لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ تیر ۱۴۰۰ تهران ۱۵:۰۶

ایران بیانیه کاخ سفید درباره توافق ژنو را «یک‌سویه» خواند


مرضیه افخم٬ سخنگوی وزارت خارجه ایران
به دنبال انتشار بیانیه‌ای در خصوص جزئیات توافق‌نامه ژنو از سوی کاخ سفید آمریکا٬ وزارت خارجه ایران اظهار کرد که این بیانیه «برداشت یک‌سویه» از این توافق است و ملاک ارزیابی و قضاوت نیست.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی٬ ایرنا٬ مرضیه افخم٬ سخنگوی وزارت خارجه ایران روز جمعه٬ ۲۷ دی‌ماه در خصوص بیانیه مطبوعاتی کاخ سفید پیرامون جزئیات تفاهم‌های فنی صورت گرفته بر سر توافق‌نامه ژنو٬ گفت: «این بیانیه به هیچ وجه ملاک ارزیابی یا قضاوت در مورد نحوه اجرای توافق ژنو نیست.»

خانم افخم افزود: «بیانیه کاخ سفید برداشت یک سویه و یک جانبه‌ای از توافق‌های غیررسمی اخیر میان کارشناسان ایران و ۱+۵ است.»

دولت آمریکا روز پنجشنبه متن کامل توافق‌نامه اتمی ایران و شش قدرت جهانی را در اختیار کنگره آن کشور قرار داد و در بیانیه‌ای که به طور عمومی منتشر کرد به خلاصه‌ای از جزئیات این توافق‌نامه اشاره کرد.

در بیانیه کاخ سفید به خلاصه‌ای از مسائل تکنیکی توافق‌نامه ژنو اشاره شده و از جمله جدول زمانی‌‌ای از دیدار بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از مراکز هسته‌ای ایران توسط ارائه شده است.

این بیانیه همچنین شامل توضیحاتی در مورد نحوه پرداخت نزدیک به هفت میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه شده ایران از محل فروش نفت است.

تاکید کنونی ایران بر یک‌جانبه بودن این بیانیه در حالی مطرح می‌شود که پیشتر نیز به دنبال توافق اتمی سوم آذرماه در ژنو٬ ایران و آمریکا هر یک تفاسیر جداگانه‌ای از جزئیات توافق را منتشر کردند و در عین حال اظهار کردند که تفاسیر طرف مقابل برداشت شخصی از توافق‌نامه است.

در همین زمینه عباس عراقچی٬ معاون وزیر خارجه جمهوری اسلامی هشتم دی‌ماه اعلام کرده بود که تفسیر ایران و ۱+۵ از متن توافق‌نامه یکسان نیست.

علیرغم این اختلاف نظر‌ها٬ در نهایت طرفین ۲۲ دی‌ماه اعلام کردند که اختلاف‌نظرها برطرف شده و قرار بر این است که این توافق‌نامه پایان دی‌ماه اجرایی شود.

دیدن نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG