لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۱۵:۱۵

پارلمان بریتانیا برای سومین بار توافق ترزا می برای خروج از اروپا را رد کرد


ترزا می برای سومین بار نتوانست حمایت پارلمان بریتانیا از توافق خود برای خروج از اتحادیه را کسب کند (عکس از آرشیو)

نمایندگان پارلمان بریتانیا روز جمعه برای سومین بار توافق ترزا می، نخست وزیر آن کشور را برای خروج از اتحادیه اروپا، برگزیت، رد کردند.

به گزارش رویترز، نمایندگان پارلمان بریتانیا با ۳۴۴ رای مخالف در برابر ۲۸۶ رای موافق با طرح خانم می برای برگزیت مخالفت کردند.

نخست وزیر بریتانیا در این‌ باره گفته است: به نظر ما به پایان این فرایند در پارلمان رسیده ایم. عواقب تصمیم پارلمان سنگین خواهد بود.

ترزا می تصریح کرد، پیش بینی قانونی این است که بریتانیا تا ۱۲ آوریل بدون توافق از اتحادیه اروپا خارج شد.

به دنبال رد توافق خانم می در پارلمان بریتانیا، دونالد توسک، رئیس شورای اروپا، اتحادیه اروپا خواستار برگزاری اجلاس اضطراری سران کشورهای عضو در مورد برگزیت در روز دهم آوریل شد.

با توجه به بن بست موجود در سیاست بریتانیا، هفته گذشته اتحادیه اروپا موافقت کرد که در صورت تصویب طرح مورد قبول نخست وزیر بریتانیا و اتحادیه اروپا در پارلمان تاریخ خروج آن کشور تا ۲۲ ماه مه به تاخیر بیافتد. ولی نمایندگان پارلمان بریتانیا تاکنون با اکثریت چشمگیر آرا این طرح را رد کرده اند.

مقامات و دیپلمات های اتحادیه اروپا روز پنجشنبه هشتم فروردین گفتند با توجه به عدم توافق پارلمان بریتانیا در مورد يک گزینه واحد و ناتوانی نخست وزیر آن کشور برای تصویب توافق برگزیت در پارلمان احتمال خروج بدون توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا از هر زمان دیگری بیشتر است.

رویترز می‌گوید، حتی اگر بریتانیا تا ۱۲ آوریل تصمیم قطعی خود را اعلام نکند بعید است آن کشور بی مقدمه و ناگهانی از اتحادیه اروپا خارج شود چون به احتمال زیاد اتحادیه اروپا برای اجرای مقدمات خروج آن کشور مهلت بیشتری خواهد داد.

البته دولت فرانسه بر پایان دادن هر چه سریعتر به ماجرای برگزیت تاکید دارد.

اتحادیه اروپا برای کاهش پیامدهای آشفتگی ناشی از برگزیت تاکنون مجموعه اقداماتی را اعلام کرده ولی دو مورد مهم هنوز مسکوت باقی مانده: موضوع ویزا برای سفر شهروندان بریتانیا به کشورهای عضو اتحادیه و مشارکت مالی بریتانیا در بودجه سال ۲۰۱۹ این اتحادیه.

ا

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۹)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG