لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۱۲:۴۲

«رابرت لوینسون شش سال پیش توسط ماموران ایرانی دستگیر شد»


داوود صلاح‌الدین٬ که یکی از مخالفان جمهوری اسلامی را در آمریکا کشته بود و بنا بر گزارش‌ها اکنون در ایران به سر می‌برد می‌گوید رابرت لوینسون شش سال پیش توسط مقام‌های جمهوری اسلامی در کیش دستگیر شد. او می‌گوید آخرین کسی است که آقای لوینسون را دیده است.

به گزارش ۲۵ آذرماه خبرگزاری فرانسه٬ آقای صلاح‌الدین در گفت‌و‌گو با مجله‌ «کریستین ساینس مانیتور» گفته است که رابرت لوینسون٬ کارمند پیشین اف‌بی‌آی که به تازگی اعلام شده است در زمان مفقود شدنش در ایران برای سازمان سیا کار می‌کرده٬ سال ۱۳۸۵ در جزیره کیش توسط ماموران جمهوری اسلامی بازداشت شده است. آقای صلاح‌الدین می‌گوید آقای لوینسون در جریان دیدار با او٬ بازداشت شده است.

به گفته آقای صلاح‌الدین٬ لوینسون در این دیدار قصد داشته او را به عنوان خبر‌رسان استخدام کند که ماموران از راه رسیده‌اند. او می‌افزاید: «آن‌ها من را بردند. ما طبقه پایین هتل در لابی بودیم و زمانی که آن‌جا را ترک می‌کردم٬ لوینسون توسط چهار پلیس ایرانی احاطه شده بود.»

مقام‌های آمریکایی مدت‌ها تاکید داشتند که آقای لوینسون تنها به منظور فعالیت تجاری به ایران سفر کرده بود٬ اما اخیرا برخی رسانه‌های آمریکا در گزارش‌هایی آوردند که آقای لوینسون درواقع در ماموریتی تایید نشده و مخفی برای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا٬ سیا٬ اطلاعات جمع می‌کرده است.

داوود صلاح‌الدین که پیش از گرویدن به اسلام نامش «دیوید تئودور بلفیلد» بود٬ سال ۱۹۸۰ علی‌اکبر طباطبایی٬ از مقام‌های نزدیک به شاه و مخالفان جمهوری اسلامی را به ضرب گلوله در آمریکا به قتل رساند. آقای صلاح‌الدین می‌گوید با حکم آیت‌‌الله خمینی آقای طباطبایی را «ترور» کرده است.

او که پس از این قتل از آمریکا فرار کرد بنا بر گزارش‌ها بیش از ۳۰ سال است که در ایران زندگی می‌کند. صلاح‌الدین به «کریستین ساینس مانیتور» گفته است که رابرت لوینسون ۱۸ اسفند ۱۳۸۵ توسط ماموران ایرانی در «هتل مریم» کیش بازداشت شده است.

جمهوری اسلامی در این مدت همواره تاکید کرده است که نقشی در ناپدید شدن آقای لوینسون نداشته و از محل نگهداری او نیز اطلاعی ندارد.

در همین زمینه محمد جواد ظریف٬ وزیر خارجه ایران نیز ۲۴ آذرماه گفت که هیچ اطلاعی در این مورد ندارد و با تاکید بر این که سرنوشت آقای لوینسون یک «راز» است تاکید کرد که او توسط مقام‌های ایران زندانی نشده است.

داوود صلاح‌الدین که پیشتر در فیلم سفر قندهار محسن مخملباف ایفای نقش کرده نظر دیگری دارد. او می‌گوید شواهد اخیری که از همکاری آقای لوینسون با سازمان سیا حکایت دارد٬ امکان دارد به ایران این امکان را بدهد که آقای لوینسون را آزاد کنند.

او گفته است: «[این شواهد] به ایرانیان اجازه می‌دهد تا برای تمامی دروغ‌هایی که در طول این سال‌ها [درباره آقای لوینسون] گفته‌اند٬ توجیهی داشته باشند٬ این توجیه که دستگیری آقای لوینسون در قالب یک عملیات اطلاعاتی بوده که کاملا قانونی است.»

آقای صلاح‌الدین افزوده است که اگر در روزهای آینده رابرت لوینسون با کت و شلوار و جلیقه٬ ریش تراشیده و کفش‌های کاملا نو٬ به ناگهان از «مسقط» (پایتخت عمان) سر در بیاورد٬ اصلا تعجب نخواهد کرد.

کاخ سفید ایالات متحده می‌گوید که آقای لوینسون در زمان مفقود شدنش کارمند دولت آمریکا نبوده است٬ اگرچه مستقیما همکاری او با سازمان سیا را نیز رد نمی‌کند.

در عین حال جان مک‌کين، سناتور ارشد جمهوری‌خواه آمريکا سازمان سيا را به «گمراه» کردن کنگره آمريکا درباره رابرت لوينسون متهم کرده است.
XS
SM
MD
LG