لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ تهران ۱۲:۴۵

روح‌الامینی: مرگ رامین قهرمانی در گزارش کهریزک نیامده است


عبدالحسین روح‌الامینی
درحالی که کمیته ویژه مجلس تنها به نام سه نفر از کشته شدگان بازداشتگاه کهریزک اشاره کرده است، عبدالحسین روح‌الامینی، پدر یکی از جانباختگان این بازداشتگاه می‌گوید در این گزارش به رامین آقازاده قهرمانی که دو روز پس از آزادی جان سپرد، اشاره نشده است.

در گزارش سازمان قضایی نیروهای مسلح و کمیته ویژه مجلس تنها به سه نفر از قربانیان بازداشتگاه کهریزک اشاره شده بود؛ این افراد عبارت بوددن از محسن روح‌الامینی، امیر جوادی‌فر و محمد کامرانی.

سایت نوروز در روزهای پس از انتخابات مطلبی منتشر کرد و به نقل از خانواده رامین آقازاده قهرمانی نحوه مرگ وی را توضیح داد.

به گفته خانواده رامین آقازاده قهرمانی، در پی احضار در مورد رویدادهای پس از انتخابات، به اختیار، خود را به ماموران معرفی کرد اما ۱۵ روز پس از آن با بدنی که آثار شکنجه بر روی آن نمایان بود آزاد شد و تنها پس از دو روز جان سپرد.

برپایه این گزارش رامین آقازاده قهرمانی پس از آزادی به مادرش گفته بود که چندین روز او را از پا آویزان کرده ‌بودند. وی سرانجام به دلیل وجود «لخته‌های خون» در سینه‌ش جان سپرد و پیکرش در میان تدابیر امنیتی به خاک سپرده شد.

رامین آقازاده قهرمانی
در گزارشی که مجلس در مورد بازداشتگاه کهریزک منتشر کرد‌،‌ سعید مرتضوی دادستان وقت تهران، مسئول فرستادن زندانیان به بازداشتگاه کهریزک معرفی شده است.

در این گزارش همچنین تصریح شده است که گفته‌های سعید مرتضوی، در مورد مرگ این زندانیان کهریزک مننژیت نبوده و جانباختگان در اثر ضرب و شتم و شرایط بد نگهداری و عدم دسترسی به پزشک جان خود را از دست داده‌اند.

سعید مرتضوی پس از انتشار گزارش مجلس هرگونه دخالت در رویدادهای بازداشتگاه کهریزک را رد کرد و اظهار داشت که در آن ایام در مرخصی بوده است.

پس از انتشار گزارش مجلس شماری از نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس آن را ناکافی و ناکامل دانستند.

از جمله داریوش قنبری، رئیس فراکسیون اقلیت مجلس، در این باره گفت: «در مجموع دیدگاه فراکسیون این است که گزارش قرائت شده تا حدی به بخشی از حوادث پرداخته اما به بسیاری موارد دیگر همچون حادثه کوی دانشگاه، کوی سبحان، حمله به منزل مسکونی نمایندگان، مرگ مشکوک پزشک کهریزک و... پرداخته نشده است.»

داریوش قنبری افزود افزود: «این گزارش شمولیت لازم را ندارد، ناقص تهیه شده، مواردی مهم دیگری که می‌بایست به اطلاع مردم می‌رسید در این گزارش نیامده و انتظارات ما بسیار بیشتر از آن چیزی بود که امروز قرائت شد، این گزارش را گام مثبتی می‌دانیم، اما آن را کافی نمی‌دانیم.»

دیدن نظرات (۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG