لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ تهران ۰۲:۳۸

اسرائیل ورود ایلهان عمر و رشیده طلیب به خاک خود را ممنوع کرد


ایلهان عمر (نفر جلو) همراه با رشیده طلیب

اسرائیل روز پنجشنبه ۲۴ مرداد اعلام کرد که ورود ایلهان عمر و رشیده طلیب، دو نماینده دمکرات کنگره آمریکا را به خاطر حمایت‌شان از جنبش بایکوت این کشور، به خاک خود ممنوع کرده است.

آریه دِری، وزیر کشور اسرائیل، گفت که این ممنوعیت در راستای اجرای قانون منع ورود خارجیانی است که از جنبش بایکوت این کشور حمایت می کنند.

قرار بود رشیده طلیب نماینده فلسطینی‌تبار از ایالت میشیگان و ایلهان عمر، نماینده سومالیایی‌الاصل از ایالات مینه‌سوتا، روز جمعه ۲۵ مرداد وارد اسرائیل شوند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، روز پنج‌شنبه در توئیتی نوشت که اگر اسرائیل به دو نماینده دمکرات آمریکایی ویزا بدهد، «ضعف بزرگی» نشان داده است.

به نوشته وی، این دو نماینده «از اسرائیل و از همه مردم یهود متنفرند و هیچ حرف و اقدامی نمی‌توان نظرشان را تغییر دهد».

در همین حال، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در پی اعلام این ممنوعیت گفت که با این تصمیم خواسته است جلوی آسیب رساندن به اسرائیل را بگیرد.

وی اظهار داشت: «هیچ کشوری در جهان وجود ندارد که به اندازه اسرائیل به ایالات متحده و کنگره آمریکا احترام بگذارد. اما برنامه سفر این دو نماینده کنگره نشان می‌دهد که تنها هدف آنها آسیب رساندن به اسرائیل است».

آقای نتانیاهو تصریح کرد: اگر خانم رشیده طلیب درخواستی برای سفر به کرانه باختری جهت دیدار با خویشاوندانش ارائه دهد، اسرائیل به خاطر مسائل انسان‌دوستانه به آن ترتیب اثر خواهد داد، اما او در ازای آن نباید برای تحریم اسرائیل تبلیغ کند.

رشیده طلیب، ۴۳ ساله یکی از ۱۴ فرزند والدینی از مهاجران کارگر فلسطینی است که در دیترویت میشیگان بدنیا آمده اما بستگانش، از جمله مادربزرگ وی، در روستایی در کرانه باختری و نیز منطقه بیت حنینا در اورشلیم، برای استقبال از او تدارک زیادی دیده بودند.‎

آویخای مندلبلیت، مشاور ارشد حقوقی دولت اسرائیل، پیش از اعلام تصمیم دولت این کشور، گفته بود چنین تصمیمی ممکن است با مخالفت دیوان عالی اسرائیل روبرو شود.

دیوان عالی اسرائیل پارسال به لورا قاسم، دانشجوی فلسطینی‌الاصل آمریکایی که وزارت کشور و نهادهای امنیتی اسرائیل با آمدن او مخالف بودند، اجازه ورود داد.

آمریکایی‌ها برای سفر به اسرائیل نیاز به روادید ورود ندارند و منع ورود دو نماینده مجلس آمریکا به اسرائیل اتفاقی کم‌سابقه است.

بر اساس قانون مصوب سال ۲۰۱۷ در کنست، افرادی که علیه اسرائیل فعالیت کنند و از جمله مدافع تحریم و منزوی کردن این کشور باشند، از ورود به این کشور منع خواهند شد.

ایلهان عمر و رشیده طلیب در طول یک‌سال گذشته اظهارات متعددی علیه سیاست‌های اسرائیل بیان کرده بودند.

این دو نماینده دمکرات همچنین پیش‌نویس قانونی را به کنگره برده‌اند تا مانع از تحریم مدافعان جنبش بی‌دی‌اس شوند. این جنبش در راستای تحریم، بایکوت و انزوای اسرائیل در جهان فعالیت می‌کند.

استنی هویر، رئیس اکثریت دمکرات در مجلس نمایندگان که به تازگی به اسرائیل سفر کرده است، منع سفر این دو نماینده مجلس را موجب آسیب دیدن مناسبات دمکرات‌های آمریکا با اسرائیل دانسته است.

در سفر استنی هویر به اسرائیل حدود هفتاد نفر از اعضای دمکرات مجلس نمایندگان آمریکا او را همراهی کردند و با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل نیز دیدار داشتند.

ایلهان عمر و رشیده طلیب اما قصد سفر جداگانه به اسرائیل داشتند. آنها گفته بودند قصد ندارند با مقام‌های اسرائیلی دیدار کنند و می‌خواهند از چند شهر اسرائیل دیدار و با مقامات تشکیلات فلسطینی دیدار کنند.

دیدن نظرات (۴۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG