لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ تهران ۰۴:۴۹

بریتانیا یک کشتی جنگی دیگر به خلیج فارس اعزام می‌کند


تصویری از ناوشکن «اچ‌ام‌اس دیفندر» - عکس از بایگانی

بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا، روز شنبه دوم شهریور اعلام کرد که سومین ناو بریتانیایی جهت دفاع از آزادی ناوبری در آب‌های آزاد به خلیج فارس اعزام می‌شود.

بر اساس گزارش‌ها، کشتی جنگی جدید یک ناوشکن تایپ ۴۵ به نام «اچ‌ام‌اس دیفندر» است که در میانه تنش‌ها در منطقه از پورتموث انگلستان عازم خلیج فارس شده است.

وزیر دفاع بریتانیا با اشاره به اینکه ناوشکن دیفندر کشتی‌های با پرچم بریتانیا را در تنگه هرمز اسکورت خواهد کرد گفت: بریتانیا در هر نقطه از جهان که پرچم کشتیرانی‌اش به اهتزاز درآمده باشد آماده حفاظت از آزادی ناوبری است.

اعزام این ناو به آب‌های منطقه در حالی صورت می‌گیرد که تنش بین تهران و لندن در دو ماه اخیر بالا گرفته است.

حدود دو هفته پس از توقیف نفتکش ایرانی «گریس ۱» در آب‌های جبل‌الطارق، سپاه پاسداران در ۲۸ تیر اقدام به توقیف استنا ایمپرو کرد.

جبل‌الطارق روز یکشنبه گذشته نفتکش ایرانی را که نامش به «آدریان دریا ۱» تغییر کرده است آزاد کرد اما مقام‌های جمهوری اسلامی می‌گویند دادگاه باید به موضوع «تخلفات» نفتکش بریتانیایی رسیدگی کند.

مقام‌های بریتانیا بارها گفته‌اند مقایسه بین توقیف «قانونی» نفتکش ایرانی در «آب‌های جبل‌الطارق» با «یورش» نیروهای سپاه پاسداران به نفتکش بریتانیایی «در آب‌های بین‌المللی» مقایسه‌ای نادرست است.

دولت بریتانیا ماه گذشته اعلام کرد که به ائتلاف آمریکا برای تأمین امنیت کشتی‌های تجاری در تنگه هرمز می‌پیوندد.

طی ماه‌های اخیر چندین نفتکش در این آب‌ها هدف حمله قرار گرفته که ایالات متحده معتقد است ایران در آن نقش دارد، اما مقامات جمهوری اسلامی این اتهامات را رد کرده‌اند.

پیش از این دو ناو بریتانیایی مونتروز و دانکن در آب‌های منطقه حضور داشتند و چندی پیش ناو کنت جایگزین دانکن شد.

منابع: خبرگزاری‌های فرانسه و رویترز و روزنامه تلگراف و رادیو فردا؛ س.ن/ج
XS
SM
MD
LG