لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ تهران ۰۱:۵۶

گزارشگران بدون مرز: سه روزنامه‌نگار دیگر در آبان ماه بازداشت شده‌اند


از زمان اعتراض‌ها به نتایج انتخابات ریاست جمهوری در خرداد ۸۸، شماری زیادی از روزنامه‌نگاران بازداشت شدند که برخی از آنها همچنان در بازداشت به سر می‌برند.
سازمان گزارشگران بدون مرز در بیانیه‌ای از بازداشت سه روزنامه‌نگار دیگر در آبان ماه خبر داده و نسبت به این موضوع ابراز نگرانی کرده است که «با تشدید رعب و وحشت و سانسور، مقامات ایرانی موفق شوند کشور را از روزنامه‌نگاران مستقل خالی کنند».

سه روزنامه‌نگاری که در بیانیه سازمان گزارشگران بدون مرز به آنها اشاره شده، اکو کردنسب، مزدک علی‌نظری و رحیم غلامی هستند.

از زمان اعتراض‌ها به نتایج انتخابات ریاست جمهوری در خرداد ۸۸، شماری زیادی از روزنامه‌نگاران بازداشت شدند که برخی از آنها همچنان در بازداشت به سر می‌برند.

در بیانیه سازمان گزاشگران بدون مرز آمده است که اکو کردنسب، روزنامه‌نگار نشریه توقیف‌شده کرافتو در تاریخ ۲۰ آبان ماه و در حاشیه تظاهراتی در اعتراض به اعدام احسان فتاحیان، در سنندج دستگیر و به مکان نامعلومی انتقال یافته است.

آقای کردنسب پیشتر در ۳۰ تیرماه ۸۷ نیز توسط مأموران امنیتی در دفتر نشریه کرافتو بازداشت و در ۳۱ شهریور همان سال به سه سال زندان به اتهام جاسوسی محکوم شد.

این حکم در ۲۲ آبان ۸۷ در دادگاه تجدید نظر به ۶ ماه حبس تعزیری کاهش یافت. بیانیه سازمان گزارشگران بدون مرز اکنون تأکید می‌کند که خانواده آقای کردنسب از زمان بازداشت مجدد وی در ۲۰ آبان ماه تا امروز از وضعیت وی بی اطلاع هستند.

مزدک علی‌نظری هم که مدیریت سایت خبرنگاران صلح را بر عهده داشته است از جمله کسانی است که پس از راهپیمایی معترضان در ۱۳ آبان امسال، اطلاعی از وی در دست نبود.

اکنون سازمان گزارشگران بدون مرز می‌گوید که آقای علی‌نظری در تاریخ ۲۰ آبان در تماس تلفنی بازداشت خود را به خانواده‌اش اطلاع داده است.

گزارشگران بدون مرز همچنین با اشاره به بازداشت رحیم غلامی، وی را همکار روزنامه‌های محلی اردبیل معرفی کرده است و نوشته است که پیش از این نیز این روزنامه‌نگار در فروردین ۸۵ بازداشت و از سوی دادگاه انقلاب اردبیل، به اتهام تبلیغ علیه نظام، به یک سال زندان محکوم شده بود.

گزارشگران بدون مرز همچنین در این بیانیه با اشاره به تشکیل کمیته‌ای ویژه در نیروی انتظامی برای رسیدگی به جرائم یارانه‌ای، نگرانی خود را نسبت به «تهدید آزادی بیان بر روی اینترنت» اعلام کرده است.

بازگرداندن بهمن احمدی به انفرادی

در همین حال سایت‌های نزدیک به اصلاح‌طلبان روز گذشته خبر دادند که بهمن احمدی امویی که در بند ۳۵۰ اوین به سر می‌برد، بار دیگر به سلول انفرادی بازگردانده شده و تلفن‌های بند ۳۵۰ نیز قطع شده است.

«موج سبز آزادی» دلیل برگرداندن آقای احمدی به انفرادی را نامه اعتراضی جمعی از خانواده‌های زندانیان سیاسی، در مورد وضعیت نامناسب بند ۳۵۰ اوین اعلام کرده است.

این خانواده‌ها روز دوشنبه در نامه‌ای نسبت به وضعیت نامناسب و نبود امکانات کافی بهداشتی در بند ۳۵۰ زندان اوین اعتراض کرده بودند.

بهمن احمدی امویی، روزنامه‌نگار و فعال اجتماعی، پیش از این نیز به مدت ۶۵ روز در بند ۲۰۹ اوین، در سلول انفرادی به سر برده بود.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG