لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۸:۳۶

اوپک با افزایش توليد نفت موافقت نکرد


اعضای اوپک در پايان نشست ماه مارس، با اعلام اينکه افزايش قيمت نفت خارج از کنترل آنان است بر سر ثابت ماندن حجم توليدات تا اجلاس آينده توافق کردند.

اعضای اوپک در پايان نشست ماه مارس، با اعلام اينکه افزايش قيمت نفت خارج از کنترل آنان است بر سر ثابت ماندن حجم توليدات تا اجلاس آينده توافق کردند.


به گزارش خبرگزاري ها، نمايندگان کشورهای عضو اوپک، چهارشنبه ۱۵ اسفند ماه، در پايان نشست دو ساعته ماه مارس اين سازمان در وين، بر خلاف سال های قبل، توليد نفت را کاهش ندادند اما با افزايش توليد که خواسته کشورهای صنعتی بود هم موافقت نکردند.


يکصد و چهل و هشتيمن اجلاس اوپک، با توجه به افزايش شديد قيمت نفت در سال گذشته و رکورد شکنی های تاریخی قیمت نفت، زير فشارهای جهانی آغاز شده بود.


کشورهای صنعتی می گويند که قيمت بالای نفت، اقتصاد آنها را تهديد می کند و خواهان افزايش توليد نفت برای کاهش يافتن قيمت نفت هستند.


سخنرانی تند جرج بوش رييس جمهور امريکا در روز چهارشنبه ۷ مارس اوج فشارهای بين المللی بر اوپک بود.روند افزايش قيمت نفت که از اکتبر سال ۲۰۰۷ آغاز شده بود در ژانويه سال ۲۰۰۸ به اوج رسيد و در تاريخ ۱۲ دی ماه گذشته برای اولين بار در تاريخ از مرز ۱۰۰ دلار گذشت.

رييس جمهور امريکا، در يک سخنرانی بی سابقه خطاب به اعضای اوپک گفته بود: «نصيحت من به اوپک اين است که عواقب افزايش قيمت انرژی را درک کنند، همانطور که من درک کرده ام.»


با اين حال، شکيب خليل، وزير انرژی الجزاير و رييس دوره ای سازمان اوپک، در واکنش به سخنان رييس جمهور امريکا، پيش از جلسه روز چهارشنبه گفته بود که اوپک قصد ندارد در اين نشست توليد نفت را افزايش دهد.


اوپک، اعلام کرده بود که با توجه به آغاز فصل بهار و تابستان در نيمکره شمالی، احتمال دارد طی ماه های آينده و با کاهش تقاضا، قيمت نفت ناگهان کاهش يابد و به منافع کشورهای عضو اين سازمان لطمه وارد کند.


از سوی ديگر، اوپک می گويد افزايش قيمت نفت به دليل کمبود نفت در بازار نيست بلکه «کاهش ارزش برابری دلار با ساير ارزها، نوسانات بازار بورس، مشکلات سياسی و داد و ستندهای هنگفت» دليل اصلی افزايش قيمت نفت در بازار جهانی است.


پيش از اجلاس روز چهارشنبه، ايران، نزوئلا و الجزاير اعلام کرده بودند که برای بيشتر کردن درآمد نفتی خود طی ماه های بهار و تابستان از سياست کاهش توليد حمايت می کنند.


در مقابل عربستان، کويت، ليبی، نيجريه، قطر، امارات و اکوادور نیز به صورت غير رسمی با افزايش توليد مخالفت کرده بودند.


روند افزايش قيمت نفت که از اکتبر سال ۲۰۰۷ آغاز شده بود در ژانويه سال ۲۰۰۸ به اوج رسيد و در تاريخ ۱۲ دی ماه گذشته برای اولين بار در تاريخ از مرز ۱۰۰ دلار گذشت.


با ادامه روند افزايش قيمت نفت، چند رکورد ديگر هم شکسته شد تا آنکه دوشنبه گذشته قيمت هر بشکه نفت در بازار امريکا از مرز ۱۰۳ دلار گذشت. این قیمت با احتساب نرخ تورم، بالاترین قیمت برای هر بشکه نفت در تاریخ است.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG