لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸ تهران ۲۲:۲۸

سه سناتور دمکرات تصمیم ترامپ در انتصاب سرپرست دادگستری را به چالش کشیدند


متیو ویتیکر

سه سناتور دمکرات روز دوشنبه با شکایت از دونالد ترامپ تصمیم او برای تعیین متیو ویتیکر به عنوان دادستان کل موقت را به چالش کشیده و رییس جمهور آمریکا را متهم کردند که با این اقدام اختیارات قانونی مجلس سنا برای چنین انتصاب هایی را نقض کرده است.

به گزارش رویترز این شکایت توسط ریچارد بلومنتال، شلدون وایت هاوس و مازیه هیرونو که هر سه اعضای دمکرات کمیته امور قضایی مجلس سنا هستند به دادگاه فدرال شهر واشنگتن تسلیم شد. طبق قانون و عرف سیاسی در آمریکا کمیته امور قضایی مجلس سنا باید نامزدهای پیشنهادی رییس جمهور برای مقام دادستانی کل را بررسی و اين مجلس آنرا تاييد کند.

اعضای حزب دمکرات در کنگره از انتخاب متیو ویتیکر به مقام دادستان کل موقت اظهار نگرانی کرده و می گویند او ممکن است تحقیقات رابرت مالر بازرس ویژه وزارت دادگستری در مورد دخالت روسیه در انتخابات آمریکا را زیر سئوال برده و حتی آقای مالر را برکنار کند.

سناتور ریچارد بلومنتال در بیانیه‌ای گفت :«در آمریکا برای سیستم کنترل اختیارات هر مقام و نهاد ارزش فراوانی قایل هستیم. ولی شیوه‌های انتصاب دیکتاتور منشانه دونالد ترامپ این سیستم را به خطر می اندازد.»

در این شکایت دونالد ترامپ به نقض قوانین فدرال در زمینه جایگزینی مقام دادستانی کل متهم شده و استدلال‌های وزارت دادگستری در دفاع از تصمیم دونالد ترامپ رد شده است.

دونالد ترامپ پس از برکناری جف سشنز روز ۷ نوامبر سرپرستی وزارت دادگستری را به متیو ویتیکر معاون او سپرد و به این ترتیب او عالی‌ترین مقام قضایی آمریکا خواهد بود که بر پرونده تحقیقات بازرس مالر نظارت خواهد کرد.

خبرگزاری رویترز یادآوری می کند که آقای ویتیکر در گذشته بارها از گستره تحقیقات رابرت مالر انتقاد کرده و با مطرح کردن احتمال قطع منابع مالی این تحقیقات آنرا زیر سئوال برده است. با وجود درخواست دمکرات‌ها برای عدم دخالت در این تحقیقات، آقای ویتیکر برخلاف جف سشنز وزیر سابق دادگستری حاضر نشد این ملاحظه را بپذیرد.

دونالد ترامپ در مصاحبه‌ای با شبکه خبری فاکس نیوز گفت اگر متیو ویتیکر تصمیم بگیرد تحقیقات رابرت مالر را محدود کند او در این زمینه دخالتی نخواهد کرد و مطمئن است که او «کار درست را انجام خواهد داد.»

دادستان کل ایالت مریلند نیز هفته گذشته شکایت مشابهی به دادگاه تسلیم کرد و گفت دونالد ترامپ با این تصمیم خود متمم مربوط به انتصاب مقامات ارشد در قانون اساسی را نقض کرده و فرد پیشنهادی رییس جمهور برای مقام دادستانی کل آمریکا بعنوان یکی از این مقامات ارشد باید توسط مجلس سنا تایید شود.

قرار است این شکایت دادستان کل مریلند روز ۱۹ دسامبر بررسی شود.

با استفاده از گزارش رویترز، ش.ر

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG