لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۲۳:۰۸

«مذاکره ايران با آمريکا هرگز برنامه ريزی نشده بود»


فیلیپ ریکر، سخنگوی سفارت آمریکا در بغداد گفته است که آمریکا منتظر هيچ مذاکره ای نبوده است زيرا مذاکره ای وجود نداشته است. (عکس از AFP)

سفارت آمريکا در عراق رسما اعلام کرد که هيچ برنامه ای برای مذاکره با هيئت ايرانی در باره امنيت عراق در روز پنجشنبه ۱۶ اسفند ماه وجود نداشته است.


به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، فيليپ ريکر، سخنگوی سفارت امريکا در بغداد گفت که مذاکراتی که قرار بود، چهارمين دور مذاکرات ايران و آمريکا بر سر مسائل امنيتی عراق باشد، «هرگز برای روز پنجشنبه برنامه ريزی نشده بود.»


او در يک کنفرانس خبری اعلام کرد: «اگر يکی از طرفين مذاکره می گويد که قراری برای مذاکره وجود داشته به معنی آن است که يک سوء تفاهم پيش آمده است.»


آقای ریکر تاکيد کرد: «ما منتظر هيچ مذاکره ای نبوديم، زيرا مذاکره ای وجود نداشته است.»


خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ايران، ایرنا، چهارشنبه ۱۵ اسفند ماه اعلام کرد که يک هيات از کارشناسان ايرانی به سرپرستی «رضا اميری مقدم»، مدير کل بخش خاورميانه شورای امنيت ملی جمهوری اسلامی ايران، برای مذاکره با کارشناسان امريکا درباره مسايل امنيتی عراق، رهسپار بغداد شده است.


در گزارش ايرنا، تاريخ آغاز مذاکره پنجشنبه ۱۶ اسفند ماه اعلام شده بود. آقای اميری مقدم هم چهارشنبه ۱۵ اسفند ماه در بدو ورود به بغداد در جريان يک کنفرانس خبری، اعلام کرد که هيات کارشناسان ايرانی پنجشنبه پشت ميز مذاکره با کارشناسان آمريکايی می نشيند.


همان روز «حسن کاظمی قمی»، سفير ايران در بغداد در گفتگو با خبرگزاری ايسنا، خبر اعزام هيات ايرانی برای انجام مذاکره با آمريکا و عراق در روز پنجشنبه ۱۶ اسفند ماه را تاييد کرده و در مورد جزئيات مذاکرات توضيحاتی داد.


اما صبح پنجشنبه، ۱۶ اسفند ماه «رايان کراکر» سفير امريکا در عراق و «برهم صالح» معاون نخست وزير دولت عراق، در يک کنفرانس خبری در تکريت از برگزاری مذاکره با ايران اظهار بی اطلاعی کردند.


ساعتی بعد علی الدباغ، سخنگوی دولت عراق در اين باره به خبرگزاری فرانسه گفت: «دولت عراق به دليل اينکه مشغول هماهنگ کردن سفر رييس جمهوری ايران بوده، وقتی برای تنظيم زمان مذاکرات نداشته است. هيچ مذاکره ای برای امروز [پنج شنبه ] برنامه ريزی نشده بود.»


اعضای هيئت ايرانی، شب پنجشنبه ۱۶ اسفند ماه، پس از زيارت اماکن مقدس به ايران بازگشتند.


اين دومين بار است که چهارمين دور اين مذاکرات برگزار نمی شود. پيش از اين يک بار ديگر قرار بود در تاريخ ۲۶ بهمن ماه مذاکرات برگزار شود اما يک روز پيش از آغاز مذاکرات، مقامات عراقی و آمريکايی اعلام کردند که ايران به صورت يک جانبه آن را لغو کرده است.


محمد علی حسينی، سخنگوی وزارت امور خارجه ايران، با تاخيری سه روزه «دلايل فنی» را علت «تعويق» آن مذاکرات عنوان کرد اما توضيح بيشتری در اين زمينه نداد.


محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری اسلامی ايران، دو هفته قبل که برای يک سفر دو روزه به عراق رفته بود در يک کنفرانس خبری در پاسخ به سئوال خبرنگاران درباره ادامه مذاکرات سه جانبه گفته بود: «ما آماده گفت وگو هستيم. اين گفت و گوها از قبل برنامه ريزی شده و در موعد مقرر انجام خواهد شد.»


مذاکرات سه جانبه ايران، عراق و آمريکا برسر مسايل امنيتی عراق، هفتم خرداد ماه سال ۸۶ آغاز شد. دور دوم و سوم اين مذاکرات در روزهای دوم و ۱۵ مرداد ماه انجام شد اما پس از آن با بالاگرفتن تنش در روابط ايران و امريکا، دور چهارم مذاکرات تاکنون تعويق افتاده است.


دور اول و دوم اين مذاکرات بين «حسن کاظمی قمی» سفير ايران در عراق و «رايان کروکر» سفير آمريکا در عراق برگزار شد. اما دور سوم تنها در سطح «کارشناسان» انجام شد.


XS
SM
MD
LG