لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۴:۴۲

یک دادگاه تجدید نظر آمریکا به کاهش محدودیت فرمان مهاجرتی ترامپ رای داد


تظاهرات علیه فرمان مهاجرتی در مقابل دادگاه تجدید نظر در سان فرانسیسکو (عکس از آرشیو)

یک دادگاه تجدید نظر آمریکا روز پنجشنبه ۱۶ شهریورعلیه فرمان مهاجرتی دونالد ترامپ رای داد ومحدودیت موقت برای ورود شهروندان شش کشور عمدتا مسلمان را کاهش داده است.

به گزارش رویترز، دادگاه تجدید نظر منطقه ۹ آمریکا، متشکل از سه قاضی،رای داده است که پدر بزرگ،مادر بزرگ وخویشاوندان درجه دو شهروندان آمریکایی که شهروند شش کشور ایران، لیبی، سومالی، سودان، سوریه و یمن هستند، از ممنوعیت موقت فرمان مهاجرتی معاف شوند.

دادگاه تجدید نظر همچنین در رای صادره خود اعلام کرده است که پناهجویانی که با آژانس های اسکان مجدد رابطه داشته اند، باید از ممنوعیت موقت ورود پناهجویان در فرمان مهاجرتی معاف شوند .

حکم این دادگاه تجدید نظر تازه ترین رویداد در رویارویی دولت آمریکا و دادگاه ها بر سر فرمان مهاجرتی دونالد ترامپ است.

دونالد ترامپ در ژانویه سال جاری فرمانی در خصوص ممنوعیت موقت ورود شهروندان شش کشور عمدتا مسلمان و همچنین محدودیت پذیرش پناهجو صادر کرد،این فرمان مهاجرتی به علت صدوراحکام شماری از دادگاه‌های فدرال و دخالت دیوان عالی این کشور به طور کامل به اجرا در نیامد.

دیوان عالی آمریکا، بالاترین مرجع قضایی در این کشور، در ماه ژوئن، اعلام کرد، این فرمان مهاجرتی می بایست محدود اجرا شود وشهروندان این شش کشور که به نوعی دارای «پیوندی اصیل» با شهروندان آمریکایی یا شرکت هادر ایالات متحده هستند، از این فرمان به طور موقت معاف شوند.

بنا بر تفسیری که دولت پس از حکم دیوان عالی، به‌شکل مقررات برای مراکز دیپلماتیک ارسال کرد، تنها آن‌دسته از شهروندان ایران، لیبی، سوریه، یمن، سومالی و سودان می‌توانند درخواست روادید آمریکا بکنند، که دارای روابط خانوادگی بسیار نزدیک در آمریکا باشند: شامل، پدر و مادر، همسر، فرزند، دختر یا پسر بالغ، همسر فرزندان، خواهر یا برادر و نامزد.

در نتیجه این تفسیر دولت، پدربزرگ و مادربزرگ، نوه‌ها یا اعضای خانواده از جمله دایی، خاله، عمو، عمه یا فرزندان شامل پیوندهای لازم برای کسب روادید نشده‌اند.

اما دادگاه فدرال هاوایی در ماه ژوئیه علیه این محدودیت ها رای داد و در مقابل وزارت دادگستری آمریکا علیه این حکم به دادگاه تجدید نظر شکایت کرد.

این در حالی است که دادگاه تجدید نظر منطقه ۹ روز پنجشنبه اعلام کرده است، پناهجویان از این شش کشور که اژانس های اسکان مجدد اقدامات قانونی برای اسکان آنها در آمریکا را انجام داده اند، به نوعی دارای «پیوندی اصیل» هستند و می بایست از فرمان مهاجرتی معاف شوند.

یک سخنگوی وزارت دادگستری آمریکا روز پنجشنبه در واکنش به حکم دادگاه تجدیدنظر منطقه ۹ گفته است: همانطور که پیشتر دیوان عالی در خصوص احکام این دادگاه ها دخالت کرد، دولت دوباره به دیوان عالی مراجعه خواهد کرد تابتواند وظایف خود در قبال تامین امنیت ملت انجام دهد.

دیوان عالی اعلام کرده بود که آماده شنیدن استدلال‌های دولت آمریکا و مخالفان درباره فرمان مهاجرتی یاد شده در دوره بعدی فعالیت خود است که از ماه اکتبر آغاز می‌شود.

در واقع، حکم دیوان عالی حالت اضطراری دارد تا بخش‌هایی از این فرمان شکل اجرایی به خود گیرد ولی بحث حقوقی برای صدور حکم نهایی ادامه خواهد یافت.

XS
SM
MD
LG