لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۴۶

حیدر العبادی برای گفت وگو با مقام های ایران وارد تهران شد


حیدر العبادی روز چهارشنبه با رجب طیب اردوغان و دیگر مقام های ترکیه دیدار کرده بود.

حیدر العبادی،‌ نخست وزیر عراق چهارشنبه سوم آبان برای گفت وگو با مقام های ایران وارد فرودگاه مهرآباد تهران شد. آقای عبادی روز چهارشنبه با رجب طیب اردوغان و دیگر مقام های ترکیه دیدار کرده بود.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، از حیدر العبادی استقبال کرده است.

طبق این گزارش قرار است حیدر العبادی بامداد پنجشنبه با اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور ایران دیدار و درباره گسترش روابط ایران و عراق، مسائل منطقه ای و بین المللی گفت وگو کنند.

حیدر العبادی پیش از تهران به ترکیه سفر کرده بود و با مقام های این کشور از جمله رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه دیدار و گفت وگو کرد.

گزارش ها حاکی است که رجب طیب اردوغان در جریان کنفرانس خبری گفته است: ما همیشه گفته ایم که از یکپارچگی کشور عراق حمایت می کنیم و حمایت خواهیم کرد.

وی اضافه کرده است، به رغم هشدارهای ترکیه همه پرسی برگزار شد و ما مجبور شدیم علیه اقلیم خودمختار کردستان عراق تحریم هایی اعمال کنیم.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، حیدر العبادی پس از دیدار با رجب طیب اردوغان گفت، ما در منطقه ای زندگی می کنیم که شاهد بی ثباتی و درگیری است، اکنون زمان آن فرا رسیده که به این درگیری ها پایان داده شود.

به گزارش رویترز، در بیانیه ای که دفتر رجب طیب اردوغان پس از دیدار با حیدر العبادی منتشر کرده، آمده است: در این دو طرف در خصوص همکاری های سیاسی اقتصادی و نظامی پس ازبرگزاری همه پرسی «نامشروع» در اقلیم کردستان با یکدیگر گفت وگو کردند.

این در حالی است دولت اقلیم کردستان در ساعت‌های اولیه روز چهارشنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد برای رفع بحران‌ در روابط با حکومت مرکزی عراق، نتیجه همه‌پرسی استقلال در این منطقه را به حال تعلیق درمی‌آورد. اقلیم کردستان در عین حال پیشنهاد آتش‌بس فوری و توقف عملیات‌ نظامی در مناطق شمال عراق را داده‌است.

ایران و ترکیه مخالف برگزاری همه پرسی استقلال کردستان عراق بودند و به همین دلیل اقداماتی را علیه این منطقه اتخاذ کردند. ایران مرزهای خود را برروی این منطقه بست.

با این حال بامداد روز چهارشنبه همزمان با بیانیه اقلیم خودمختار کردستان عراق، سرکنسولگری جمهوری اسلامی در اربیل، اقلیم کردستان عراق، نیز اعلام کرد مرز باشماق مریوان، واقع در استان کردستان ایران، با استان سلیمانیه، از صبح سوم آبان ماه فعالیت عادی خود را از سر می‌گیرد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG