لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ تهران ۰۹:۵۱

هشمتین بازجویی پلیس اسرائیل از نتانیاهو در ارتباط با پرونده «چهار هزار»


پرونده «چهار هزار» مربوط به واگذاری شرکت اصلی مخابرات اسرائیل، به شائول آلوویچ در برابر پوشش رسانه‌ای مطلوب از خانواده نتانیاهو است.

بازجویان ستاد مبارزه با فساد در پلیس اسرائیل، جمعه یازدهم اسفند بار دیگر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر این کشور را مورد بازجویی قرار داده‌اند. همسر او، سارا نتانیاهو، نیز همزمان به طور جداگانه بازجویی می‌شود.

این هشتمین بازجویی ستاد مبارزه با فساد در پلیس از آقای نتانیاهو است؛ اما این بار او در پرونده تازه‌ای موسوم به «چهار هزار» به عنوان «مظنون» بازجویی می‌شود و همچنین قرار است همزمان امروز در پرونده دیگری با نام «سه هزار» تنها «شهادت» دهد.

پس از هفت بازجویی پیشین و یک سال تحقیقات پلیس در اسرائیل و چند کشور، پلیس دو هفته پیش به دادستانی اسرائیل توصیه کرد که علیه آقای نتانیاهو در پرونده‌های «یک هزار» و «دوهزار» به اتهامات «رشوه خواری»، «فریبکاری» و «خیانت در امانت» کیفرخواست صادر کند. اما این روند در دادستانی هنوز ماه‌ها طول می‌کشد.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، پرونده «چهار هزار» مربوط به واگذاری شرکت اصلی مخابرات اسرائیل، موسوم به بِزِک، به شائول آلوویچ در برابر دریافت پوشش رسانه‌ای مطلوب از خانواده نتانیاهو در پورتال این شرکت به نام «والانیوز» است. رسانه‌ها مدعی هستند که آلوویچ از یک میلیارد شِکِل از شرکت بِزِک بهره‌مند شده است.

آقای آلوویچ، یک مشاور نخست‌وزیری و یک مشاور خانواده نتانیاهو و چند مقام بلندپایه دیگر از دو هفته پیش در پرونده «چهار هزار» در بازداشت هستند. شلومو فیلبر، مدیرکل وزارت ارتباطات، که در میان بازداشت‌شدگان است، حاضر شده به عنوان «شاهد کشوری» علیه نتانیاهو در این پرونده شهادت دهد.

تا بامداد جمعه گفته می‌شد که سارا نتانیاهو تنها برای «شهادت» به ستاد مبارزه با پلیس فرا خوانده شده اما ساعتی بعد از آغاز مصاحبه با او، رسانه‌ها اعلام کردند که از خانم نتانیاهو نیز به عنوان «مظنون» بازجویی می‌شود.

خانم نتانیاهو به خاطر ارتباط با همسر شائول آلوویچ به «مظنون» مبدل شده، زیرا برخی از رسانه‌ها مدعی هستند که او با اعمال نفوذ بر همسر آلوویچ، پیام‌رسان برخی درخواست‌ها از آقای آلوویچ برای اقدام به سود خانواده نتانیاهو بوده است.

در تحولی دیگر، رسانه‌ها اعلام کردند که آقای نتانیاهو در این روز به خاطر ظن حیف و میل اموال عمومی در اداره اقامتگاه نخست‌وزیری نیز مورد پرسش قرار گرفته است؛ همسر او پیشتر در این ارتباط پرونده قضایی داشت.

پرونده «سه هزار» نیز که آقای نتانیاهو در آن متهم نیست و تنها در این مرحله باید «شهادت» بدهد، ظن فساد در معامله خرید سه زیر دریایی و چهار کشتی جدید برای نیروی دریایی ارتش اسائیل از مجتمع کشتی‌سازی آلمانی تیسن کروپ است.

حدود ۱۰ تن از مقام‌های ارشد پیشین، شامل افراد نزدیک به نتانیاهو، در پرونده «سه هزار» بازجویی شده و به ادعای رسانه‌های اسرائیل، مهره اصلی این معامله مشکوک، «اعترافاتی سنگین» نیز کرده و به «شاهد» علیه دیگران مبدل شده است.

در همین حال، تیسن کروپ همین هفته اعلام کرد که معامله با ارتش اسرائیل به قوت خود باقی است زیرا ظن فساد به این مجتمع کشتی‌سازی مربوط نیست و یک امر داخلی اسرائیل است.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، بازجویان برای تحقیقات جدید، روز جمعه به دفتر نخست‌وزیری رفتند تا جایگاه و شأن نخست‌وزیر حفظ شود اما چون همسرش مقام رسمی نیست، او ناچار شد شخصاً به ستاد مبارزه با فساد برود.

بنیامین نتانیاهو شامگاه پنجشنبه، در بیانیه تازه‌ای، بار دیگر از خود و همسرش دفاع و از بدخواهان و کسانی که می‌خواهند به زور او را از رهبری سیاسی کشور پایین بکشند، شدیداً انتقاد و تأکید کرد که خود بهتر از هر کس دیگر می‌داند که «هیچ خطایی مرتکب نشده است».

آقای نتانیاهو در روزهای گذشته نیز توصیه پلیس به دادستانی برای محاکمه او در پرونده‌های گرفتن هدایای کلان در طول سال‌ها و تبانی با صاحب روزنامه یدیعوت آخرونوت را رد کرده و آن را به بدخواهان خود نسبت می‌دهد.

او که چهار دوره نخست‌وزیری‌اش تا حال از ۱۲ سال فراتر رفته است، همه فشارهای رقیبان برای کناره‌گیری یا تعلیق از مقام خود را تا روشن شدن پرونده‌های تحقیقاتی‌اش قاطعانه رد کرده است.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، آقای نتانیاهو در حالی هشتمین بازجویی را پشت سر گذاشت که در آستانه پرواز به سوی واشینگتن برای حضور در مراسم خداحافظی ناتان شرانسکی رئیس آژانس یهود بود.

آقای نتانیاهو دوشنبه چهاردهم اسفند در دیدار با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، در کاخ سفید در خصوص صلح راکد مانده با فلسطینی‌ها و امور منطقه و ایران گفت‌وگو می‌کند و قرار است آقای ترامپ را رسماً به اسرائیل دعوت کند تا دو ماه دیگر در آیین گشایش سفارت آمریکا در اورشلیم شرکت کند.

دیدن نظرات (۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG