لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۰ تهران ۱۳:۱۵

رئیس جمهوری پیشین برزیل از زندان آزاد شد


لولا داسیلوا پس از آزادی از زندان در جمع هواداران خود.

با حکم یک قاضی فدرال برزیل لوییز ایناسو لولا داسیلوا، رئیس جمهور چپگرای پیشین این کشور، روز جمعه ۱۶ آبان از زندان آزاد شد.

رویترز می‌گوید، دیوان عالی برزیل روز پنجشنبه در حکمی حبس متهمان پس از رای اولین دادگاه تجدید نظر و قبل از پایان تمام مراحل قانونی را لغو کرد و بر همین اساس یک قاضی فدرال حکم آزادی لولا داسیلوا را صادر کرد. طبق این گزارش شماری دیگری از متهمان که به «کارواش» معروفند نیز آزاد خواهند شد. این افراد اکثرا به فساد مالی متهم هستند.

لولا داسیلوا در نخستین سخنرانی خود پس از آزادی در بیرون از زندان شهر جنوبی کوریتیبا عهد کرد که برای اثبات بی‌گناهیش بجنگد. وی همچنین پلیس و بخش‌هایی در قوه قضاییه را متهم کرد که می‌کوشند برای «چپ» پرونده سازی کنند.

رئیس جمهوری سابق برزیل خواستار برگزاری تجمع اتحادیه کارگران فلزکاری در حومه سائوپائولو در روز شنبه شد. وی همچنین گفته است به سراسر کشور سفر خواهد کرد.

رویترز می‌گوید، با آزادی لوییز ایناسو لولا داسیلوا فضای سیاسی برزیل بیش از هر زمانی به سوی دو قطبی شدن می‌رود و بازار و گروه‌های مختلف به آزادی رئیس جمهوری پیشین این کشور واکنش نشان دادند.

طبق این گزارش، به رغم این که طبق قانون لوییز ایناسو لولا داسیلو نمی‌تواند به عرصه سیاسی این کشور بازگردد اما آزادی او باعث ناخشنودی سرمایه گذاران شده است.

رویترز می افزاید،همزمان با خبر آزادی احتمالی لولا داسیلوا در روز پنجشنبه شاخص سهام «باوسپا» ۱.۸ کاهش یافت.

لوییز ایناسو لولا داسیلوا بنیانگذار حزب کارگران برزیل، از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۱ میلادی، رئیس‌جمهوری برزیل بود. در این دوره، برزیل از رشد اقتصادی بالایی برخوردار بود و در عین حال،‌ سیاست مبارزه با فقر او نتایج مثبتی به همراه داشت.

در این میان، دادستان‌های برزیلی در سال ۲۰۱۴ میلادی تحقیقاتی را درباره فساد در شرکت نفت دولتی «پتروبراس» آغاز کردند.

این تحقیقات از فساد گسترده در پتروبراس پرده برداشت. در این پرونده، بسیاری از سیاستمداران از احزاب و جناح‌های مختلف متهم به فساد شده‌اند.

لولا داسیلوا متهم شده که در ازای دریافت یک آپارتمان ساحلی از شرکت مهندسی «او ای اس»، قرارداد این شرکت با پتروبراس را تسهیل کرده است.

وکلای مدافع لولا می‌گویند، این اتهامات بر اساس گفته‌های رئیس سابق شرکت مهندسی «او ای اس» تنظیم شده که خود متهم به فساد است.

با استفاده از رویترز و رادیو فردا؛ خ
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG