لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۶:۵۹

اتحادیه عرب: آمریکا در تصمیم خود درباره پایتخت اسرائیل تجدید نظر کند


نمایی از نشست وزرای خارجه اتحادیه عرب درقاهره .

وزرای خارجه کشور‌های عرب روز شنبه ۱۸ آذرماه در نشست اتحادیه عرب از ایالات متحده خواسته اند تا در تصمیم خود در خصوص به رسمیت شناختن بیت المقدس (اورشلیم) به عنوان پایتخت اسرائیل تجدید نظر کند. این اتحادیه می گوید، چنین اقدامی به تشدید خشونت در سراسر منطقه منجر خواهد شد.

رییس‌جمهوری آمریکا روز چهارشنبه ۱۵ آذر در یک سخنرانی تاریخی و به رغم مخالفت‌های منطقه‌ای، اورشلیم (بیت‌المقدس) را به عنوان پایتخت کشور اسرائیل به رسمیت شناخت. این تصمیم واکنش های گسترده ای در سطح بین المللی درپی داشته است.

به گزارش رویترز، در بیانیه پایانی نشست وزاری خارجه اتحادیه عرب که با حضور تمامی اعضا در قاهره پایتخت مصر برگزار شد، آمده است: تصمیم رییس جمهوری آمریکا به طرز خطرناکی قوانین بین‌المللی را نقض کرده است.

وزرای اتحادیه عرب می گویند: تصمیم آمریکا باعث تشدید تنش و افزایش خشم و تهدید می شود و منطقه را به سوی خشونت و هرج و مرج سوق می دهد.

وزرای اتحادیه عرب می گویند از شورای امنیت سازمان ملل می خواهند با تصویب قطعنامه ای، اقدام آمریکا در خصوص پایتخت اسرائیل را رد کند.

این نشست به درخواست نماینده فلسطینی و با هدف رایزنی برای دستیابی به پاسخ مشترک اعضا تشکیل شد.

تصمیم دونالد ترامپ برای انتقال سفارت آمریکا به شهر اورشلیم با استقبال نخست‌وزیر اسراییل روبرو شده ولی همزمان اعتراضات و انتقادهای بین‌المللی گسترده‌ای را برانگیخته است.

پنج کشور اروپایی عضو شورای امنیت گفتند این تصمیم آمریکا با قطعنامه‌های سابق این نهاد از جمله قطعنامه‌هایی که اورشلیم (بیت‌المقدس) را یک شهر اشغال شده توسط اسراییل قلمداد می‌کند، مغایرت دارد.

اسرائیل شهر اورشلیم را پایتخت خود می‌داند و این در حالی است که فلسطینی ها نیز می‌خواهند بخش شرقی بیت‌المقدس یا همان اورشلیم را که از سال ۱۹۶۷ در اشغال اسرائیل است، به عنوان پایتخت کشور مستقل فلسطین اعلام کنند.

در پیمان صلح ۱۹۹۳ میان اسرائیل و سازمان آزادیبخش فلسطین قرار شد که جایگاه نهایی این شهر تاریخی در مراحل پیشرفته مذاکرات صلح میان دو طرف تعیین شود؛ اما روند صلح سال‌هاست که معلق مانده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG