لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۶ مهر ۱۴۰۰ تهران ۱۴:۴۰

خبرخوان

انفجار بمب در یک بازار شلوغ بغداد حداقل ۳۵ کشته برجای گذاشت

روز دوشنبه بر اثر انفجار بمبی در یک بازار شلوغ در بغداد، پایتخت عراق، دست‌کم ۳۵ نفر کشته و بیش از ۶۰ نفر نیز زخمی شدند.

این انفجار در شهرک صدر، از محلات پرجمعیت شیعه‌نشین بغداد و در حالی روی داد که اهالی برای عید قربان در حال خرید مواد غذایی بودند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، برخی از فروشگاه‌ها پس این انفجار دچار آتش‌سوزی شده و زنان و کودکان نیز در میان قربانیان این انفجار هستند.

وزارت کشور عراق در بیانیه‌ای گفته است که این اقدام با یک «بمب دست‌ساز» صورت گرفته است.

گروه داعش مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته است. در ماه ژانویه، گروه داعش مسئولیت انفجار انتحاری دوگانه‌ای را که منجر به کشته شدن ۳۲ نفر شد و آن هم در یک بازار شلوغ بغداد رخ داد، بر عهده گرفت.

مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق، دستور تحقیق درباره این انفجار و همچنین دستور بازداشت فرمانده پلیس منطقه که مسئول تامین امنیت این منطقه بوده را صادر کرده است.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

خشکسالی کم‌سابقه پنج سد استان گلستان را خشکاند

آخرین وضعیت سد گلستان در مرداد ماه امسال از دریچه دوربین ایسنا

در نتیجۀ خشکسالی‌های پی‌درپی، استان گلستان یکی از خشک‌ترین سال‌های آبیِ پنجاه سال اخیر را پشت سر گذاشته و با خشکیدگی کامل پنج سد استان، علاوه بر خسارت‌های کشاورزی، تأمین آب شرب مردم استان نیز با مشکل مواجه شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، در پی کاهش ۲۹درصدی بارش‌ها در استان گلستان و کاهش ۸۴درصدی آوردِ رودخانه‌ها اکنون پنج سد استان کاملا خشک شده و این استان در سال آبی گذشته، یعنی از ابتدای مهر ۱۳۹۹ تا ابتدای مهر ۱۴۰۰، یکی از خشک‌ترین سال‌ها را در پنجاه سال اخیر پشت سر گذاشت.

تغییرات اقلیمی و کاهش شدید بارش‌ها در کنار افت گستردۀ سطح سفره‌های زیرزمینی، علاوه بر خسارات شدیدی که به بخش کشاورزی وارد کرده، تنش‌های آبی شدید برای آب‌رسانی به شهرها و روستاها را نیز موجب شده است.

آمارها نشان می‌دهد که استان گلستان در دو دهۀ اخیر ۱۳ سالِ خشک را از سر گذرانده که این وضعیت نشان‌دهندۀ تغییرات اقلیمی شدید است. در سال آبی گذشته پنج سد این استان (سدهای گلستان، شهید چمران، شهید ایمری، شهید قربانی و شهید دستغیب) کاملاً خالی از آب بوده و خشک شده‌اند.

برخی کارشناسان می‌گویند با توجه به نحوهٔ مدیریت منابع آب و نابودی تدریجی آبخوان و عدم تخصیص بودجه برای احیای سفره‌های آب زیرزمینی و عدم تغییر در برنامه‌های کشاورزی ایران، تنش‌های آبی در آینده گسترده‌تر خواهد شد.

کم‌آبی و تنش‌های آبی در ایران در سال‌های اخیر موجب بروز اعتراضاتی شده که گسترده‌ترین آن‌ها در سال جاری در خوزستان رخ داد و با سرکوب شدید نیروهای انتظامی و امنیتی مواجه شد.

مأموران انتظامی به مردم یک روستا در ایرانشهر تیراندازی کردند

گزارش‌ها و ویدئوهای منتشرشده از روستایی در ایرانشهر در استان سیستان و بلوچستان از تیراندازی مأموران انتظامی به‌سمت مردم در روز دوشنبه پنجم مهر حکایت دارد.

به‌گزارش «کمپین فعالین بلوچ»، در نتیجۀ این تیراندازی در روستای تمپ ریگان در شهرستان ایرانشهر «دست‌کم دو نفر زخمی شده‌اند».

گفته می‌شود این تیراندازی پس از آن رخ داده است که مأموران برای بازداشت صمد ریگی، فعال بلوچ، به این روستا رفته و قصد بازرسی منازل را داشته‌اند اما با مقاومت شهروندان روبه‌رو شده‌اند.

کمپین فعالین بلوچ همچنین به‌نقل از صمد ریگی نوشته است که علت یورش مأموران به روستا «انتقاد او و شهروندان از ناامنی روزهای اخیر در ایرانشهر» بوده است.

مقامات انتظامی و قضایی جمهوری اسلامی هنوز توضیحی دربارۀ این تیراندازی نداده‌اند.

در سال گذشته ده‌ها سوخت‌بر و کالابر بلوچ بر اثر تیراندازی مستقیم و یا واژگونی خودرو در هنگام تعقیب و گریز، آتش گرفتن خودرو بر اثر نشانه گرفتن گالن‌های سوخت و یا عدم ارائۀ خدمات اورژانسی به زخمی‌ها جان خود را از دست داده‌اند.

اردیبهشت امسال نیز در جریان تیراندازی مأموران انتظامی شهرستان ایرانشهر به یک خودروی مظنون «به حمل مواد مخدر» در روستای محمدان، یک کودک پنج‌سالۀ بلوچ به‌نام صدرا نارویی کشته و پدر و مادرش زخمی شدند.

سخنرانی نماینده افغانستان در مجمع عمومی سازمان ملل لغو شد

نمایی از هفتادوششمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل

سخنرانی نماینده دولت سابق افغانستان در مجمع عمومی سازمان ملل لغو شد. غلام‌محمد اسحاق‌زی طبق برنامه باید روز دوشنبه پنجم مهرماه در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی می‌کرد.

مونیکا گریلی، سخنگوی رئیس مجمع عمومی سازمان ملل، روز دوشنبه به خبرگزاری فرانسه و شبکه الجزیره گفت که افغانستان به‌عنوان عضو سازمان ملل درخواست برای سخنرانی نماینده خود را لغو کرده است.

او گفت دفتر افغانستان در سازمان ملل علت این موضوع را به مجمع عمومی توضیح نداده است.

آقای اسحاق‌زی مواضع تندی علیه طالبان دارد و قبلا از جامعه جهانی خواسته بود این گروه افراطی را به رسمیت نشناسند.

در این میان طالبان نیز از سازمان ملل خواسته است که امیر خان متقی، وزیر خارجه طالبان، برای سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل دعوت شود.

تاکنون هیچ کشوری حاکمیت طالبان بر افغانستان را به رسمیت نشناخته و از طرفی آقای اسحاق‌زی نماینده دولت ساقط شده افغانستان به رهبری محمداشرف غنی است.

طالبان در نامه خود به سازمان ملل تاکید کرده بود که آقای اسحاق‌زی دیگر نماینده افغانستان در این سازمان نیست.

با توجه به این‌که هیچ کشوری در جهان حکومت طالبان را به رسمیت نشناخته است، در سال جاری هیچ نماینده‌ای از افغانستان در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی نخواهد داشت.

با استفاده از گزارش الجزیره و خبرگزاری فرانسه/د.خ/ک.ر

حکم دادگاه فدرال سوئیس: پرونده ترور کاظم رجوی مختومه نیست

کاظم رجوی که چهره‌ای دانشگاهی و عضو سازمان مجاهدین خلق بود سال ۱۳۶۹ در شهر کوپه سوئیس و در اتومبیل خود به ضرب گلوله کشته شد.

وکلای پرونده ترور کاظم رجوی، برادر رهبر سازمان مجاهدین خلق، می‌گویند بر اساس حکم دادگاه فدرال سوئیس این پرونده مختومه نشده و دادسرای کنفدراسیون موظف شده است که ترور آقای رجوی را در چارچوب «نسل‌کشی وجنایت علیه بشریت» مورد تحقیق قرار دهد.

این وکلا روز دوشنبه پنجم مهرماه در ای‌میلی که به‌دست رادیو فردا رسیده است اعلام کردند: حکم دادگاه به استدلال شاکی استناد می‌کند که این ترور در ادامه اعدام‌های دسته‌جمعی زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ صورت گرفته و به لحاظ حقوقی باید در چارچوب «نسل‌کشی وجنایت علیه بشریت» مورد رسیدگی قرار گیرد.

پیش از این دادستانی کانتون وو، ناحیه‌ای در غرب سوئیس، خرداد ۹۹ در نامه‌ای که به وکیل خانواده آقای رجوی تسلیم شد، اعلام کرده بود که پرونده مشمول قانون مرور زمان شده است، تحقیقات به زودی متوقف و پرونده بسته خواهد شد.

کاظم رجوی که چهره‌ای دانشگاهی و عضو سازمان مجاهدین خلق بود سال ۱۳۶۹ در شهر کوپه سوئیس و در اتومبیل خود به ضرب گلوله کشته شد. سوئیس آن زمان از احتمال دخالت مقامات ایران در این رخداد خبر داد و نام ۱۴ ایرانی را در فهرست مظنونان قرار داد.

این پرونده در سال ۲۰۰۶ به صدور حکم جلب بین‌المللی برای علی فلاحیان، وزیر اطلاعات سابق ایران، به اتهام قتل انجامید.

خبرگزاری فرانسه پیشتر گزارش داده بود که دفتر دادستانی کانتون وو گفته است حداکثر قانون مرور زمان در سوئیس شامل ۳۰ سال می‌شود، به جز موارد استثنایی مانند نسل‌کشی، و در نتیجه این پرونده بیش از این نمی‌تواند تمدید شود.

براساس ای‌میل وکلای کاظم رجوی، خبرگزاری فرانسه و سایت رادیو فردا/ ف.ق/ ک.ر

قیمت نفت در بازارهای جهانی به بالاترین رقم پس از اکتبر ۲۰۱۸ رسید

قیمت نفت خام شاخص برنت روز دوشنبه پنجم مهرماه به ۷۹ دلار و ۳۶ سنت رسید که بالاترین رقم از اکتبر سال ۲۰۱۸ است.

در این میان، غول بانکداری آمریکا، گلدمن ساکس، پیش‌بینی کرده است که قیمت نفت تا ۹۰ دلار هم بالا خواهد رفت.

علت بالا رفتن قیمت نفت، افت تولید نفت آمریکا به‌دلیل توفند آیدا و همچنین رشد چشمگیر مصرف این محصول در کشورهای شرق آسیا عنوان شده که دلیل آن بهبود وضعیت شیوع کرونا است.

از طرفی برآوردهای جدید نشان می‌دهد که تا اوایل سال آینده میلادی، مصرف جهانی نفت به سطح دوران پیش از شیوع کرونا خواهد رسید.

هم اکنون یک سوم از جمعیت کل جهان هر دو دُز واکسن کرونا را دریافت کرده و اعمال قرنطینه‌ و محدودیت‌های اجتماعی تقریبا پایان یافته است.

در سال ۲۰۱۹ و قبل از شیوع کرونا، مصرف روزانه نفت خام جهان ۹۹.۷ میلیون بشکه در روز بود، اما بر اساس ارزیابی آژانس بین‌المللی انرژی، پارسال ۹ میلیون بشکه از مصرف روزانه جهانی نفت کاسته شد.

متوسط قیمت نفت برنت در سال گذشته نیز حدود ۴۲ دلار بود. بدین ترتیب، قیمت نفت در روز دوشنبه، تقریبا به دو برابر قیمت نفت در سال گذشته اوج گرفته است.

قیمت نفت برنت در سال ۲۰۱۹ کمی بیش از ۶۴ دلار بود.

با استفاده از گزارش بلومبرگ، رویترز، رادیو فردا/د.خ/ک.ر

با وجود نیاز فوری به جراحی، از دادن مرخصی به ناهید تقوی خودداری می‌شود

ناهید تقوی، شهروند ایرانی-آلمانی زندانی در ایران

به گفته دختر ناهید تقوی، با وجود نیاز فوری این زندانی ایرانی-آلمانی به عمل جراحی و ارائه وثیقه دومیلیارد تومانی، مسئولان زندان هم‌چنان از دادن مرخصی به او خودداری می‌کنند.

مریم کلارن می‌گوید که طبق نظر متخصص مغز و اعصاب در هفته گذشته، خانم تقوی نیاز به عمل فوری کمر دارد و وثیقه تعیین‌شده از ۲۴ شهریور پرداخت شده، با این حال این زندانی دوتابعیتی تاکنون به مرخصی فرستاده نشده است.

به گفته دختر خانم تقوی، او از فشار خون بالا، دیابت و کمردرد رنج می‌برد و بیماری‌های او پس از بازداشت شدت گرفته و با وجود ابتلای مادرش به کرونا در ماه تیر در زندان، تاکنون با مرخصی او موافقت نشده است.

ناهید تقوی، شهروند ایرانی-آلمانی، ۲۵ مهر ۹۹ توسط نیروهای اطلاعات سپاه پاسداران در خانه‌اش در تهران بازداشت شد.

خبرگزاری فرانسه پیشتر به نقل از جامعه بین‌المللی حقوق بشر در آلمان، دلیل بازداشت خانم تقوی را «فعالیت دیرینه او در زمینه دفاع از حقوق بشر در ایران به خصوص حقوق زنان و دفاع از آزادی بیان» عنوان کرده بود.

دختر خانم تقوی در ماه‌های گذشته درباره وخامت سلامت مادرش اطلاع‌رسانی کرده و خواهان رسیدگی به وضعیت او و مرخصی درمان او شده بود.

خانم کلارن اواسط مرداد هم گفته بود که به دلیل عدم توانایی تزریق داروهای مادرش در زندان مشکلات فراوانی برای او به‌وجود آمده و با وجود خونریزی شدید او با همان وضعیت به قرنطینه زندان بازگردانده شده است.

کانون نویسندگان ایران: ادامهٔ حبس سه عضو کانون «اقدامی جنایتکارانه» است

کیوان باژن (سمت راست)، بکتاش آبتین (وسط) و رضا خندان مهابادی

کانون نویسندگان ایران امروز پنجم مهرماه به مناسبت گذشت یک سال از زندانی بودن سه تن از اعضای این کانون بیانیه‌ای صادر کرده و خواهان آزادی بی قید و شرط رضا خندان (مهابادی)، بکتاش آبتین و کیوان باژن شده است.

این کانون در بیانیه خود نوشته است که ادامهٔ اجرای حکم این سه عضو کانون نویسندگان را «سرکوب آزادی بیان و اقدامی جنایتکارانه» می‌داند.

کانون نویسندگان ایران می‌نویسد که اجرای حکم زندان خندان، آبتین و باژن به‌رغم اعتراض‌ها ...، «حتی در شرایط اوج همه‌گیری ویروس کرونا و کشتار هر روزهٔ ناشی از آن، چیزی جز ادامهٔ همان سیاست قتل‌های سیاسیِ زنجیره‌ای و به خاموشی کشاندنِ نویسندگان و دگراندیشان نیست؛ تا آن‌جا که حتی درخواست مرخصی آنان در این شرایط بحرانی با وجود ارائهٔ پروندهٔ پزشکی‌شان با مخالفت مراجع قضایی روبه‌رو شد.»

اتهامات این سه نویسنده «عضویت در کانون نویسندگان ایران، انتشار خبرنامه داخلی کانون، آماده‌کردن کتاب پژوهشی در بارهٔ تاریخ پنجاه ساله کانون برای انتشار داخلی، بیانیه‌های کانون، حضور بر مزار جان‌باختگان قتل‌های سیاسی زنجیره‌ای جعفر پوینده و محمد مختاری و شرکت در مراسم سالانه احمد شاملو» اعلام شده است.

دادگاه با این اتهامات آقایان آبتین و خندان را هر کدام به شش سال زندان و کیوان باژن را نیز به سه سال و شش ماه زندان محکوم کرد.

کانون نویسندگان ایران در بیانیه تازه خود می‌نویسد که «در این یک سال نیز همچون گذشته، حکومت با تشدید غارتگری و فساد سیستماتیک خود بر فقر و فلاکت مردم افزوده است و در پاسخ به آزادی‌خواهی، حق‌طلبی و مطالبه‌گری آن‌ها، زندان‌ها را از معترضان و منتقدان انباشته است.»

در بخش دیگر این متن نیز آمده است که «در مقابل خواست اجتماعی آزادی بیان و اندیشه و نشر بی هیچ حصر و استثنا برای همگان نیز پاسخ حاکمان مثل همیشه جز سرکوب نبوده است.»

انجمن قلم آمریکا، پِن، اخیراً سه نویسنده زندانی ایرانی را برای کسب جایزه «آزادی نوشتن» در سال ۲۰۲۱، انتخاب کرده است.

«۲۰ درصد» از سوپرمارکت‌های تهران به دلیل گرانی تعطیل شده‌اند

رئیس اتحادیه سوپرمارکت و مواد پروتئینی تهران می‌گوید که شرایط اقتصادی باعث شده تا بین ۱۵ تا ۲۰ درصد سوپرمارکت‌های تهران، مغازه‌های خود را ببندند یا تغییر شغل دهند.

سعید درخشانی به خبرگزاری رکنا گفته است تعطیلی سوپرمارکت‌ها به دلایلی از جمله افزایش قیمت کالاهای مصرفی، کاهش قدرت خرید مردم، فروش کم، افزایش مالیات و اجارهٔ بالا رخ داده است.

رئیس اتحادیه سوپرمارکت‌های تهران می‌گوید اگر روند افزایش قیمت کالاها همچنان صعودی باشد و قدرت خرید مردم نیز به همین ترتیب کاهش یابد، بدون تردید بسیاری از فعالیت‌های صنفی در این حوزه تعطیل می‌شوند.

پیش از این قاسمعلی حسنی، دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی، روز چهارم شهریور امسال به خبرگزاری ایلنا گفته بود قیمت مواد غذایی پرمصرف در ایران از ابتدای امسال تاکنون، بین ۳۰ تا ۹۰ درصد افزایش یافته است.

همسر یک کارگر شهرداری در دهدشت بر اثر خودسوزی جان باخت

همسر یکی از کارگران شهرداری دهدشت در استان کهگیلویه و بویراحمد به دلیل پرداخت نشدن ۵ ماه حقوق و ناتوانی در خرید لوازم مدرسه فرزندانشان بر اثر خودسوزی، درگذشت.

محمدجواد عرفانی، کارگر شهرداری دهدشت، به خبرگزاری ایسنا گفت: «قبل از خودسوزی همسرم، در اعتراض به عدم پرداخت حقوق در مقابل شهرداری تجمع کردیم اما کسی به دادمان نرسید.»

این کارگر شهرداری دهدشت، در زمان تلاش برای نجات همسرش دچار ۳۰ درصد سوختگی شده است.

به گفته احسان تابش‌نژاد، شهردار دهدشت، حقوق بیش از ۲۰۰ کارگر و کارمند شهرداری این شهرستان در پنج ماه گذشته پرداخت نشده است.

خردادماه امسال نیز اتحادیه آزاد کارگران ایران از خودسوزی سه کارگر مقابل اداره راه و شهرسازی کرمانشاه در اعتراض به پرداخت نشدن چندین ماه حقوق خبر داد.

سوئیسی‌ها به قانونی شدن ازدواج همجنس‌گرایان رای موافق دادند

یک زوج همجنس‌گرا در زوریخ

اکثریت مردم سوئیس با حضور در یک همه‌پرسی درباره قانونی شدن ازدواج دو همجنس و حق به فرزندی پذیرفتن کودکان، به آن رای مثبت دادند.

سوئیس یکی از آخرین کشورهای غرب اروپا به شمار می‌آید که قانون ازدواج همجنس را تصویب می‌کند.

نتایج این همه‌پرسی سراسری نشان می‌دهد که ۶۴.۱ درصد رای‌دهندگان به آن رای مثبت داده‌اند.

سازمان عفو بین‌الملل با استقبال از این رخداد تاکید داشته که قانونی کردن ازدواج دو همجنس مرحله مهمی در راه برابری محسوب می‌شود. اما از سوی دیگر رهبران حزب راستگرای مردم سوئیس و اعضای کمپین‌های مخالف این قانون از نتایج همه‌پرسی ناامید شده‌اند و گفته‌اند که این مسئله به زیان فرزندان است.

این قانون اجازه به زوج‌های همجنس می‌دهد که بتوانند کودکی را به فرزندی بپذیرند. همچنین به زوج‌های لزبین نیز اجازه می‌دهد تا بتوانند از طریق لقاح مصنوعی با اسپرم بچه‌دار شوند.

با استفاده از گزارش‌ خبرگزاری رویترز؛ س.ن

«ضرب‌الاجل ابراهیم رئیسی» به بانک مرکزی برای بازگرداندن منابع ارزی خارج از کشور

ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران

رئیس‌جمهوری ایران روز یکشنبه چهارم مهرماه بانک مرکزی را موظف کرد تا به گفته او «با فعال کردن سازوکار‌های بانکی و اقتصادی»، ارز‌های موجود در خارج از کشور را به داخل بازگرداند.

ابراهیم رئیسی در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی با تأکید بر لزوم ایجاد ثبات در بازار و انجام اقدامات پیشگیرانه از نوسانات ارزی خواستار بازگرداندن منابع ارزی ایران در خارج از کشور شده است.

دستور برای وارد کردن ذخایر ارزی خارج از کشور در حالی است که به‌دلیل تحریم‌های آمریکا، ایران امکان دسترسی به ده‌ها میلیارد دلار از دارایی‌های مسدود شده خود در خارج از کشور ندارد و تنها اجازه استفاده از آن‌ها برای واردات اقلام انسان‌دوستانه دارد.

تاکنون گزارشی رسمی درباره میزان این دارایی‌ها منتشر نشده است، اما آخرین گزارش صندوق بین‌المللی پول نشان می‌دهد که ۹۰ درصد از ذخایر ارزی کشور در خارج مسدود شده و ایران در سال گذشته تنها به چهار میلیارد دلار این ذخایر دسترسی داشته است.

بدین ترتیب، ذخایر ارزی مسدود شده ایران در خارج حدود ۳۶ میلیارد دلار عنوان شده و کل ذخایر مسدود شده و قابل دسترسی ایران ۴۰ میلیارد دلار است.

این در حالی است که ذخایر ارزی ایران در سال ۲۰۱۸ بیش از ۱۲۲ میلیارد دلار بود.

با این‌حساب، نه تنها ذخایر ارزی کشور در سال ۲۰۲۰ به یک سوم سطح ۲۰۱۸ رسیده، بلکه تنها ۱۰ درصد آن در دسترس ایران بوده و بقیه مسدود شده است.

تاکنون مقامات ایران انسداد هفت میلیارد دلار در کره جنوبی، سه میلیارد دلار در ژاپن، پنج میلیارد دلار در عراق، ۲۰ میلیارد دلار در چین و ۱.۶ میلیارد دلار در لوکزامبورگ را تایید کرده‌اند.

با استفاده از گزارش‌های فارس، صندوق بین‌المللی پول، رادیو فردا/د.خ/ک.ر

درپی آتش‌سوزی در یک مرکز تحقیقاتی سپاه پاسداران دو نفر کشته شدند

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعلام کرد «یکی از مراکز تحقیقات خودکفایی» این نیرو در غرب تهران عصر یکشنبه چهارم مهرماه دچار آتش‌سوزی شد که در جریان آن دو نفر از کارکنان آن به نام‌های مرتضی کریمی و حسین عابدی کشته و یک نفر دیگر نیز مجروح شده است.

خبرگزاری‌های فارس و تسنیم، نزدیک به سپاه، که این خبر را مخابره کرده‌اند جزئیاتی در مورد این مرکز تحقیقاتی و علت آتش‌سوزی منتشر نکرده‌اند و تنها گفته‌اند که «با تلاش‌ آتش‌نشانان این مرکز، آتش مهار و مجروحان حادثه نیز به بیمارستان منتقل شدند». خبر کشته شدن دو نفر از این مجروحان، پس از خبر انتقال اولیه آنها به بیمارستان منتشر شد.

آتش‌سوزی و انفجار در مراکز هسته‌ای، امنیتی و نظامی جمهوری اسلامی ایران در سال‌های اخیر بارها اتفاق افتاده و مقام‌های جمهوری اسلامی همواره انگشت اتهام در این زمینه را به سوی اسرائیل نشانه رفته‌اند.

بر اساس گزارش خبرگزاری‌های فارس و تسنیم/ک.ر

۲۰ کشته و زخمی در حملات هوایی علیه نیروهای مخالف بشار اسد

گروه‌های مخالف بشار اسد می‌گویند حملات روز یکشنبه توسط جنگنده‌های روسیه انجام شده است.

حملات هوایی علیه شبه‌نظامیان مورد حمایت ترکیه در شمال سوریه ۲۰ کشته و زخمی برجای گذاشت.

خبرگزاری آسوشیتدپرش با استناد به گزارش دیده‌بان حقوق بشر سوریه، مستقر در بریتانیا، و رسانه‌های سوری گزارش داده است که حملات هوایی روز یکشنبه چهارم مهر در نزدیکی شهر عفرین در شمال‌ شرقی سوریه انجام شده است.

این گزارش می‌گوید درگیری بین نیروهای بشار اسد و گروه‌های شبه‌نظامی مخالف دولت در این منطقه، بویژه ادلب، افزایش یافته است.

گروه‌های مخالف بشار اسد می‌گویند حملات روز یکشنبه توسط جنگنده‌های روسیه انجام شده است.

این حملات به مرکز لشکر حمزه که مورد حمایت ترکیه است، انجام شده و منجر به کشته شدن هفت نفر و زخمی شدن ۱۳ نفر دیگر شده است.

رسانه‌های نزدیک به دولت بشار اسد نیز با تایید حملات جنگنده‌های روسی در شهر عفرین از کشته و زخمی شدن افراد مسلح خبر داده‌اند.

هم اکنون ایران و روسیه مهمترین متحدان دولت بشار اسد و ترکیه مهمترین حامی نیروهای مخالف در این کشور است.

بحران سوریه از مارس ۲۰۱۱ آغاز شد و تاکنون منجر به آواره شدن ۲۳ میلیون نفر، یعنی نیمی از جمعیت کشور شده است. پنج میلیون سوری نیز به کشورهای دیگر، خصوصا ترکیه پناه آورده‌اند.

تاکنون حداقل ۳۵۰ هزار نفر در جنگ داخلی سوریه کشته شده‌اند.

با استفاده از گزارش آسوشیتدپرس/د.خ/ک.ر

سخنگوی کانون صنفی فرهنگیان گیلان بازداشت شد

عزیز قاسم‌زاده

یک کانال خبری مربوط به معلمان ایران از بازداشت عزیز قاسم‌زاده، سخنگوی کانون صنفی فرهنگیان گیلان، در روز یکشنبه چهارم مهر خبر داد.

کانال خبری «شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان» نوشت آقای قاسم‌زاده بعدازظهر یکشنبه «در منزل پدری‌اش دستگیر و به نقطۀ نامعلومی منتقل شد». بر اساس این خبر، هویت نیروهای بازداشت‌کننده هنوز مشخص نشده، اما «لوازم شخصی عزیز قاسم‌زاده ضبط شده است».

بازداشت سخنگوی کانون صنفی فرهنگیان گیلان در حالی انجام گرفته که در روزهای اخیر اعتراضات معلمان ایران نسبت به مشکلات معیشتی در بسیاری از شهرهای کشور جریان داشته است.

اعتراضات معلمان ایران در روزهای اخیر به اجرا نشدن طرح رتبه‌بندی برای بهبود میزان حقوق ماهانه است که در صورت اجرا، حقوق معلمان آموزش و پرورش به‌میزان ۸۰ درصدِ دستمزد اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های ایران افزایش می‌یابد اما دولت و سازمان برنامه و بودجه با این طرح مخالفت کرده‌اند.

عزیز قاسم‌زاده که در سال ۹۶ نیز به‌دلیل فعالیت صنفی با برخورد نیروهای امنیتی مواجه شده بود، چند روز پیش با انتشار یادداشتی انتقادی دربارۀ طرح رتبه‌بندی نوشته بود: «انتظار این‌که در آموزش و پرورش تحول و سوگیری به سود معلمان باشد، امیدی کاذب است؛ گرچه اعتراضات هرگاه به شکل گسترده‌تر انجام شود، توازن قوا می‌تواند در نهایت بر هم زننده‌ی همه‌ی حیله‌ها علیه منافع معلمان باشد».

در سال‌های اخیر و با تشدید بحران اقتصادی و گسترش فقر در میان اقشار گوناگون جامعه، ‌معلمان ایران اعتراض‌های صنفی بسیاری را شکل داده‌اند که اغلب این اعتراضات نیز متوجه مشکلات معیشتی بوده اما با برخوردهای امنیتی مواجه شده است.

افزایش دوباره آمار مبتلایان و بستری‌شدگان کرونا در ایران

وزارت بهداشت ایران روز یک‌شنبه، چهارم مهر، اعلام کرد که در یک شبانه‌روز گذشته، ۲۸۸ نفر دیگر در کشور جان خود را بر اثر کرونا از دست داده‌اند.

بر اساس این گزارش در همین مدت زمان، نزدیک به ۱۴ هزار بیمار جدید نیز شناسایی شده‌اند که در مقایسه با روز گذشته، آمار مبتلایان ۳ هزار نفر افزایش یافته است.

به این ترتیب شمار جان‌باختگان کرونا در کشور به ۱۱۹ هزار و ۳۶۰ نفر و تعداد کل مبتلایان به ۵ میلیون و ۵۳۳ هزار و ۵۲۰ نفر رسید.

در گزارش وزارت بهداشت همچنین آمده است که بیش از شش‌ هزار و ۳۰۰ بیمار مبتلا به کرونا به دلیل وخامت وضعیت جسمانی در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها بستری هستند و از روز گذشته با توجه به افزایش شمار مبتلایان، آمار بیماران بستری‌شده نیز از ۱۵۰۰ به دو هزار نفر افزایش یافته است.

آمار رسمی کرونا در حالی به‌ صورت روزانه از سوی وزارت بهداشت و برخی مسئولان اعلام می‌شود که مقامات سازمان نظام پزشکی ایران، آمار واقعی را سه تا چهار برابر آمار رسمی می‌دانند.

بیشتر

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG