لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۹:۲۶

کلینتون: پیمان استارت ۲ به ترغیب چین به حمایت از تحریم ایران کمک می‌کند


هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا می‌گوید که پیمان جدید خلع سلاح هسته‌ای میان ایالات متحده و روسیه، موسوم به استارت ۲، به ترغیب چین به حمایت از تحریم‌های تازه علیه برنامه هسته‌ای ایران کمک خواهد کرد.

خانم کلینتون که در دانشگاه لوئیس‌ویل در کنتاکی سخنرانی می‌کرد در پاسخ به سؤالی در مورد تحریم ایران در سازمان ملل متحد گفته است که همکاری میان ایالات متحده و روسیه، می‌تواند برای جلب مشارکت چین [در این موضوع] مفید فایده باشد.

وزیر خارجه آمریکا، اضافه کرده است که برای کشورهایی از قبیل ایران و کره شمالی، بسیار مشکل است که اذعان کنند خواهان برخورداری از حقوقی هستند که در قبال آن مسئولیتی نمی‌پذیرند.

رؤسای جمهور دو قدرت بزرگ اتمی دنیا، باراک اوباما و دیمیتری مدودف، روز پنج‌شنبه با حضور در تالار اسپانیای کاخ پراگ معاهده استارت ۲ را امضا کردند و متعهد شدند که تعداد کلاهک‌های اتمی در زرادخانه‌های خود را به ۱۵۵۰ کلاهک کاهش دهند.

پس از امضای قرارداد اتمی استارت دو، باراک اوباما و دیمیتری مدودف هر دو در سخنان خود با اشاره به ایران خط‌ مشی تهران در قبال برنامه هسته‌ای خود و موضع جامعه بین‌الملل را نکوهش کردند.

رئیس جمهور روسیه ضمن اشاره به این که مقامات جمهوری اسلامی چشم خود را به روی نظرات جامعه بین‌الملل بسته‌اند بار دیگر تاکید کرد که بهترین راه برای حل مسئله هسته‌ای ایران «تحریم‌های هوشمندانه و هدفمند» است تا به مردم ایران لطمه‌ای وارد نشود.

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، نیز برای کشورهایی چون کره شمالی و ایران که به گفته او به تعهدات خود بر اساس قرارداد منع گسترش تسلیحات اتمی عمل نمی‌کنند انزوا را پیش‌بینی کرد.

اکنون وزیر خارجه آمریکا نیز تصریح کرده است که تلاش‌هایی که برای اجرای معاهده استارت ۲ صورت می‌گیرد، می‌تواند به ترغیب دیگر کشورها برای حمایت از تحریم‌های جدی علیه ایران بینجامد.

خانم کلینتون در عین حال افزوده است که حرکت به سوی کاهش سلاح‌های هسته‌ای به تنهایی برای متقاعد کردن کشورهایی چون ایران و کره شمالی به تغییر در رفتارشان کافی نیست.

به گفته وزیر خارجه آمریکا، چین از اواخر ماه گذشته میلادی، متقاعد شده است که اقدام علیه برنامه مشکوک هسته‌ای تهران، مورد نیاز است.

چین که روابط اقتصادی فراوانی با ایران دارد، تا کنون موافقت خود را با دور جدید از تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی اعلام نکرده است اما سفیر این کشور در سازمان ملل متحد، پنجشنبه گذشته در گفت‌وگوهایی برای بررسی پیش‌نویس پیشنهادی آمریکا در مورد تحریم‌ها بین نمایندگان گروه ۵+۱ در نیویورک در جریان بود شرکت کرد.

چین همچنین تأیید کرده است که احتمالاً بار دیگر با قدرت‌های جهانی بر سر گام بعدی در تحریم‌ها علیه ایران دیدار خواهد کرد گرچه به گفته سخنگوی وزارت خارجه چین، پکن همچنان بر این عقیده است که مذاکره و رایزنی بهترین راه برای حل مسئله هسته‌ای ایران است.

کشورهای غربی برای متقاعد ساختن ایران به تعلیق غنی‌سازی اورانیوم تاکنون ترکیبی از راه‌های مختلف شامل گفت‌وگو و تحریم را آزموده‌اند و در حالی که به نظر می‌رسد این روش‌ها تاکنون نتیجه‌ای در پی نداشته است، به دنبال اعمال دور جدیدی از تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی هستند.

این کشورها از مدت‌ها پیش ایران را متهم می‌کنند که در پوشش برنامه هسته‌ای خود در پی دستیابی به سلاح‌های اتمی است اما ایران با رد این ادعاها برنامه خود را صلح‌آمیز و برای تولید برق و مصارف پزشکی توصیف می‌کند.
XS
SM
MD
LG