لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۴۹

بازداشت موقت آلکسی ناوالنی؛ احتمال زندانی شدن او پیش از انتخابات روسیه


پست اینستاگرام آلکسی ناوالنی که می گوید روز پنجشنبه پلیس او را دستگیر کرده است

آلکسی ناوالنی از چهره‌های منتقد ولادیمیر پوتین در روسیه از بازداشت کوتاه مدت خود خبر داده و گفته ممکن است به اتهام یک «تخلف اداری» به مدت یک ماه به زندان بیافتد.

آلکسی ناوالنی و لئونید ولکوف به طور مجزا روز پنجشنبه برای مدتی کوتاه بازداشت شدند. آقای ناوالنی برنامه داشت در انتخابات ریاست جمهوری کاندیدh شود ولی به خاطر پروندهای که به گفته او پرونده‌سازی بوده، اجازه شرکت در انتخابات را پیدا نکرده است.

قرار است تا حدود سه هفته دیگر، انتخابات ریاست جمهوری در روسیه برگزار شود. گزارش شده با توجه به فشارهای موجود، امکان دارد ناوالنی و ولکوف در جریان انتخابات به زندان بیافتند.

آقای ناوالنی پس از این که اجازه حضور در انتخابات به او داده نشد، درخواست کرد در سرتاسر روسیه انتخابات ریاست جمهوری تحریم شود. ماه پیش هم تظاهراتی برای دعوت از مردم به تحریم انتخابات از سوی کمپین او در روسیه برگزار شد.

آلکسی ناوالنی در شبکه اجتماعی توئیتر نوشته روز پنجشنبه به دفتر دندانپزشک خود مراجعه کرده و پس از خروج از مطب، ماموران پلیس به او نزدیک شده و او را دستگیر کردند. او همچنین عکسی از خود در خودروی پلیس را در شبکه اجتماعی اینستاگرام منتشر کرده است.

آقای ناوالنی پس از آن در توئیتر پیام دیگری منتشر کرد و گفت در اداره پلیس به او احضاریه‌ای داده شده که می‌گوید او مرتکب نقض قوانین مرتبط با تجمع عمومی شده است.

لئونید ولکوف هم در فرودگاه و در حالی که قرار بود برای دیدار با حامیان کمپین به ناحیه باشقیرستان سفر کند، دستگیر شد.

آلکسی ناوالنی چندین بار پیش از این و به اتهام تخلف‌هایی در مورد تجمع مردمی و اعتراضی دستگیر شده و برای کوتاه مدت به زندان افتاده است.

او هشدار داده که ولادیمیر پوتین و حلقه نزدیکانش در پی انداختن او و متحدانش به زندان هستند. آلکسی ناوالنی در وبلاگ شخصی خود نوشته است:‌ «اگر قرار است من را به زندان بیاندازند، تاریخ آن را طوری تنظیم می‌کنند که در جریان انتخابات و پس از آن، من در سلول باشم.»

به استناد گزارش‌هایی از خبرگزاری های اینترفکس و فرانسه، رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی؛ ک.ت/س.ن

XS
SM
MD
LG