لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ تهران ۱۳:۱۲

مخالفت پارلمان بریتانیا با طرح‌های جایگزین برگزیت


پارلمان بریتانیا (عکس: ۲۹ مارس ۲۰۱۹)

اعضای پارلمان بریتانیا روز دوشنبه ۱۲ فروردین نتوانستند برسر هیچ یک از طرح‌های جایگزین برای خروج از اتحادیه اروپا، برگزیت، به توافق برسند.

پارلمان بریتانیا تاکنون سه بار با توافق ترزا می، نخست وزیر این کشور برای خروج از اتحادیه اروپا مخالفت کرده است.

به گزارش رویترز، یکی از طرح‌هایی که با اختلاف سه رای رد شد، طرحی بود که بر اساس آن بریتانیا در اتحادیه گمرکی اروپا باقی می‌ماند.

طرح به همه پرسی گذاشتن توافقنامه نهایی خروج از اتحادیه اروپا هم با اختلاف ۱۲ رای رد شد. ۲۹۲ نماینده به این طرح رای منفی دادند و ۲۸۰ نماینده نیز به آن حمایت کردند.

ترزا می با هر دوی این طرح‌ها مخالفت کرد، چرا که این طرح‌های جایگزین به نوعی استقلال دولت بریتانیا برای دستیابی به توافقی را محدود می‌کنند.

ترزا می نیز در این خصوص گفته است که این دو طرح به نوعی خیانت به خواست مردم در همه‌پرسی سال ۲۰۱۶ میلادی است که با اکثریت خروج از اتحادیه اروپا را تایید کردند.

استیون بارکلی، وزیر برگزیت دولت ترزا نیز گفته است، نتیجه مخالفت پارلمان با طرح های جایگزین به معنی این است که بریتانیا ۱۲ آوریل از اتحادیه اروپا بدون دستیابی به توافقی خارج خواهد شد.

استیون بارکلی به نمایندگان پارلمان گفت: تنها گزینه این است که راهی پیدا کنیم که اجازه دهد تا بریتانیا با با یک توافق از اتحادیه اروپا خارج شود.

استیون بارکلی به طور تلویحی گفت که توافق خانم می همچنان می‌تواند یکبار دیگر به رای گذاشته شود.

وی همچنین ابراز امیدواری کرده است که خروج از اتحادیه اروپا پیش از ۲۳ مه یعنی روز برگزاری انتخابات پارلمان اروپا محقق شود.

تقریبا سه سال پس از رفراندم هنوز نحوه خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا مشخص نیست. پس از رفراندوم در سال ۲۰۱۶، بریتانیا درخواست خروج از اتحادیه اروپا را در سال ۲۰۱۷ ارائه کرد که براساس قانون می‌بایست پس از دو سال در ۲۹ مارس نهایی می‌شد.

بریتانیا برای ارائه پیشنهادهای تازه درباره برگزیت تنها تا ۱۲ آوریل فرصت دارد.

با استفاده از رویترز؛ خ/ت
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG