لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ شهریور ۱۳۹۸ تهران ۱۹:۵۶

ابهام درباره زمان دور تازه مذاکره ایران - آمریکا


رایان کراکر، سفیر آمریکا در بغداد

در حالی که ايران از آغاز دور چهارم مذاکرات با عراق و امريکا در روز پنجشنبه ۱۶ اسفند ماه خبر داده بود، سفير امريکا در عراق از زمان برپایی مذاکرات اظهار بی اطلاعی کرد.


روز چهارشنبه، ۱۵ اسفند ماه، جمهوری اسلامی ايران اعلام کرد که يک هيئت ايرانی به رياست رضا اميری مقدم، مدير بخش خاورميانه شورای عالی امنيت ملی برای شرکت در چهارمين دور مذاکرات ايران، عراق و امريکا بر سر مسايل امنيتی عراق، وارد بغداد شده است.


اما صبح روز پنج شنبه، رايان کراکر، سفير آمريکا در عراق در يک کنفرانس خبری در تکريت، در پاسخ به سئوال خبرنگار رويترز که از صحت اين خبر پرسيده بود، از آغاز دور جديد مذاکرات اظهار بی ازاطلاعی کرد و گفت: «صحبتی در اين باره نشده است.»


این در حالی است که معاون نخست وزير عراق، برهم صالح، در همان کنفرانس خبری، به رويترز گفته است که «مذاکرات اين هفته انجام خواهد شد.» با اين حال او هم تاريخ دقيقی برای آغاز دور چهارم مذاکرات اعلام نکرده است.چهارمين دور مذاکرات سه جانبه ايران، عراق و امريکا بر سر مسايل امنيتی عراق قرار بود در تاريخ ۲۶ بهمن ماه در بغداد برگزار شود اما يک روز پيش از آغاز مذاکرات، مقامات عراقی و آمريکايی اعلام کردند که ايران به صورت يک جانبه آن را لغو کرده است.

چهارمين دور مذاکرات سه جانبه ايران، عراق و امريکا بر سر مسايل امنيتی عراق قرار بود در تاريخ ۲۶ بهمن ماه در بغداد برگزار شود اما يک روز پيش از آغاز مذاکرات، مقامات عراقی و آمريکايی اعلام کردند که ايران به صورت يک جانبه آن را لغو کرده است.


محمد علی حسينی، سخنگوی وزارت امور خارجه ايران، با تاخيری سه روزه «دلايل فنی» را علت «تعويق» مذاکرات عنوان کرد اما توضيح بيشتری در اين زمينه نداد.


هفته گذشته محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری ايران که برای يک سفر دو روزه به عراق رفته بود در يک کنفرانس خبری در پاسخ به سئوال خبرنگاران درباره ادامه مذاکرات سه جانبه گفته بود: «ما آماده گفت وگو هستيم. اين گفت و گوها از قبل برنامه ريزی شده و در موعد مقرر انجام خواهد شد.»


مذاکرات سه جانبه ايران، عراق و آمريکا برسر مسايل امنيتی عراق، هفتم خرداد ماه سال ۸۶ آغاز شد. دور دوم و سوم اين مذاکرات در روزهای دوم و ۱۵ مرداد ماه انجام شد اما پس از آن با بالاگرفتن تنش در روابط ايران و امريکا، مذاکرات به تعويق افتاد.


مقامات ايرانی در روز چهارشنبه ۱۵ اسفند ماه حتی در باره سطح و محتوای بحث ها در دور چهارم مذاکرات سخن گفته بودند.


رضا اميری مقدم، رييس هيات ايرانی، روز چهارشنبه ۱۵ اسفند ماه، بعد از ورود به بغداد در يک کنفرانس خبری اعلام کرده بود که مذاکرات روز ۱۶ اسفند ماه در سطح «کارشناسان» برگزار خواهد شد.


دور اول و دوم اين مذاکرات بين «حسن کاظمی قمی» سفير ايران در عراق و «رايان کروکر» سفير آمريکا در عراق برگزار شد. اما دور سوم تنها در سطح «کارشناسان» انجام شد.


حسن کاظمی قمی، سفير ايران در بغداد هم روز ديروز در باره محتوای دور چهارم مذاکرات
به خبرگزاری ايسنا گفته بود: « اين مذاکرات در همان چارچوب های قبلی و در يک جلسه برگزار می شود که ادامه آن بستگی به ميزان پيشرفت مذاکرات دارد.»


آقای کاظمی همچنين گفته بود: «بحث بر سر آزادی ديپلمات های ايرانی ربوده شده در اربيل که ايران در اين خصوص از آمريکايی ها گلايه شديد دارد و نيز بحث بر سر چگونگی اخراج و انجام اقدامات آمريکا در خصوص منافقين [سازمان مجاهدين خلق] در عراق از جمله ديگر بحث های اين دور از مذاکرات است.»


انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG