لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۵۶

هشدار وزیر دفاع آمریکا در مورد خطر درگیری مستقیم ایران و اسرائیل در سوریه


جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا، درباره خطر درگیری مستقیم میان اسرائیل و ایران در سوریه، نظر به تلاش ایران برای تقویت جای پای نظامی خود در سوریه، هشدار داده است.

وزیر دفاع آمریکا این هشدار را ساعتی پیش از دیدار با همتای اسرائیلی‌اش، آویگدور لیبرمن، با حضور در نشست کمیته تسلیحاتی سنای واشینگتن بیان کرد.

به نوشته جروزالم پست، جیمز متیس پنجشنبه با حضور در نشست کمیته تسلیحاتی سنا رویارو شدن مستقیم اسرائیل و ایران بر سر حضور نظامی ایران در سوریه را «بسیار محتمل» نامید و دلیل آن را در این دانست که حزب‌الله همچنان به نیابت از ایران (علیه اسرائیل) اقدام می‌کند.

آقای متیس اما گفت دلیلی نمی‌بیند «ایران با هدف تهدید اسرائیل، از طریق سوریه موشک‌های پیشرفته‌تری به حزب‌الله بدهد».

به گفته وزیر دفاع آمریکا، او می‌تواند حدس بزند که درگیر شدن مستقیم ایران و اسرائیل «چگونه آغاز می‌شود اما نمی‌تواند بگوید که دامنه آن تا به کی و کجا کشیده می‌شود».

آقای متیس در عین حال گفت که برای اسرائیل «حق کامل» قائل است که از خود دفاع کند و افزود «اسرائیل نباید منتظر بنشیند تا ببیند که شهروندانش در حمله می میرند در حالی که این کشور پیشاپیش به روشنی در مورد خطرات پیش رو هشدار داده است».

ژنرال جیمز متیس در نشست کمیته سنا در خصوص برجام نیز اظهار نظر کرد و گفت تصمیم دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور در مورد خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران هنوز گرفته نشده است.

در حالی که انتظار می‌رود که تصمیم آمریکا در مورد برجام ۲۲ اردیبهشت اعلام شود، اسرائیل دوباره تأکید کرده که خواهان لغو برجام یا تغییر کلی مفاد آن است. آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل، به ژنرال متیس گفت که تشدید فشار و تحریم‌ها علیه ایران، «حیاتی» است.

وزیر دفاع آمریکا که پس از حضورش در کنگره، میزبان همتای اسرائیلی‌اش در پنتاگون شد، در پاسخ به پرسش یک خبرنگار در آغاز این دیدار نیز، هشدار نسبت به رویارویی اسرائیل و ایران را تکرار کرد.

وزارت دفاع آمریکا و سفارت اسرائیل در واشینگتن در بیانیه‌هایی اعلام کردند که مذاکرات دو وزیر، حول مسائل دو جانبه امنیتی، و از جمله رخنه شرورانه ایران و اثرات آن بر بی‌ثباتی منطقه بود.

بیانیه پنتاگون افزود که ژنرال متیس و آویگدور لیبرمن بر لزوم حفظ برتری نظامی اسرائیل و «تعهد گسست ناپذیر آمریکا به امنیت اسرائیل» نیز تأکید داشتند.

وزیر دفاع اسرائیل پیش از دیدار با ژنرال متیس، پنجشنبه در نخستین دیدارش با جان بولتون، مشاور جدید امنیت ملی آمریکا نیز مذاکراتی با محوریت «خطرات ناشی از ایران» انجام داد.

همزمان با دیدارهای آقای لیبرمن با بلندپایگان نظامی و امنیتی آمریکا، وبسایت سعودی ایلاف در نخستین مصاحبه‌ای که با وزیر دفاع اسرائیل انجام داد، به نقل از او نوشت، «اگر ایران به تل‌آویو حمله کند، اسرائیل تهران را می‌زند». آقای لیبرمن در این مصاحبه این را نیز گفت که رژیم حاکم بر ایران «به دوره پایانی حیاتش رسیده است».

اسرائیل حضور نظامی ایران در سوریه را تهدید مستقیم علیه خود می‌داند و می‌گوید که اقدام ایران در ۲۱ بهمن سال گذشته در فرستادن پهپاد مجهز به مواد انفجاری، نخستین تلاش مستقیم ایران برای لطمه زدن به امنیت اسرائیل بود.

نخست‌وزیر اسرائیل هفته گذشته گفت، ما تهدیدهای ایران را می‌شنویم اما ارتش اسرائیل آماده است و ایران «بهای سنگینی خواهد پرداخت»، «آنها پهپاد به اسرائیل و موشک به عربستان می‌فرستند».

دانی دنون، سفیر اسرائیل در سازمان ملل، پنجشنبه در نشست شورای امنیت، تصاویر ماهواره‌ای از «پایگاه جذب و آموزش ۸۲ هزار نیروی شیعه تحت فرمان ایران» در حدود ۹ کیلومتری دمشق را ارائه کرد.

مقام‌های بلندپایه ایران اما با دفاع از اقدامات خود در حمایت از «محور مقاومت» در سوریه، با اشاره به کشته شدن هفت نظامی ایرانی در حمله هوایی منتسب به اسرائیل در روز بیستم فروردین علیه پایگاه تی-۴ در استان حمص سوریه، گفتند که مجازات اسرائیل «قطعی است».

این هشدار از جمله از سوی علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، و علی اکبر ولایتی، مشاور رهبر ایران در امور بین‌الملل داده شد.

علی شیرازی، نماینده ولی فقیه در شاخه قدس سپاه پاسداران ایران، در تهدید اسرائیل فراتر رفت و گفت «با کوچک‌ترین حماقت اسرائیل، تل‌آویو و حیفا با خاک یکسان می‌شود». محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران نیز این تهدید را تکرار کرد.

الکساندر شین، سفیر روسیه در تل‌آویو، که کشورش با ایران، اسرائیل و سوریه، مناسبات نزدیکی دارد، چهارشنبه از تهران و تل‌آویو خواست که «هر چه سریع‌تر آرام بگیرند». اما فراخوان مسکو ناکام ماند و سران دو طرف هشدارهای تند لفظی علیه یکدیگر را ادامه داده‌اند.

وزیر دفاع اسرائیل این هفته این را نیز گفت که اگر آزادی عمل اسرائیل در حمله علیه «تهدید ناشی از ایران» در سوریه سلب شود، اسرائیل سامانه‌های دفاع هوایی را نیز، که احتمالاً روسیه به سوریه بدهد، نابود می‌کند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG