لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ تهران ۱۲:۴۹

چند تن از «دختران آزادی» به زندان قرچک «منتقل شده‌اند»


چند دختر که پس از گریم و با آرایش مردانه موفق به ورود به ورزشگاه برای تماشای مسابقه فوتبال شده‌اند

برخی فعالان حقوق زنان و مدافعان حقوق بشر از بازداشت دست‌کم چهار دختر در ورزشگاه آزادی و انتقال آنان به زندان قرچک ورامین خبر داده‌اند. فدراسیون فوتبال ایران بدون تایید و تکذیب این خبر صرف گزارش‌ها درباره نقش داشتن در بازداشت‌ها را رد کرده است.

بنابر گزارش‌ها، زهرا خوش‌نواز، لیلی ملکی، هدیه مروستی و فروغ علایی روز دوشنبه، ۲۱ مرداد، در تلاش برای ورود به ورزشگاه آزادی تهران بازداشت شده‌اند.

برخی گزارش‌ها نیز شمار بازداشت‌شدگان را شش نفر ذکر کرده و گفته‌اند نهاد بازداشت‌کننده این دختران سازمان اطلاعات سپاه بوده و بازداشت‌ها به خواسته مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال ایران، صورت گرفته است.

فدراسیون فوتبال ایران خبر بازداشت این دختران را تایید یا تکذیب نکرده و فقط امیرمهدی علوی، سخنگوی این فدراسیون، گفته است که این نهاد نقشی در این موضوع نداشته است.

به گزارش وبسایت «ورزش سه»، سخنگوی فدراسیون فوتبال «شایعات منتشره پیرامون شکایت رئیس فدراسیون از فرد یا گروهی از افراد» را تکذیب کرد و گفت «این بازداشت‌ها در صورت صحت هیچ ارتباطی به فدراسیون فوتبال ندارد».

شماری از دختران بازداشت‌شده در ماه‌های گذشته نیز با آرایش مردانه برای ورود به ورزشگاه تلاش کرده و در برخی موارد نیز مأموران انتظامی و امنیتی آنها را بازداشت موقت کرده بودند.

بجز این دختران که به «دختران آزادی» معروف شده‌اند، گزارش شده که فروغ علایی، عکاس خبری روزنامه «دنیای اقتصاد»، نیز در میان بازداشت‌شذگان اخیر و در زندان قرچک است.

خانم علایی اخیرا با مجموعه عکس «گریه برای آزادی» برنده جایزه جهانی عکاسی خبری، «ورلد پرس فوتو»، شده بود.

عکس‌های این عکاس خبری چند روز پیش نیز در روزنامه بریتانیایی گاردین چاپ شد.

خبر بازداشت این زنان در حالی منتشر شده است که فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا، تا نهم شهریورماه به ایران مهلت داده است که مسأله ورود زنان به ورزشگاه‌ها را حل کند.

در پی هشدارهای فیفا، چندی پیش مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال ایران، اطمینان داده بود که در جریان مسابقات مرحله مقدماتی جام جهانی، زنان نیز می‌توانند به ورزشگاه‌ها بروند.

نخستین مسابقه خانگی ایران قرار است هجدهم مهر امسال در مقابل تیم کامبوج برگزار شود.

در ماه‌های اخیر و در پی فشارهای فیفا، دستگاه ورزشی جمهوری اسلامی در چند مسابقه اجازه حضور گزینشی تعدادی از زنان در ورزشگاه‌ها را داد اما همین اقدام نیز با انتقاد تند مقام‌های مذهبی و قضایی جمهوری اسلامی روبه‌رو شد.

در تازه‌ترین مورد محمدجعفر منتظری، دادستان کل ایران، هفته گذشته ضمن مخالفت با حضور زنان در ورزشگاه‌ها گفته بود «فیفا دلش برای زنان ایران نسوخته» و درخواست این سازمان بین‌المللی برای حضور زنان در ورزشگاه «از مصادیق نفوذ دشمن» است.

جمهوری اسلامی در چهار دهه گذشته ورود زنان به ورزشگاه ها را برای تماشای مسابقات فوتبال مردان ممنوع کرده است.

فیفا هر گونه تبعیض جنسیتی را ممنوع کرده و در سال‌های اخیر شماری از نهادهای بین‌المللی به ممنوعیت حضور زنان ایرانی در ورزشگاه‌ها اعتراض کرده‌اند.

منابع: گاردین، ورزش سه، روزنامه دنیای اقتصاد، توئیتر و رادیو فردا /ج

دیدن نظرات (۲۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG