره آقای بوش و پاپ منتشر نشده است.


سفر رييس جمهوری آمريکا به اروپا آخرين سفر او به عنوان رييس جمهوری آمريکا به کشور های اروپايی خواهد بود.


ايران محور گفتگو با رهبران اروپا


رييس جمهوری آمريکا تاکنون در جريان ديدارهای خود با رهبران آلمان و ايتاليا، علاوه بر آنکه بر ادامه تلاش های سياسی درمورد پرونده هسته ای ايران تاکيد کرده، اما گفته است که گزينه نظامی را همچنان به عنوان راهی برای وادار ساختن ايران به توقف برنامه هسته ای خود، معتبر می داند.


شورای امنيت سازمان ملل متحد طی چهار قطعنامه از ايران خواسته است تا فعاليت های مربوط به غنی سازی اورانيوم را متوقف کند. ايران با ناديده گرفتن اين قطعنامه ها از سال ۲۰۰۶ تا کنون فعاليت های غنی سازی خود را گسترش داده و اعلام کرده است که قصد ندارد غنی سازی اورانيوم را متوقف کند.


ايران تاکيد می کند که هدف از غنی سازی اورانيوم، توليد سوخت مورد نياز نيروگاه اتمی است و به تعهدات بين المللی خود در اين زمينه پايبند است.


سيلويو برلوسکونی، نخست وزير ايتاليا، در جريان مذاکرات خود با جرج بوش، رييس جمهوری آمريکا، در روز پنجشنبه ۲۳ خرداد ماه، پيشنهاد کرد رم در زمينه تشويق ايران به تعليق غنی سازی اورانيوم همکاری کند.


آقای برلوسکونی پس از گفت وگوی يک ساعته با آقای بوش در رم و با اشاره به حضور شرکت های ايتاليايی در ايران، گفت:«پيشنهاد ما مبتنی برا اين واقعيت است که ما ايران را خيلی خوب و از درون می شناسيم».


نخست وزير ايتاليا هفتاد و يک ساله ايتاليا در کنفرانس خبری خود با جرج بوش، افزود:«بديهی است که ما بايد مطمئن شويم که انرژی هسته ای برای مقاصد صلح آميز به کار گرفته خواهد شد».


آقای بوش هم در باره ايران گفت: «ما بايد پيام مشترکی به ايران بفرستيم که اگر غنی سازی اورانيوم را متوقف نکند با تحريم های جديد مواجه خواهد شد.»


رييس جمهوری آمريکا، شنبه ۲۵ خرداد ماه در پاريس به ديدار نيکلای سارکوزی، رييس جمهوری فرانسه می رود. او در سخنرانی خود در باره همکاری های اقتصادی و توسعه سخن خواهد گفت. پرونده هسته ای ايران و لزوم بازداشتن اين کشور از دستيابی به بمب هسته ای بخش محوری سخنان جرج بوش در پاريس خواهد بود.


يکشنبه و دوشنبه ۲۶ و ۲۷ خرداد ماه، آقای بوش در پايان سفر اروپايی خود مهمان گردن براون، نخست وزير بريتانيا خواهد بود.


انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG