لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۰۴

حمله ارتش سوریه و شبه‌نظامیان متحد آن به چندین روستا در منطقه سویدا


شورشیان سوری مورد حمایت غرب می‌گویند که ارتش سوریه و شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران روز دوشنبه، با هدف تحکیم مواضع خود در صحراهای جنوب شرقی این کشور به چندین روستا حمله کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز شورشیان سوری می‌گویند اوایل بامداد روز دوشنبه مواضع آنها در مناطق بیبانی و کم‌جمعیت صحرای جنوب شرقی کشور واقع در شرق شهر سویدا که جمعیت آن عمدتاً دروزی‌ها هستند، مورد حمله نیروهای دولتی قرار گرفته است.

این حملات زمینی و هوایی با حمایت جنگنده‌های روسیه به هشت روستایی صورت گرفته که در ماه مارس امسال پس از عقب‌نشینی گروه «خلافت اسلامی» به تصرف ارتش آزاد سوریه درآمد.

محمد عدنان سخنگوی گروه شورشی ارتش قبایل آزاد، متشکل از اعضای قبایل محلی ساکن نوار مرزی با اردن، گفته است که «این بزرگترین حمله نیروهای دولتی به روستاهای شرق سویداست. آنها از تمامی تسلیحات از جمله حملات هوایی و توپخانه و تهاجم وسیع و بی‌سابقه توسط نیروی زمینی استفاده کردند. زمانی که داعش کنترل این مناطق را در دست داشت، نیروهای دولتی هیچگاه با آن درگیر نشدند».

بخش اعظم مناطق صحرایی شرق سویدا محل زندگی قبایل چادرنشینی است که همواره در برابر اعمال قدرت دولت مرکزی سوریه سرکشی کرده‌اند. بسیاری از آنها اکنون نفرات گروه شورشی اصلی در این منطقه هستند.

این منظقه جزو مناطق آتش‌بس اعلام‌شده بین آمریکا و روسیه که از روز یکشنبه به اجرا گذاشته شد، نیست. توافق اخیر آتش‌بس که اولین گام دولت دونالد ترامپ در مسیر برقراری صلح در سوریه است عمدتاً مناطق جنوب غربی کشور را شامل می‌شود.

رویترز می‌افزاید در مناطق جنوب غربی سوریه که آتش‌بس به مرور برقرار می‌شود شورشیان می‌گویند دولت سوریه بمباران هوایی را متوقف کرده ولی توپ باران مواضع شورشیان در شهر درعا و بلندی‌های جولان ادامه دارد.

سخنگوی ائتلاف گروه‌های شورشی مورد حمایت غرب در جبهه‌های جنوبی گفت: «ما نقض آتش‌بس توسط نیروهای دولتی در چند منطقه توسط شلیک توپ و خمپاره را زیر نظر داریم».

از ماه ژوئن ارتش سوریه همراه با شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران برای رسیدن به نوار مرزی با اردن توپ‌باران مواضع شورشیان در شهر مرزی درعا را تشدید کرده‌اند.

همزمان دولت سوریه نیروهای تازه‌نفسی را همراه صدها تن از شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران به نواحی صحرایی جنوب شرقی کشور اعزام کرده تا از تصرف مناطق تخلیه شده «حکومت اسلامی» توسط شورشیان جلوگیری کند.

در این زمینه یک مقام ارتش آزاد سوریه گفت که «شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران برای گسترش مناطق تحت کنترل خود در اطراف ناحیه بادیه نیروی بیشتری به منطقه اعزام کرده‌اند. ما با هر آنچه که در توان داریم سعی می کنیم جلوی پیشروی آنها را بگیریم.»

تصرف برخی از مناطق تخلیه شده توسط گروه «حکومت اسلامی» باعث شده که نیروهای دولتی سوریه و شبه‌نظامیان متحد آنها برای اولین بار پس از سال‌ها به مناطق مرزی با عراق دسترسی پیدا کنند.

آنها در عین حال مواضع ارتش آزاد سوریه در صحراهای جنوبی که در فاصله مرزهای عراق و اردن قرار دارد، محاصره کرده و به پایگاه تنف در نوار مرزی سوریه که محل استقرار نیروهای آمریکایی است، نزدیک شده‌اند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG