لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۱۱

میلوش زمان برای یک دوره پنج ساله دیگر رئیس‌جمهور چک شد


میلوش زمان (راست) و ییژی دراهوش (وسط) در مناظره انتخاباتی پنجشنبه شب

میلوش زمان، رئیس‌جمهور کنونی جمهوری چک که به داشتن دیدگاه‌های ضدمهاجرت و نیز نزدیکی با روسیه مشهور است، در یک رقابت نزدیک برای یک دوره پنج ساله دیگر به ریاست جمهوری چک انتخاب شد.

نتایج رسمی شمارش آرا در نزدیک به ۹۷ درصد از حوزه‌های انتخابی نشان می‌دهد که آقای زمان در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری چک نزدیک به ۵۲ درصد از آرا را از آن خود کرده و رقیب خود ییژی دراهوش را شکست داده است.

میلوش زمان ۷۳ ساله، که پیشتر سابقه نخست‌وزیری چک را هم در کارنامه دارد، سال ۲۰۱۳ در نخستین تجربه انتخاب مستقیم رئیس‌جمهور چک توسط مردم به عنوان رئیس‌جمهور برگزیده شد.

او سومین رئیس‌جمهور چک از زمان سقوط کمونیسم در این کشور اروپای شرقی است گرچه واتسلاو هاول، و واتسلاو کلاوس، دو چهره‌ای که پیش از او ریاست جمهوری چک را به عهده داشتند، منتخب پارلمان این کشور بودند.

پست ریاست جمهوری در جمهوری چک، عمدتاً یک پست تشریفاتی است اما آقای زمان در دوره تصدی خود دیدگاه‌های بحث‌برانگیز ضدمهاجرت و ضد اسلام را نمایندگی کرده و در عین حال در شرایطی بیشتر کشورهای اتحادیه اروپا نگران سیاست‌های مداخله‌جویانه مسکو هستند، روابطی گرم را با روسیه و نیز چین رهبری کرده است.

پس از آنکه با شمارش آرا در بیشتر حوزه‌های انتخابی، مشخص شد پیروزی آقای زمان تثبیت شده است، ییژی دراهوش رقیب انتخاباتی او این پیروزی را به آقای زمان تبریک گفت.

آقای دراهوش که ۶۸ ساله است و دیدگاه‌هایی لیبرال و متمایل به اتحادیه اروپا دارد، رئیس پیشین آکادمی علوم جمهوری چک است، اما در دنیای سیاست تجربه چندانی ندارد و در این انتخابات هم هیچ حزبی را نمایندگی نمی‌کرد.

او گفته بود که نگران اوج‌گیری افراط‌گرایی و عوام‌گری در کشور است. او همچنین روسیه را به لحاظ خصومتش با ناتو به عنوان یک تهدید امنیتی تلقی کرده بود.

در مناظره انتخاباتی روز پنجشنبه، هر دو نامزد بر تعمیق همکاری‌ها با اتحادیه اروپا تأکید کرده بودند و در عین حال هر دو مواضعی ضد سهمیه مقرر پناهجویان داشتند.

گرچه آقای زمان هیچگاه عضویت جمهوری چک در اتحادیه اروپا را زیر سؤال نبرده است، اما پیشتر گفته است که از برگزاری همه‌پرسی احتمالی در خصوص باقی ماندن یا خروج از اتحادیه اروپا و سازمان ناتو استقبال می‌کند.

نزدیک به هشت میلیون و ۴۰۰ هزار تن واجد شرایط شرکت در دومین دور انتخابات ریاست جمهوری چک بودند. در دور نخست که دو هفته پیش برگزار شد، هیچیک از ۹ نامزد این انتخابات نتوانستند آرای لازم برای پیروزی در انتخابات را کسب کنند، و از میان آنها میلوش زمان با ۳۸.۶ درصد و ییژی دراهوش با ۲۶.۶ در صد راهی دور دوم شدند.

با استفاده از گزارش رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی، و بر پایه گزارش خبرگزاری‌های فرانسه، آلمان و آسوشیتدپرس؛ م.ا.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG