لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۸ تهران ۰۷:۰۴

فارس: طی یک ماه ۲۴ تن از نیروهای نظامی و انتظامی در حملات مرزی کشته شده‌اند


خبرگزاری فارس روز جمعه ۲۶ مرداد نوشت که جمع کشته‌شده‌های نیروهای نظامی و انتظامی جمهوری اسلامی توسط مخالفان مسلح در مرزها طی یک ماه گذشته به ۲۴ تن رسیده است.

این خبرگزاری می‌نویسد که بنا بر آمارهای موجود، در یک ماه گذشته ۱۰ عملیات مخالفان در سه استان سیستان و بلوچستان، کردستان و کرمانشاه به وقوع پیوسته که منجر به کشته شدن ۲۴ تن از نیروهای نظامی و انتظامی شده‌است.

فارس می‌افزاید که در واقع در تیرماه نیروهای امنیتی به‌طور میانگین هر روز یک کشته یا زخمی داشته‌اند که سنگین‌ترین آن‌ها نیز حمله پژاک به روستای دری‌روی مریوان در ۲۹ تیرماه به‌شمار می‌رود که ۱۱ کشته برجای گذاشت.

در هفته‌های گذشته گروه‌های مسلح مخالف جمهوری اسلامی با نیروهای سپاه پاسداران و نیروی انتظامی چندین بار درگیر شده‌اند.

مجروح شدن چهار نیروی مرزبانی در حمله «عقاب‌های زاگرس»

براساس گزارش‌ها در حمله یکی از گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی به خودروی گشت مرزبانی در بانه در استان کردستان، در شامگاه پنج‌شنبه، ۲۳ مرداد، چهار مرزبان مجروح شده‌اند.

محمد فلاحی، فرماندار بانه، روز جمعه ۲۶ مرداد، در مصاحبه با خبرگزاری تسنیم اعلام کرد که این حمله در مسیر جاده «برده‌بوک» در نزدیک روستای «ابوالحسن» بانه رخ داده است.

به گفته آقای فلاحی، حال چهار نیروی مرزبانی مجروح شده، «رو به بهبود است و مشکل خاصی ندارند».

حسین خوش اقبال، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان، نیز گفت که یکی از نیروهای مرزی پس ازاین درگیری «مفقود شده بود که چند ساعت بعد سالم خود را به پایگاه مرزی محل خدمت رساند».

در همین حال، سایت کُردپا خبر داد که گروهی موسوم به «عقاب‌های زاگرس» با انتشار اطلاعیه‌ای مسئولیت این حمله را برعهده گرفته است. این گروه پیش از این هم به اعضای سپاه پاسداران حمله کرده بود.

قاسم رضایی، فرمانده مرزبانی کشور، روز ۱۹ مرداد از پنج برابر شدن درگیری‌های نظامی در مرز ایران خبر داده و گفته بود که بخشی از این درگیری‌ها « مربوط به قاچاق است».

در همین حال حزب دموکرات کردستان ایران اعلام کرده بود که در درگیری نیروهای این گروه در بامداد یکشنبه بیستم مرداد ماه، هفت نیروی این حزب و ١٢ نیروی سپاه پاسداران کشته شده‌اند.

با این حال سپاه پاسداران در اطلاعیه خود تنها از کشته شدن ۱۰ نفر از نیروهای حزب دمکرات کردستان ایران در این درگیری خبر داده بود.

بامداد روز شنبه، ۳۰ تیرماه، نیز ۱۱ تن از نیروهای سپاه پاسداران در درگیری با افراد «گروه پژاک» در شهرستان مریوان کشته شده بودند.

شامگاه جمعه ۱۸ خرداد، در درگیری نیروهای سپاه پاسداران با نیروهای حزب دمکرات کردستان ایران به رهبری مصطفی هجری در منطقه مرزی اشنویه در استان آذربایجان غربی، تعدادی کشته و زخمی شدند.

در حالی که سپاه پاسداران از کشته و زخمی شدن هفت نفر از نیروهای گروه مسلح مخالف جمهوری اسلامی و سالم ماندن همه نیروهای خود خبر داده بود، برخی وب‌سایت‌ها از کشته شدن ۹ نیروی سپاه پاسداران در این درگیری خبر داده بودند.

جمهوری اسلامی ایران این گروه‌های مسلح کرد را به «تجزیه‌طلبی» و «ارتباط با بیگانگان» متهم می‌کند. از سوی دیگر، این گروه‌ها هم جمهوری اسلامی را به نقض حقوق کردها در ایران متهم می‌کنند و می‌گویند هدف‌شان پیگیری حقوق کردها است.

با استفاده از تسنیم،ایرنا، وب سایت کردپا و رادیو فردا / ا.م / پ.پ

دیدگاه شما

نمایش نظرات

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG