لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ تهران ۱۳:۳۲

درگیری در مرز غربی ایران تعدادی کشته و زخمی برجای گذاشت


استان آذربایجان غربی
استان آذربایجان غربی

بر اساس گزارش‌ها شامگاه جمعه ۱۸ خرداد، در درگیری نیروهای سپاه پاسداران با گروهی مسلح در منطقه مرزی اشنویه در استان آذربایجان غربی، تعدادی کشته و زخمی شده‌اند.

در حالی که سپاه پاسداران از کشته و زخمی شدن هفت نفر از نیروهای گروه مسلح مخالف جمهوری اسلامی و سالم ماندن همه نیروهای خود خبر داده، برخی وب‌سایت‌ها از کشته شدن ۹ نیروی سپاه پاسداران خبر می‌دهند.

بیانیه سپاه پاسداران از این افراد مسلح به عنوان «عوامل نفوذی گروهک‌های وابسته به ایادی استکبار جهانی» یاد کرده و منابع کردستان عراق آنها را «اعضای حزب دمکرات کردستان ایران» می‌نامند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، قرارگاه «حمزه سید الشهدا»، قرارگاه سپاه پاسداران در غرب ایران، خبر داد که نیروهای این قرارگاه شامگاه جمعه از قصد یک گروه مسلح برای ورود به ایران مطلع و با آنان در منطقه مرزی اُشنَویه درگیر شده‌اند.

براساس این گزارش، در این درگیری هفت نفر از اعضای این گروه کشته و زخمی شده‌اند اما نیروهای سپاه پاسداران «سالم به پایگاه‌های خود بازگشتند».

در حالی که سپاه پاسداران از سالم ماندن همه نیروهای خود دراین درگیری خبر داده، برخی وب‌سایت‌ها از جمله «کردستان ۲۴» از کشته شدن ۹ نیروی سپاه پاسداران خبر داده‌اند.

براساس این گزارش‌ها، ۱۷ عضو سپاه پاسداران نیز در این درگیری مجروح شده‌اند.

محمد صالح قادری، مسئول دفتر روابط حزب دمکرات کردستان ایران در اربیل، در مصاحبه با شبکه خبری «کردستان ۲۴»، مستقر در اربیل، وقوع این درگیری را تأیید کرده اما جزئیاتی دربارهٔ آن بیان نکرده‌است.

۲۶ خرداد ۹۵ نیز نیروهای سپاه پاسداران و حزب دمکرات کردستان ایران، در اطراف شهر اشنویه با یکدیگر درگیر شده بودند.

سپاه پاسداران اعلام کرده بود که یک عضو این نهاد و ۱۲ عضو حزب دمکرات کردستان ایران در این درگیری کشته شده‌اند.

دو روز پیش نیز در تبادل آتش بین افراد مسلح و نیروهای مرزبانی ایران در سردشت، در استان آذربایجان غربی، دو تن از مرزبانان کشته شدند.

استان‌های آذربایجان غربی، کردستان و کرمانشاه طی سال‌های اخیر شاهد درگیری نیروهای امنیتی ایران با گروه‌های مسلح مخالف جمهوری اسلامی از جمله حزب دمکرات کردستان ایران، حزب کومله و اعضای حزب حیات آزاد کردستان، موسوم به پژاک بوده‌است.

در آذر ماه سال گذشته دو مرزبان و دو کارشناس سازمان آب ایران بر اثر تیراندازی در منطقه «بورالان» در شهرستان ماکو در استان آذربایجان غربی و در مرز ایران و ترکیه مجروح شدند که یکی از مرزبانان بر اثر شدت جراحات وارده جان سپرد.

جمهوری اسلامی ایران این گروه‌های مسلح کرد را به «تجزیه‌طلبی» و «ارتباط با بیگانگان» متهم می‌کند. از سوی دیگر، این گروه‌ها هم جمهوری اسلامی را به نقض حقوق کردها در ایران متهم می‌کنند و می‌گویند هدف‌شان پیگیری حقوق کردها است.

بر اساس گزارش خبرگزاری تسنیم، وب‌سایت کردستان ۲۴ و رادیو فردا/ ا.م. / پ.پ

XS
SM
MD
LG