لینک‌های قابلیت دسترسی

دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ تهران ۰۱:۲۵

پوتین: گزینه نظامی در سوریه را نادیده نمی‌گیریم


ولادیمیر پوتین می‌گوید بر اساس قوانین بین‌المللی، تنها شورای امنیت است که می‌تواند مجوز اعمال زور علیه یک کشور مستقل را صادر کند.
رئیس جمهور روسیه می‌گوید اگر ثابت شود که دولت سوریه مسئول حمله شیمیایی اخیر در حومه دمشق بوده، ممکن است کشورش با حمله نظامی موافقت کند. او با این‌حال تأکید دارد که این اقدام باید از کانال شورای امنیت انجام شود.

ولادیمیر پوتین روز چهارشنبه، ۱۳ شهریورماه، در گفت‌و‌گو با خبرگزاری آسوشیتدپرس و شبکه یک تلویزیون دولتی روسیه اگرچه اظهار کرد که در صورت اثبات صورت گرفتن حمله شیمیایی ۳۰ مردادماه از سوی دولت بشار اسد، گزینه نظامی را نادیده نمی‌گیرد، افزود که روسیه خود را وارد درگیری‌های سوریه نمی‌کند.

وی همچنین در خصوص گزینه نظامی علیه سوریه گفت: «بر اساس قوانین بین‌المللی، تنها شورای امنیت است که می‌تواند مجوز اعمال زور علیه یک کشور مستقل را صادر کند. روی آوردن به گزینه نظامی با هر روش و توجیه دیگری، غیر مجاز و به منزله تجاوز به کشوری مستقل است.»

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که ایالات متحده تصمیم دارد خارج از مجرای سازمان ملل، گزینه نظامی علیه سوریه را مورد بررسی قرار دهد.

باراک اوباما، رئیس جمهور این کشور، گفته است که شخصا با گزینه نظامی «محدود» علیه دولت سوریه موافق است، اما افزوده است که برای هماهنگی‌ بیشتر خواهان موافقت کنگره با این تصمیم است.

کمیته روابط خارجی سنای آمریکا ۱۲ شهریورماه با طرح اقدام نظامی محدود در سوریه موافقت کرد و کنگره قرار است ۱۸ شهریورماه درباره این تصمیم بحث و رأی‌گیری کند.

فرانسه: اقدام نظامی در سوریه توازن ایجاد می‌کند

​در حالی که آمریکا و فرانسه موافق گزینه نظامی علیه سوریه هستند و بر مسئول بودن دولت سوریه در خصوص بمباران شیمیایی ۳۰ مردادماه تأکید دارند، روسیه می‌گوید هنوز ثابت نشده است که این بمباران شیمایی از سوی چه افرادی صورت گرفته است.

سخنگوی دولت فرانسه می‌گوید اقدام نظامی می‌تواند در سوریه توازن ایجاد کند.
سخنگوی دولت فرانسه می‌گوید اقدام نظامی می‌تواند در سوریه توازن ایجاد کند.
ولادیمیر پوتین روز چهارشنبه با اشاره به تصاویری که از بمباران شیمیایی موجود است، گفت: «این تصاویر وحشتناک است. سوال این است که چه کسی مسئول این اقدام است... برخی معتقدند که این اقدام از سوی شورشیانی که با القاعده در ارتباطند و همیشه با خشونت فوق‌العاده‌شان شناخته می‌شوند، صورت گرفته است.»

در مقابل اما آمریکا و فرانسه معتقدند که مسئول این حمله شیمیایی، دولت بشار اسد است.

​فرانسه نیز همچون آمریکا بر اقدام نظامی علیه دولت بشار اسد تأکید دارد. نِژاد وَلو بِلکاسِم، سخنگوی دولت فرانسه، ۱۳ شهریورماه گفت اقدام تنبیهی علیه دولت بشار اسد، موجب ایجاد توازن در سوریه می‌شود.

قانون‌گذاران فرانسه ۱۴ شهریورماه در مورد واکنش به بمباران شیمیایی در سوریه تصمیم‌گیری می‌کنند و برخلاف آمریکا، رئیس جمهور فرانسه برای تصمیم‌گیری در این زمینه اختیار تام دارد.

آمریکا نیز می‌گوید شواهد معتبری دارد که نشان می‌دهد دولت سوریه مسئول بمباران شیمیایی حومه دمشق بوده است، بمبارانی که به گفته آمریکا «هزار و ۴۲۹ کشته» بر جای گذاشته است.

با این‌ حال پوتین روز ۱۴ شهریورماه گفت: «اگر شواهدی وجود دارد که تسلیحات شیمیایی از سوی ارتش سوریه مورد استفاده قرار گرفته است، این شواهد باید در اختیار شورای امنیت قرار بگیرد و این شواهد باید قانع‌کننده باشد.»

بان گی‌مون، دبیرکل سازمان ملل، نیز ۱۲ شهریورماه در مورد «مشروعیت» اقدام آمریکا علیه سوریه ابراز تردید کرد و گفت استفاده از زور تنها زمانی مشروع است که برای دفاع از خود بوده یا شورای امنیت سازمان ملل اجازه آن را صادر کند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG