لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۲۱:۴۰

رویترز: دو شرکت بزرگ حمل و نقل دریایی در قراردادها با ایران تجدید نظر می‌کنند


شرکت دانمارکی مائرسک لاین از شرکت‌های ثالث و واسطه برای حمل و نقل بین ایران و جبل علی در امارات متحده عربی استفاده می‌کرد.

خبرگزاری رویترز روز جمعه در گزارشی نوشت که به دنبال تصمیم آمریکا به خروج از توافق هسته‌ای ایران و برقراری مجدد تحریم‌ها علیه تهران، دو شرکت بزرگ ترابری دریایی، مِرسک لاین و ام‌اس‌سی، در قراردادهای خود با ایران تجدید نظر می‌کنند.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا، سه‌شنبه این هفته با پایان ضرب‌الاجلی که در مورد اصلاح توافق هسته‌ای ایران تعیین کرده بود، رسماً خروج کشورش را از برجام اعلام کرد و به دولت خود دستور داد تا در موعد مقرر تحریم‌ها علیه ایران را به اجرا بگذارد.

تحریم‌هایی که به گفته وزارت خزانه‌داری آمریکا، به تدریج و در دو دوره ۹۰ روزه و ۱۸۰ روزه بار دیگر برقرار خواهند شد.

اکنون به نوشته رویترز، شرکت ام اس سی که دفتر مرکزی آن در سوئیس است، روز جمعه در بیانیه‌ای گفت که «در حال بررسی و تجدید نظر در خدمات، عملیات و مناسبات تجاری است تا هر گونه تأثیر زمان‌بندی را که دولت آمریکا اعلام کرده، مشخص کند».

این شرکت در فاصله سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ خدمات خود را تعلیق کرد و زمانی که مناسبات با ایران را از سر گرفت از کشتی‌های کوچک متعلق به شرکت‌های ثالث منطقه‌ای برای حمل و نقل بار بین ایران و مرکز حمل و نقل دریایی جبل علی در امارات متحده عربی استفاده می‌کرد.

رویترز به نقل از یک منبع کشتیرانی نوشته است که ام اس سی پذیرش سفارش برای حمل برخی از محموله‌ها را که ممکن است تحت تأثیر تحریم‌ها قرار بگیرند، متوقف کرده است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در هفته جاری اعلام کرد که واشینگتن در مورد هر گونه فروش، انتقال و حمل و نقل مستقیم و یا غیرمستقیم سرب سیاه و فلزات خام یا نیمه پالایش شده از جمله آلومینیوم، فولاد، ذغال سنگ و نرم‌افزار تولیدات صنعتی به ایران و یا از ایران به خارج تحریم اعمال خواهد کرد.

در این باره روز جمعه شرکت دانمارکی مرسک لاین نیز نیز در بیانیه جداگانه‌ای گفت که پذیرش سفارش حمل و نقل محموله‌هایی را که در فهرست وزارت خزانه‌داری آمریکا قید شده، متوقف کرده است.

این شرکت در بیانیه خود تصریح کرده که «حضور ما در ایران محدود است. ما رویدادها را در آینده در نظر گرفته و تأثیر آن روی فعالیت‌های شرکت را ارزیابی خواهیم کرد».

مرسک لاین نیز از شرکت‌های ثالث و واسطه برای حمل و نقل بین ایران و جبل علی در امارات متحده عربی استفاده می‌کرد.

خبرگزاری رویترز می‌افزاید ایران از ترابری دریایی برای واردات و فروش صادرات غیرنفتی خود استفاده می‌کند و قبل از لغو تحریم‌های بین‌المللی در سال ۲۰۱۶ نیز در این زمینه مشکلاتی داشت.

بخش بنادر و کشتیرانی ایران از جمله خطوط کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و شرکت ملی نفت‌کش ایران یک بار دیگر از روز چهار نوامبر مورد تحریم آمریکا قرار خواهند گرفت.

دولت آمریکا به طور جداگانه تحریم‌های مربوط به بیمه حمل و نقل دریایی را از سر خواهد گرفت که در گذشته برای ایران یک چالش بزرگ دیگر بود. هر کشتی برای کسب اجازه حرکت و حمل کالا به چندین بیمه متفاوت نیاز دارد.

نایجل کاردن معاون مدیر عامل شرکت بیمه کشتیرانی یو کی پی اند آی کلاب گفته است که «انتظار می‌رود این تصمیم روی تجارت و حمل و نقل دریایی با ایران و بیمه این خدمات تأثیر زیادی بگذارد».

آقای کاردن افزوده است که ارزیابی همه‌جانبه این تأثیرات زمانی ممکن است که تمامی جنبه‌های مسئله مشخص‌تر شود و توصیه کرده همه شرکت‌ها قبل از عقد هرگونه قراردادی در زمینه کشتیرانی با ایران باید احتیاط کنند.

در همین حال به نوشته رویترز، لویدز لندن نیز گفته است که در حال بازبینی و بررسی پیامدهای وضعیت جدید در بخش فعالیت‌های بیمه این شرکت است.

این در حالی است که دولت‌های فرانسه و آلمان که بزرگترین اقتصادهای اروپایی هستند، روز جمعه تأکید کردند که برای حفاظت از منافع اقتصادی و سیاسی خود در ایران اقداماتی را در دست انجام دارند.

در این زمینه وزیر دارایی فرانسه با تأکید بر لزوم دفاع اروپا از منافع اقتصادی‌اش گفته است که کشورش پیشنهادهایی را در این زمینه به کمیسیون اروپا ارائه کرده است.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ ش.ر./م.ا.
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG